Kdo by neznal slavné české cestovatele Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda?! Zvláště pro generaci našich rodičů a prarodičů byli hrdiny, vždyť projeli legendární tatrovkou svět, dost viděli a uměli o tom vyprávět filmově i v knížkách. Najeli 111 tisíc kilometrů, prodali 6,5 milionu knih v 11 světových jazycích, mají 4 filmy celovečerní i 147 dokumentů…

Film podle deníku

Ale je toho dost, co o nich zatím nevíme. I o tom vypráví film režiséra Petra Horkého „Století Miroslava Zikmunda", natočený dle deníku muže bezmála stoletého. Fenomenálního cestovatele, fotografa, spisovatele i publicisty. Snímek už uvádějí i biografy na severu Čech, kam je distribuuje Bioscop. Film pobaví, nadchne, zaujme, ale může i naštvat, když divák vidí, jak „vlídný" byl k Hanzelkovi se Zikmundem minulý režim…

Miroslav Zikmund se narodil pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB ho označila za „nebezpečnou osobu nejvyšší třídy nebezpečnosti".

Setkal se s prezidenty i lovci lebek, také s Gagarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie i „všemocného" kapitalismu. A je zde s námi dál…

Málokdo ví, že Zikmund překládal pro americké i ruské armády, když se setkaly při osvobozování u Plzně. Byl přítomen soudu s K. H. Frankem, fotil inauguraci prezidenta Beneše. Chtěl být soudním stenografem, ale začínal jako poražeč na jatkách v Plzni. Taková překvapení provází jeho život dál, naplňují jeho životní krédo: „Život je přesný součet náhod".

Víno, ženy, cestování

„Jak jsem za sedmnáct let poznával Miroslava Zikmunda, z legendárního dobrodruha postupně jako člověka, chlapa, kterému se líbí ženy, ocení dobré víno i valašskou slivovici… Ale stále víc jsem si uvědomoval, že jsem viděl řadu filmů o fenoménu Zikmund a Hanzelka, mnohé i velmi oslavné, ale žádný neukazoval, co to bylo za chlapy. Co je jejich vášeň a cestovatelské nadšení stálo, co jejich rodiny a peníze… Mou nadějí bylo, že by se naše dlouholeté přátelství mohlo zhodnotit tak, aby vznikl film ne o fenoménu Zikmund a Hanzelka, ale o nich jako o lidech se všemi lidskými rysy, bolestmi, úspěchy i selháním," říká scenárista a režisér Horký.

„Jsem duší, srdcem i zálibou cestovatel, pro mě byli Zikmund a Hanzelka od dětství obrovští učitelé. Jako malého prcka mě ani nenapadlo, že je někdy poznám, připadalo mi, že je to vše tak dávno," vypráví Petr Horký.

Velká sláva a pád

„Byli slavní, bohatí, národ je miloval. Tehdy se říkalo, že nejslavnější Češi jsou Zátopek, Zikmund a Hanzelka. Byli na vrcholu. Na jedinou jejich přednášku přišlo i 11 000 lidí! Pak je roce 1968 odřízli od světa. Ze dne na den vše skončilo. Měli 100 000 předplatitelů na budoucí knihu a komunisti ji přesto zarazili. Začali je hlídat. To je na to, aby začali pít. Nenávidět svět, nenávidět lidi, být zabraný sám do sebe," dodává režisér. A dál to uvidíte v netuctovém filmu, který zde dlouho chyběl..

Očima M. Donutila

„V 50. letech si říct: pojedu kolem světa, to znělo jako špatný vtip pro tehdejší funkcionáře. Ale on to byl hrdinský čin sám o sobě že se rozhodli, ale hlavně že to zrealizovali. A že se to povedlo v té kruté době. Uvědomme si, že to byla 50. léta, kdy Hanzelka a Zikmund cestovali po světě. Trochu jim závidím, že se jim povedlo takový únik uskutečnit, byť jsem se v té době jen narodil a ne žil," řekl herec Donutil.