VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soutěž: Do Dolánek míří špička českého bigbeatu i bluesmani ze zahraničí

Liberec /ROZHOVOR, SOUTĚŽ, FESTIVAL/ - Rozhovor s Martinem Bauerem z Klubu Na Rampě o Festivalu Dolánky, který proběhne v pátek 19. a v sobotu 20. července.

8.7.2013
SDÍLEJ:

FESTIVAL FOLKOVÁ NOC. Sedmadvacátý ročník.Foto: Deník/Petr Šimr

Už loni zabrousil festival Folková noc do jiných hudebních žánrů a nový kabát jí slušel. Možná i proto se pořadatelé rozhodli oživit jeho dramaturgii a vytvořili nový Festival Dolánky.

O tradiční folk ale fandové nepřijdou, součástí nové akce bude i osmadvacátý ročník Folkové noci. Festival rozhodně nechce konkurovat obřím festivalům, jede si po vlastní ose a jeho dramaturgie hodně vychází z programu Klubu Na Rampě.

Festival je opět dvoudenní a startuje 19. července. V Dolánkách zahrají špičky tuzemské bigbeatové scény, několik zahraničních projektů i mladé regionální kapely.

Nebude chybět tradiční neckyáda a bohatý doprovodný program pro rodiny. Více prozradil v rozhovoru Martin Bauer.

Letos pořádáte poprvé Festival Dolánky, je to taková obměněná Folková noc?

Do pořádání festivalu v Dolánkách jsme vstoupili v loňském roce společně s původním pořadatelem Honzou Šimůnkem jsme založili sdružení Festival Dolánky. Festival se prodloužil na dva dny, myslím, že již loni se povedla dramaturgie a atmosféra byla skvělá, přestože počasí nám moc nepřálo. Hlavně v pátek nás vyplavila voda. Rozhodli jsme se pokračovat ve spolupořadatelství i v letošním roce.

Pojďte se bavit na Festival Dolánky

Soutěžte s Deníkem a vyhrajte po dvou vstupenkách na Festival Dolánky, který se koná v termínu 19. a 20. července.

Festival Dolánky vznikl z původní akce Folková noc, která se v rámci nového festivalu rovněž uskuteční. Kolikátý ročník milovníky folku čeká?

Správné odpovědi posílejte na email hana.langrova@denik.cz.

Nezapomeňte připsat celé jméno a své telefonní číslo.

Festival ale měníte k obrazu svému, co všechno tedy bude jiné?

Změnou pro letošek je i název, není to Folková noc, ale Festival Dolánky. Jeho součástí zůstává osmadvacátá Folková noc. Folková scéna je v programu v určitém segmentu zachovaná, dramaturgie je ale obsáhlejší, napříč žánry.

přiřadili jsme k festivalu bohatý doprovodný program splouvání Jizery, sportovní i jiné soutěže, školku, neckyádu a další věci, které naše agentura Sundisk běžně realizuje.

Jaké styly a kapely tedy zahrnete do programu?

Naše agentura Sundisk provozuje jablonecký Klub Na Rampě i liberecký Vlak, takže dramaturgie hodně vychází z tradičních prvků programů obou klubů, zejména Rampy. To znamená kvalitní česká bigbeatová scéna včetně různých odnoží, folk rock i world music.

Půjde pouze o českou scénu?

Je tam několik zahraničních jmen, protože na Rampě také děláme celoročně přehlídku zajímavých zahraničních kapel, zejména blues rockových, ale i jiných.

V Klubu na Rampě podporujeme i mladou regionální scénu v soutěžním festivalu Stárplej, probíhá tam i Folkový kvítek. Takže v Dolánkách zahrají vedle českých špiček i kapely, které prošly těmito soutěžemi.

Na jakou konkrétní zahraniční lahůdku se můžeme těšit?

Angličan Ben Poole s kapelou špičkový blues rock, folkoví nebo spíš worldmusic Čači Vorba z Polska a pokračujeme v loňském duchu ska punková kapela z jihoamerické Kolumbie Skampida.

Už v loňském roce jsme totiž udělali takovou úchylku, když jsme pozvali ruskou rovněž ska punkovou kapelu MAD Band. Bylo úžasné koukat na borce s liščíma ohonama, co přišli na klasickou folkovku, jak je to bavilo. Letos tedy pokračujeme se Skampidou.

Festival Dolánky - program

PÁTEK 19. ČERVENCE

13.00 otevření areálu

14.30 hudební produkce

1. pódium:

John Silver, Berušky, Květy, Sto Zvířat, Ben Poole (GB), Hudba Praha

2. pódium:

Adina Atlas a Peprmintová slunce, Agrebi, Disney Band, Skampida (Columbie), Luboš Odháněl, Mydy Rabycad

SOBOTA 20. ČERVENCE

10.00 otevření areálu

12.00 hudební produkce

1. pódium:

Koneckonců, Snap Call, Soumrak Band, Nasycen, My3.Avi, Jablkoň, Čankišou, Vltava, Ivan Mládek a Banjo band, Vasilův Rubáš

2. pódium:

Cze-Hun, Nautika, Exil 51, Tamdoletma, Monty, Quanti Minoris, Echt!, Čači Vorba (Polsko)

Takže žánrově hodně široké. Jaké žánry u vás posluchači neuslyší?

Nebude tam letos příliš úplně tvrdé muziky a nejen letos popík, ve smyslu profláklých normalizačních „hvězd" a jejich následníků.

Jak je to s propojením Stárplej a Dolánek? Zahrají si na festivalu finalisté?

Uvidíme většinu letošních finalistů včetně vítěze turnovské kapely Tamdoletma. Dále Cze-Hun, John Silver a Snap Call.

Z Folkového kvítku také vzešli nějací účinkující?

Ano, zahraje u nás třeba mladá jablonecká kapela Nautica s folk rockovým projevem, která vyhrála na letošním Kvítku cenu diváků.

Z regionálních kapel v Dolánkách ještě uslyšíme třeba Mydy Rabycad a Exil 51. Tyto kapely hrají na Rampě vcelku často.

Regionální scénu podporujeme dlouhodobě, některé kapely prošly soutěží Stárplej nebo jsou tam muzikanti, se kterými rád spolupracuji. Zmíněný liberecký Exil 51 považuji v poslední době za možná nejzajímavější kapelu v Libereckém kraji a Mydy Rabycad mě také loni hodně zaujali, hraje tam i náš spolupracovník a občasný spolumuzikant Mikuláš Pejcha. Tahle kapela prezentuje zajímavý hudební směr tzv. elektro swing, našla tím i určitou díru na trhu.

Kdo je tedy největším tahákem vašeho festivalu?

Cizince už jsem jmenoval Ben Poole a Skampida, z folkové či world music polská kapela Čači Vorba, taková balkánsko-cigánská muzika. Z tuzemského bigbeatu a příbuzných stylů Sto zvířat, Vltava, Hudba Praha, Echt! , z nerockové oblasti třeba Ivan Mládek s Banjo bandem, Květy, které letos získaly hodně cen v Andělech i na různých jiných soutěžích, Čankišou, Jablkoň a řada dalších.

Kromě hudebního programu nabízíte i další aktivity. Jaké?

Tuto akci nazýváme také festivalem pro celou rodinu. Máme proti jiným festivalům určitá specifika či bonusy. Festival se koná v nádherném areálu, který celoročně provozujeme pro outdoorové aktivity na břehu Jizery. Když je pěkně, tak se lidi mohou opalovat i koupat, v areálu i okolo je spousta travnatých ploch.

Všechno je po ruce, kousek je vlaková zastávka i velké parkoviště. Bonus je kempování zadarmo přímo v areálu festivalu. Program pro celou rodinu nabízí různé sportovní a zábavní atrakce celý den.

Uvidíme dětské divadlo Pohadlo, v areálu bude tzv. festivalová školka rodiče mohou na čas děti přenechat zkušeným instruktorům, kteří se jim budou věnovat při sportovních a kulturních aktivitách, zatímco rodiče někde poslouchají muziku a popíjejí.

Chystáte letos opět neckyádu? Ta má vždycky úspěch.

Samozřejmě nebude chybět neckyáda klasická přehlídka a soutěž bizardních plavidel, přímo vedle areálu festivalu nad doláneckým jezem. V tom máme bohaté zkušenosti i z maloskalské Žluté plovárny, kterou dlouhá léta provozujeme. Případní zájemci o účast se mohou se svými plavidly přihlásit v sobotu mají volné vstupné na celý program.

Už jste zmínil, že provozujete Žlutou plovárnu, co všechno si u vás lidé mohou půjčit. Jde to nějak skloubit s festivalem?

V rámci doprovodního programu nabízíme zapůjčení lodí, vodáckou školu, půjčovnu různého sportovního náčiní koloběžky, in-linové brusle… Návštěvníci festivalu si vše mohou zapůjčit za speciální nižší festivalové ceny.

Také bych zmínil balónové létání, pokud bude příznivé počasí. Zájemce o splutí Jizery na kánoi, kajaku nebo raftu vyvezeme na start na Malou Skálu naším vozem nebo vlakem z areálu, zpátky se vrátí na lodi.

Jak je to u vás s dopravou a ubytováním?

Areál má velkou výhodu ve snadné dopravní dostupnosti. Vlaková zastávka je na dosah areálu. Autobusy jezdí i do Turnova, z Turnova se dá jít pěšky podél Jizery. Z Prahy je to po dálnice tři čtvrtě hodiny. Parkování je také hned těsně u areálu, pokud se naplní, dá se parkovat v Turnově, odkud je to pět minut pěšky.

Ubytování kemp je zdarma, jak jsem již zmínil. Hned kousek od hlavního pódia na louce mezi stromy. Několik míst pro méně odolné máme ještě volných i na naší ubytovně na nedaleké Malé Skále.

Autor: Hana Langrová

8.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci 1. A ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Česká Lípa s třídní učitelkou Olgou Žárskou.

Naši prvňáci ZŠ Dr. Miroslava Tyrše Česká Lípa

Pohřeb českého válečného veterána Jaroslava Mevalda, který zemřel 10. listopadu ve věku 39 let, proběhl 22. listopadu v kostele sv. Františka z Pauly v Albrechticích v Jizerských horách.
39

Rozloučili se s hrdinou, veterána uctily čestné salvy

Sportovní střelkyně Aneta Brabcová vyhrála domácí závod a odlétá do Austrálie

Manušice - Střelecký klub SSK Manušice pořádal v České Lípě další ročník tradičního podzimního závodu ve střelbě ze vzduchových zbraní, a to Velkou cenu ZŠ Sever.

KRÁTCE: Tři sestry se valí do Crystalu. Lípa představila adventní program

Českolipsko - Přinášíme krátké zprávy z celého regionu: zpravodajství z měst i obcí, krimi, kultury a sportu.

Obětí dopravních nehod přibylo. Na silnicích v kraji letos zemřelo už 19 lidí

Českolipsko – Počet mrtvých od začátku roku je vyšší než v předchozích letech.

Vánoce jsou finančně náročné. Úvěr ale může být špatným pánem

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT