Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Splnil se mi sen každého hudebníka. Využít svůj talent na maximum

Česká Lípa, Oybin - Rozhovor s předním českým houslistou Jiřím Vodičkou, který vystoupí v prologu festivalu Lípa Musica.

10.8.2017
SDÍLEJ:

Jiří Vodička je od roku 2015 koncertním mistrem České filharmonie, ale k nejvyhledávanějším českým houslistům patří i jako sólista a komorní hráč. Foto: archiv Lípa Musica

Oblíbený prolog, který předznamenává hlavní program Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica v impozantních oybinských ruinách, představí letos jednoho z předních zástupců mladé české generace houslistů, Jiřího Vodičku.

I přes své mládí je nejen sólistou s mezinárodním renomé, ale také koncertním mistrem našeho prvního orchestru, České filharmonie. V Oybinu se v pátek 11. srpna přestaví za doprovodu Českého komorního orchestru.

Saský hrad Oybin je specifický unikátním prostorem kostela bez střechy… znáte toto místo? A jak se těšíte na open-air koncert, který má svou poetiku, ale i rizika?

Musím se přiznat, že toto magické místo zůstalo přede mnou dosud skryto. Viděl jsem ho pouze na fotkách a nesmírně se těším, až ho spatřím na vlastní oči. Myslím, že toto unikátní spojení s open-air koncertem je pro publikum velkým zážitkem. Jediné riziko, které nás může potkat, je počasí. Tak snad nám bude přát.

Jaký program jste si pro svůj festivalový debut připravil?

Připravil jsem si pro posluchače velmi virtuózní a romantický program z dílny francouzského a španělského skladatele. Tedy Saint - Saënse: Rondo Capriccioso a Pabla de Sarasateho: Fantazii Carmen. Obě tyto skladby zbožňuji. Jsou velmi dynamické, nabízí celou řadu technik a celé jsou zaobalené do úžasných a slavných melodií. 

Šestnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který se uskuteční od 15. září do 12. listopadu, předznamená tento týden tradiční letní prolog. V pátek 11. srpna vystoupí v ruinách klášterního kostela na saském hradě Oybin přední český houslista Jiří Vodička za doprovodu Českého komorního orchestru. Program koncertu nabídne díla Suka, Mozarta, Saint-Saënse, Dvořáka a Sarasateho. „Na koncert zbývá posledních dvacet lístků. Měsíc před zahájením hlavní festivalové koncertní řady je celkově v prodeji poslední třetina vstupenek,“ říká mluvčí festivalu Lucie Johanovská. Lípa Musica nabídne letos 24 akcí na 18 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v Sasku. Vstupenky na koncerty i místa ve festivalovém autobusu je rezervovat na www.lipamusica.cz nebo v českolipské festivalové pokladně.

Na festivalu vás doprovodí Český komorní orchestr. Již jste s tímto tělesem někdy spolupracoval?  

S Českým komorním orchestrem spolupracuji již řadu let. Je to pro mě jeden z nejvýraznějších komorních orchestrů vůbec. Je unikátní svým měkkým zvukem a citlivým projevem. Založil ho náš slavný dirigent Václav Talich a po něm ho vedl neméně slavný primárius světového Vlachova kvarteta, Josef Vlach. Dnes tento komorní orchestr vede jeho dcera Jana Vlachová.

Dnes patříte k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. Co považujete za rozhodující mezníky své kariéry?

Když se za sebou ohlédnu, jsem vděčný, že mám možnost dnes působit jako sólista, komorní hráč a jako koncertní mistr našeho prvního českého orchestru České filharmonii. Pro každého umělce je největším štěstím, když může své umění, celoživotní práci, šířit mezi lidi, kteří potom odcházejí z koncertů s úsměvem na tváři.

Výrazně jste na sebe upozornil svou debutovou deskou, pro kterou jste si vybral obtížná virtuózní díla. Jaký repertoár hrajete nejraději?

Od malička mě bavila virtuózní technika. Nicméně, pro každého houslistu je důležitý repertoárový rozhled. Tedy, musíme zahrát všechno od baroka po současnost. V mém případě mám nejraději romantismus.

Kombinujete sólovou a komorní hru s působením v České filharmonii. Co je vám nejbližší?

Splnilo se mi to, po čem většina hudebníků touží. A to využít svůj talent na maximum. Dnes jako sólista, komorní hráč a koncertní mistr České filharmonie jsem natolik vytížen, že času na ostatní věci a koníčky mám málo. Nicméně samozřejmě je pro mě sólová dráha velmi důležitá. O ni jsem se od malička snažil.

Co zajímavého vás čeká v letošní koncertní sezoně?

Tato sezona je ve znamení dlouhých turné. Čekají mě na podzim cesty do Koreje, Japonska, Taiwanu, Kanady, USA, Izraele, Itálie a Německa. Jinak se velmi těším na vystoupení s Českou filharmonií na Novoročním koncertu v přímém přenosu do České televize.

Jiří Vodička je od roku 2015 koncertním mistrem České filharmonie, ale k nejvyhledávanějším českým houslistům patří i jako sólista a komorní hráč. Jiří Vodička je od roku 2015 koncertním mistrem České filharmonie, ale k nejvyhledávanějším českým houslistům patří i jako sólista a komorní hráč. V roce 2004 si titul absolutního vítěze odnesl také z prestižní mezinárodní houslové soutěže Louise Spohra konané v německém Výmaru.

V roce 2008 si přivezl první a druhou cenu ze světově proslulé soutěže Young Concert Artist v Lipsku a v New Yorku. Ve čtrnácti letech byl Jiří Vodička přijat na Institut pro umělecká studia v Ostravě u prof. Zdeňka Goly. V současnosti je pedagogem na Pražské konzervatoři a Ostravské univerzitě.

Jiří Vodička pravidelně vystupuje jako sólista s mnoha význačnými českými i zahraničními orchestry, mezi kterými nechybí Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr FOK, Qatar Philharmonic Orchestra nebo Neue Westfalen Philharmonie. Krom toho je dlouholetým sólistou předního čínského orchestru Wuhan Philharmonic Orchestra.

Jako komorní hráč vystupuje s vynikajícími českými pianisty Martinem Kasíkem, Ivem Kahánkem a Ivanem Klánským a od roku 2012 je členem Smetanova tria. V roce 2014 natočil pro Supraphon své debutové sólové album Violino Solo, které obsahuje jedny z nejtěžších skladeb pro sólové housle. Hraje na italský nástroj Joseph Gagliano 1767.

Autor: Redakce

10.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V říjnu započalo v Dubé frézování původní vozovky I/9 protínající město.

Dubá bude vlastnit opravenou silnici

Doksy - Sedmihorky 1:0 (0:0).

Doksy vyhrály už pátý zápas v krajském přeboru po sobě

Naši prvňáci: Už zítra představíme další školáky ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

Českolipsko – Ve středu 17. října přinese Českolipský deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Čí bude rozhledna na Špičáku? Majitel ji nabídl městu ke koupi

Česká Lípa - „Klidně vám tu rozhlednu můžu prodat,“ překvapil českolipský podnikatel Tomislav Procházka zastupitele města, když přišel na jednání obhajovat svůj záměr o odkoupení pozemků u rozhledny na Špičáku.

Nový Bor dál sní o vítězství. Nestačil na Velvary

Nový Bor - Novoborští fotbalisté hostili silný tým Velvar, který se v případě výhry mohl dostat do čela divizní tabulky.

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení