Mrazivě aktuální, tak by se dal popsat námět hry Spalovač mrtvol, kterou jako prolog přehlídky Českolipský divadelní podzim v pondělí odehrálo před vyprodaným Jiráskovým divadlem ostravské Divadlo Petra Bezruče. Nejznámější zpracování předlohy Ladislava Fukse je jistě filmová adaptace Juraje Herze z roku 1968. Temnou postavu člověka, kterému natolik záleží na dobru rodiny, že ji nakonec přivede ke zkáze, tehdy famózně ztvárnil Rudolf Hrušínský.

Norbert Lichý, který v současném divadelním nastuhování hraje hlavní roli, si od Hrušínského zdatně „vypůjčil“ mrazivý tón, kterým neustále omílá své teze vyčtené převážně z černých kronik novin. Osmičlenný herecký ansámbl ale zároveň neváhá těžkou látku na chvíli odlehčit. Často jim na to dokonale stačí jen krátký všeříkající pohled do publika, kterému tyto drobné záblesky humoru přicházejí v jinak temné atmosféře představení vhod. Diváci to také na závěr ocenili potleskem ve stoje.

Samotný příběh popisuje plíživý příchod na pohled lákavé, ale v důsledku zhoubné ideologie. Karlu Kopfrkinglovi, jehož láska k žehu a tibetským učením se projevuje nejen na výzdobě domácnosti a tématech rodinných večeří, dokáže zdatný agitátor postupně naprosto zvrátit hodnoty. Vtažený příslibem úspěchu do lákavého pozlátka těch, kteří jsou zrovna nahoře, obětuje přátele, i svou rodinu.

Přes počáteční skepsi pořadatelů českolipské divadlo praskalo v pondělí ve švech. Na tento úspěch mohou diváci navázat od úterý 10. října, kdy zde na ostro začíná šestidenní svátek divadla.