Divadlo F. X. Šaldy čeká taneční událost sezóny. Vystoupí zde taneční soubor 420PEOPLE choreografií Jiřího Kyliána. V úterý 15. května bude liberecké divadlo patřit světovému tanci. Na prknech Šaldova divadla se představí 420PEOPLE, tedy tanečníci Václav Kuneš a Nataša Novotná, kteří tančili v Netherlands Dans Theater v době, kdy tam působil mág současného tance Jiří Kylián.

V rámci galavečera, ve kterém se představí i tanečníci Divadla F. X. Šaldy, předvedou 420PEOPLE Kyliánovu choreografii 27´52´´ s hudbou Dirka Haubricha.

Přinášíme vám rozhovor s lídrem uskupení 420PEOPLE Václavem Kunešem, kterého vyzpovídala moderátorka rádia Dobrý den Helena Syrovátková v pořadu Na natáčkách.

Kdo jsou 420PEOPLE? Ten název zní trochu záhadně…

Když jsme s Natašou Novotnou přemýšleli, že si v Čechách založíme taneční soubor, tak jsme v tom názvu chtěli mít něco českého. Ale pořád jsme nemohli nic kloudného vymyslet, až nám náš slovenský kolega poradil. V názvu je skrytá telefonní volačka do České republiky, takže proto 420PEOPLE.

Vaším uměleckým „otcem" je Jiří Kylián… Jak jste se do Netherlands Dans Theater (NDT) dostal?

Já jsem do Holandska odešel v 18 letech po ukončení konzervatoře. Po revoluci se do školy dostala spousta nahrávek. Viděl jsem Stamping Ground právě od Jiřího Kyliána a uvědomil si, že vůbec tenhle styl pohybu neumím. Pak se ve škole objevil plakát na konkurz a tak jsem se sbalil a jel. No a ono to vyšlo. Nastoupil jsem do NDT II., což je skupina elévů, bylo mi 18 let. Po dvou letech už jsem tančil v NDT I., to je hlavní soubor. Docela mě mrzí, že už nefunguje skupina NDT III. to byli tanečníci, jak říkal Kylián, mezi 40 a smrtí.

V Liberci představíte Kyliánovu choreografii 27´52´´. Licenci na tenhle kus jste získal od Jiřího Kyliána darem.

Ono se to s těmi čísly mezitím změnilo. Pan Kylián si přeje, aby se to jmenovalo 14´20´´. Původní choreografie je pro tři páry, Jiří Kylián z toho udělal 14minutový duet, a my s Natašou máme to štěstí, že to můžeme mít jeden rok na repertoáru.

Jiří Kylián rád obléká muže do sukní a dámy nechá tancovat polonahé, to je i příklad choreografie, kterou uvidíme 15. května v Liberci. Neměla vaše taneční partnerka Nataša Novotná problém s tím tančit nahá? A jak to vnímají diváci?

Ona netančí celou dobu polonahá. Nejdřív je oblečená. Ale jak to vzniklo, vlastně nevím. My jsme kolem toho měli spoustu diskuzí a debat hlavně tady v Čechách. A musím říct, že mě to opravdu překvapilo, vlastně jsme se setkali s docela velkou prudérností a někdy i pohoršením. V Holandsku s tímhle problém není. Když vám choreograf vysvětlí, že tělo je zhmotnění nějakého nápadu, tak potom je jedno, jestli to je muž nebo žena. Jasně, jde o estetiku, hlavně u Kyliána, jemu nejde o to nějak lacině šokovat. V televizi jsme vystaveni ledasčemu, ale ta přímá konfrontace s nahotou někomu najednou vadí. Ale to je debata na několik hodin proč muž může tančit nahý a žena ne.

Vy jste tančil v choreografiích Matse Eka, Williama Forsytha, s NDT jste procestoval celý svět. Jaký je rozdíl v divácích u nás a ve světě?

V Čechách když jdou lidé do divadla, tak se chtějí bavit. A to znamená, že se chtějí smát. Proti tomu samozřejmě nic nemám. V Holandsku jdou na představení, sednou si do sedačky a „vypnou". Nechají tanec na sebe nějakým způsobem působit a pak se rozhodnou, jestli se jim to vlastně líbilo nebo ne. Jen vnímají pohyb a hudbu, a starosti nechají doma. Češi pořád řeší děj a jestli tomu, co vidí, rozumí.

Představíte se v Liberci někdy i jako choreograf?

Musím říct, že s Alenou Peškovou (šéfkou libereckého baletu, pozn. red.) si rozumím, a moc jí děkuju, že nás do Liberce pozvala. Byla vlastně úplně první, která se ozvala, že by ráda právě Kyliánovu choreografii představila ve vašem divadle. Viděl jsem tu Periferii a líbila se mi. Ano, zamýšlíme nějakou další spolupráci. Alena má soubor velice dobře sestavený a líbily se mi i reakce publika.