NEVER SOL

23. října od 21.00 , Bar U bílýho černocha Česká Lípa

Jedna z nejtalentovanějších domácích zpěvaček se už v pátek večer představí v České Lípě. Na koncertu v klubu U bílýho černocha vystoupí zpěvačka Never Sol, vlastním jménem Sára Vondrášková. Zpěvačka byla už před dvěma lety za svůj objev nominována za svou debutovou desku Under Quiet na objev roku v Andělech, vloni také reprezentovala Českou republiku na mezinárodním hudebním semináři Red Bull Music Academy v Tokiu.

Na úspěšné album Under Quiet zařadila také skladbu Lay Down, která doprovázela detektivní noir film Davida Ondříčka Ve stínu. Píseň jí vynesla takový úspěch, že mohla poprvé nahlédnout do velkého hudebního světa a začala spolupracovat s producentem Janem P. Muchowem. Podle recenzentů Never Sol a její album dokazují, že česká hudba už se na nejlepší zahraniční nahrávky nekouká z dálky, ale pomalu se je snaží dohánět.

STRAŠIDLA NA ZÁMKU

24. října od 13.00, zámek Horní Libchava

Strašidelnou akci pro děti pořádá Princeznino pohádkové divadlo. Akce se bude konat i za nepříznivého počasí.

Od 13 do 18 hodin budou v zámku probíhat strašidelně-pohádkové prohlídky s Bílou paní: Proč se (ne)bát strašidel. Tyto prohlídky jsou vhodné i pro velmi malé děti, které poznají, že i strašidla mají své slabiny.

Od 19 do 21 hodin budou probíhat prohlídky strašidelného sklepení s názvem: Pán podzemí už čeká… Prohlídky sklepení nejsou věkově omezené, ale je na zvážení každého rodiče, zda jsou pro jeho dítě vhodné. V Ogoh baru na vás čeká v 15 hodin soutěž o nejlepší masku+pěvecká soutěž a v 15:30 shlédnete velkou pohádku: Proč má Bílá paní špičatou čepici. Mimo pohádky si děti budou moci něco vyrobit v dětské dílničce.

Vstupné: děti v masce 30 Kč, děti bez masky 40 Kč, dospělí 60 Kč, senioři 50 Kč.

PAMÁTKY KORSIKY A OSTROVA ELBA

24. října od 14.00, muzeum Česká Lípa

Přednáška Zdeňka Pokorného na téma Umělecké a historické památky Korsiky a ostrova Elba. Akce se koná v klubovně českolipského Vlastivědného muzea a galerie.

KRKONOŠSKÉ POHÁDKY

24. října od 15.00, KD U Jezera Stráž pod Ralskem

Krkonošské pohádky podle známého večerníčku přivezou v sobotu odpoledne do KD U Jezera ve Stráži pod Ralskem novoborští ochotníci N.O.P.O.Ď. Jak to bylo, když se Anče s Kubou vzali, a že se měli rádi, tak se jim narodila dcera Kateřina… Změnilo se něco? Polepšil se Trauntenberk? Pohádka je vhodná pro děti od 5 let a pro všechny další příslušníky rodiny a milovníky pohádek Pohádka trvá 40 minut bez přestávky.

Vstupné: 50,- Kč.

SLET BUBENÍKŮ

24. a 25. října od 19.00, Městské divadlo Nový Bor

Rytmy, které koketují s husitskými chorály, a jako speciálního hosta izraelskou performerku Kamilu Kama, nabídne 14. ročník oblíbeného Sletu bubeníků v Novém Boru. Vzhledem k velkému zájmu se mohou diváci v Městském divadle těšit hned na dva koncerty: v sobotu 24. října a další o den později.

V rámci dvouhodinového koncertu zazní inspirace gregoriánským chorálem, husitskými písněmi, návštěvníci se mohou těšit na hřmotné bubenické polyrytmické groovy, hrané na bicí soupravy, tympány, elektroniku a basové bubny. „Válečné hordy husitů a táboritů a jejich touha a nadšení po změně tvořily dějiny. Bojové písně husitů před každou bitvou otřásaly sebevědomím nepřátel a pomáhaly jím vítězit. Tyto písně zazní ve velmi netradičních bubnových aranžích na letošním Sletu," říká umělecký vedoucí Sletu bubeníků Pavel Fajt.

Základ sestavy tvoří jako vždy hráči na klasické západní bicí nástroje používané v rockové i etnické hudbě (Pavel Fajt, Pavel Koudelka). Perkuse bude obhospodařovat Tomáš Reindl. Atmosféru dotváří izraelský světoběžník Alex Bershadsky na elektrickou basu. A ani letos nechybí v týmu ženský element. Pozvání přijala izraelská performerka a zpěvačka Kamila Kama. Hutné spodky podpoří bubeník Miroslav Šonka, jehož rozpětí pokrývá hudební rozptyl od klasiky po metal.

MARIÁN VARGA

24. října 19.00, kostel sv. Jakuba Většího Horní Libchava

Hráč na varhany a legenda československého rocku Marián Varga bude dalším hostem Libchavského hudebního podzimu v kostele sv. Jakuba Většího v Horní Libchavě. Marián Varga se zásadně podílel na tvorbě populární hudby na Slovensku. Se skupinou Prúdy vytvořil známé album Zvoňte, zvonky. Dále vedl rockový soubor Collegium Musicum. Významná je i jeho spolupráce s Pavolem Hammelem, s nímž nahrál hned pět alb. Je jedním z nejlepších hráčů na Hammondovy varhany v Evropě. Vstupné je dobrovolné.