Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do České Lípy se vrací kytarový mistr

Česká Lípa – Již potřinácté se letos v předvánočním čase představí v Biberově síni Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě fenomenální kytarista světového renomé Štěpán Rak.

14.12.2009
SDÍLEJ:

Alfred Strejček a Štěpán Rak.Foto: DENÍK/Radovan Sál

Název programu je Vánoční rozjímání a společně se Štěpánem Rakem vystoupí i jeho syn Jan-Matěj a dlouholetý partner při vystoupeních po celém světě Alfred Strejček.

Štěpán Rak je zakladatelem oboru kytara na HAMU v Praze. V roce 2000 byl prezidentem Václavem Havlem jmenován prvním vysokoškolským profesorem hry na kytaru v České republice. Jako první kytarista na světě byl pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského. Společně s Alfredem Strejčkem je nositelem ceny UNESCO za koncertní projekt Vivat Comenius, se kterým oba umělci vystoupili na více než šesti stovkách koncertů ve dvaatřiceti zemích čtyř kontinentů.

Letošní koncert v České Lípě se uskuteční 18. prosince od sedmnácti hodin a vstupenky na něj jsou již v prodeji na pokladně muzea. Na českolipské publikum se Štěpán Rak již těší a Deníku poskytl exkluzivní rozhovor.

Letošní koncert v České Lípě je již vaším třináctým vystoupením v tomto městě. Vracíte se sem rád? Jak hodnotíte zdejší publikum?

Se svou kytarou jsem stále na koncertních cestách či ve škole. Obojí je pro mne velkým naplněním a radostí. Ale je jisté, že při tak velkém vytížení mám velmi málo volného času. Koncerty, zvláště ty, které organizují moji drazí přátelé, jsou pro mne vlastně takovým setkáváním nejen s milým publikem, ale i s přáteli a do této kategorie rozhodně Česká Lípa patří. Každým rokem se stává hezkou zvyklostí navštívit ambit kláštera, který má krásnou atmosféru, skvělé posluchače a jsem rád, že se opět uvidím s Janou Fridrichovou i panem ředitelem Zdeňkem Vitáčkem. Jim patří veliký dík za báječnou organizaci.

Jak často vystupujete společně se svým synem Janem–Matějem a Alfredem Strejčkem?

Se synem Janem-Matějem Rakem a Alfredem Strejčkem vystupuji samozřejmě velmi často, ale koncert, který je připraven pro Českou Lípu, kdy budeme na pódiu účinkovat všichni tři, bude představen poprvé.

S jakým programem se představíte, na co se publikum v Biberově síni muzea může těšit?

S Alfredem Strejčkem už několikátým rokem objíždíme celou republiku s předvánočními koncerty, s pořadem nazvaným Vánoční rozjímání, kde v podání Alfreda zazní především biblické texty, melodram na Erbenovu Kytici Štědrý den a další texty našich básníků. V mém podání pak třeba úprava barokní suity pro varhany a úpravy staročeských koled. Ale protože je s námi poprvé i Jan-Matěj, který již přes deset let pracuje na unikátním projektu písní Jaroslava Ježka pro sólovou kytaru, jistě zazní i nám všem tak dobře známé melodie.

Na jakých projektech v současné době pracujete?

Po projektu Chvála čaje, který u posluchačů zaznamenal značný ohlas, jsem se ocitnul ve světě vůní. Vůně si většinou každý pamatujeme celý život a všichni víme, jak na nás vůně působí. Nejednou nám v životě vůně připomene událost dávno minulou. Velkou inspirací mi bylo setkání se Zbyňkem Šedivým z Vlčí hory u Krásné Lípy, kde jeho Nobilis Tilia voní čajovnou a léčí svou aromaterapií. Cyklus Vůně se dotýká magické stránky smyslů a přenáší nás do neméně podivuhodného světa tónů, v nichž vůně nabývají dalších rozměrů.

Na kolik se Vám daří skloubit náročnou práci pedagoga s tolika koncerty a vystoupeními?

Moje pedagogická činnost na HAMU je časově náročná a krásná. Totéž mohu říci o činnosti koncertní. Ale skloubit lze obojí. Když nemám o víkendech koncerty, věnuji se s žáky výuce, ale většinou mám pro výuku volno v týdnu. Žáci o hodiny nepřicházejí, i když někdy místo volného víkendu máme hodinu. Myslím, že je to inspiruje a mnozí by chtěli být také tak koncertně aktivní. Předávám jim nejen vědomosti týkající se kytary, ale i nadšení do živého koncertování, setkávání s publikem a lidmi, které mohou jako umělci oslovit. A za to jsem rád.

Autor: Tomáš Cidlina

14.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení