Dostaveníčko s dlouholetým bubeníkem mnoha nejen železnobrodských kapel Petrem Mácou Mackem proběhlo stylově. V restauraci Na Mýtě, která ožívá již v deset hodin dopoledne. V televizi běží přímý přenos Mistrovství světa v atletice, u svých stolů již sedí první štamgasti.

Sator, Xakru, Komár, nově F.A.King, to vše jsou kapely, a to jen vybrané, kde Máca působil či působí. „Paličky jsem vzal poprvé do ruky někde v šesti letech. Tehdy jsem chodíval s tátou na zkoušky jeho big beatové kapely. A líbilo se mi to. A teď hrajeme vlastně oba, táta se v šedesáti k muzice vrátil,“ vypráví Macek.

Sator

Veřejnosti se poprvé představil v barvách tvrdě metalové formace Sator, která se stala v Železném Brodě a okolí doslova kultovní záležitostí. I dnes si na ni pamatuje spousta fanoušků.

„Lidé kolem kapely organizovali i hudební festival při Železnobrodském jarmarku,“ připomíná Máca.
A proč Sator a festiválek skončil? „Kapela skončila jako spousty dalších. Prostě ne každý bral Sator vážně. Když to vypadalo, že můžeme prorazit, někteří členové to odpískali,“ vzpomíná s jistou nostalgií.

Republiku projel poprvé coby host kapely Hraczki, když ta předskakovala skupině Moje řeč, ve které působil i syn slavného kytaristy Michala Pavlíčka shodného jména.

Xakru – deska z Maršovic

Šest let je jméno Petr Macek spojeno s kapelou Xakru. Již třičtvrtě roku pracuje ve studiu Jožina Bursy (baskytara Xakru) v Maršovicích. A to má své nesporné výhody.

„Čekáme už jen na Jožinova kamaráda Štěpána Smetáčka (hrával například s Arakain či Vitacit – poznámka jsd), dohraje nám nějaké perkuse. Desku si vydáme ve vlastní režii. A můžu říct, že i když materiál ještě není zmástrovaný, určitě nebudeme znít „česky“, naráží Macek na fakt, že ne každé tuzemské kapele se podaří materiál náležitě zvukově o šetřit.

„Jo, na třicetileté kombo Panteru dělat nemůžeš,“ narazil i na fakt, jak je důležité držet i pro hudební kapely krok s dobou.
Nahrávací studio Jožina Bursy hostilo či hostí i velká jména tuzemské hudební scény. Štěpánem Smetáčkem počínaje a třeba Anetou Langerovou konče.

F.A.King a Crossover Sickfest

Zcela novou kapitolou je pak kapela F.A.King, jež vznikla trošku z hecu. Chlapi, kteří pořádají Crossover SickFest ve Bzí u Železného Brodu, chtěli postavit „sranda“ kapelu pro přehrání několika notoricky známých fláků moderního rocku. „Já ty kluky znám od malička, jsou to ohromní fandové do muziky. Aleš Petráček a Lukáš Šefr (vokály) tuhle kapelu nosili v hlavách už jako velmi mladí. Přišli, že zahrajeme na Sickfestu covery, aby byla sranda,“ vzpomíná Macek.

To ještě nikdo netušil, jaký raketový start kapelu čeká. „Tak od páté zkoušky jsme začali nosit nápady, Lukáš přinesl texty. A zafungovalo to, dnes máme asi devět autorských věcí.“

První koncert kapela absolvovala na motosrazu v Jablonci nad Jizerou. „Nebylo to bez chyb, ale ušlo to. Teď se můžeme už jen zlepšovat,“ popsal Máca.

Ale ne vždy se zcela daří. „Už jsme i koncert zrušili. V Libverdě jsme ani nevybalili techniku, protože strážníci požadovali ztišení produkce.“
Ale F.A.King mají našlápnuto. V nejbližších dnech mají naplánovány koncerty v Dolánkách u Turnova, v Lomnici na festivalu Big Bang From Czech Paradise, zabookovaný termín mají i v již legendárním pražském klubu Kain, v Ponorce v Pardubicích či v Hodoníně. V Chebu pak předskakují francouzským In Other Climes.

Zapomínat nesmíme ani na další část festivalu Crossover SickFest ve Bzí, který proběhne 1. října. Kromě F.A.King se tu představí olomoučtí Hazydecay, pražští pagan folk metaloví Cruadalach či melody metaloví Samhain z Nové Paky.

Kupředu bude F.A.King hnát bicmen Petr „Máca“ Macek. Kapelu, která za pár měsíců života překročila hranice regionu.