Páteční večer začal vernisáží výstavy fotografií Lužického horského spolku „Balkánské blues a Národní park Tara". Fotografie přibližují cestu cyklistů Petra Madera a Michala Kosiny po srbském národním parku a Balkánu. Výstava je k vidění v Městském kině do konce roku.

Diváci si mohli vyzkoušet srbský tanec, který předvedly děti z tanečního souboru Boráček. Temperamentní hudbou rozproudila návštěvníky kapela Oranžáda. Jejich řízná hudba už nenechala nikoho jen tak posedávat, někteří tančili už v sále kina a později při koncertě ve foyer.

Tradice srbského večera vznikla ve spolupráci se Srby žijícími v regionu. Ti zde zakotvili, když se stavěl sklářský závod Crystalex a v České Lípě nemocnice. Z Bělehradu přijela dokonce celá ulice dělníků na pomoc. Někteří se zakoukali do místních děvčat a už tu zapustili kořeny. Vznikla tu smíšená manželství a potomci se hlásí k srbské kultuře dodnes.

Návštěvníci si v novoborském kině mohli vychutnat nejen film, ale i balkánské víno a kulinářské speciality, které připravili sami Srbové: pečené papriky, ajvar, projaru kukuřičný chléb se sýrem, čevapi, ořechovo jablečný koláč či gibanici.

Srbský večer v novoborském kině.

Temperamentní hudbou rozproudila návštěvníky novoborského kina kapela Oranžáda.

Návštěvníci si v novoborském kině mohli vychutnat nejen film, ale i balkánské víno a kulinářské speciality.