Barabanfest

20. - 21. května, Kulturní centrum Sever Cvikov

9. ročník mezinárodního hudebního festivalu mládeže.

Program:

Pátek 20. května

15.00: průvod od malé ZŠ na náměstí a zpět
17.00: Lužánek (Sever)
17.30: Bubenický workshop (Starý kulturní dům)
17.30: Elnyaz Písně východního větru (Sever)
18.30: Pražský ukulele band
20.00: Jahtec Jammin´ Job
21.15: Romanika
22.15: Krusa
22.45 csangó bál (vše na pódiu za Severem)

Sobota 21. května

8.00: Bubenický workshop (Starý kulturní dům)
9.40: průvod od ZUŠ ke Starému kulturnímu domu
10.00: Zahájení festivalu
10.05: Jääääär
10.30: Lusatia consort (zahrada kulturního domu)
11.00: csangó bál
10.30: Bubenický workshop (Starý kulturní dům)
14.00: Lusatia consort + Patašpička
14.15: Laiminguo
15.00: Horana a syn
15.45: Jääääär (rybníček Internát)
16.00: Crashendo (galerie)
17.00: Lusatia consort
17.30: Countdown to madness (zahrada)
19.00: Laiminguo (galerie)
20.00: Zahrada kulturáku nebo v dešti sál Bubenický workshop a koncerty
21.00: Tygroo
22.00: Věra & Her People Další matka se synem na jednom pódiu, jak se na správný festival mládeže sluší a patří.
23.00: ohňová show
23.15: csangó bál

Dospělí dětem

20. - 22. května, Městské divadlo Nový Bor

Pět zajímavých pohádek nabídne tradiční přehlídka amatérských divadelních souborů, hrajících pro děti, s názvem Dospělí dětem, kterou od pátku do neděle hostí Městské divadlo v Novém Boru. Pro děti jsou během celého festivalu kromě přestavení přichystány také soutěže o ceny. Tradiční novoborská přehlídka neprofesionálních souborů, hrajících pro děti, je známa nejen svou kvalitou a tradicí, ale i nabídkou především českých pohádek. Víkendovým maratonem pohádek bude v novoborském divadle provázet zkušený moderátor Jaroslav Střelka.

PROGRAM

20. května od 17.00: Krkonošské pohádky 20-ti letech tak trochu jinak
Jak to bylo když se Anče s Kubou vzali a narodila se jim dcera.
21. května od 10.00: Oslí kůže aneb Nebojíš se princezno?
V našich zemích je pohádka známa především díky B. Němcové, která ji ve své sbírce zpracovala jako pohádku Princezna se zlatou hvězdou.
21. května od 15.00: Pohádka o mořské víle
Na motivy pohádky Malá mořská víla. Ale u nás vše dobře dopadne, zvítězí dobro a zlo bude potrestáno.
22. května od 10.00: Rozum a štěstí
Původně loutková pohádka o tom, jak pasáček vepřů díky rozumu i štěstí dostal princeznu.
22. května od 15.00: Trampoty kmotry lišky aneb Kdo je nejhloupější
Když se uprostřed lesa ve staré hájovně strhne mela mezi kmotrou liškou a dvěma psy Sultánem a Hektorem, zůstává kdekomu rozum stát.

Blízké hlasy z dáli

20. května od 19:00, bazilika Všech svatých Česká Lípa

Česká Lípa se stane jedním ze zastavení společného evropského turné rezidenčního souboru Schola Gregoriana Pragensis a japonského souboru Gjosan-rjú Tendai Šómjó.Česká Lípa se stane jedním ze zastavení společného evropského turné rezidenčního souboru Schola Gregoriana Pragensis a japonského souboru Gjosan-rjú Tendai Šómjó, které nese název Blízké hlasy z dáli. Pro návštěvníky je navíc připravena beseda s umělci, která proběhne před koncertem od 17 hodin v prostorách českolipského muzea. Koncert se koná jako prolog 15. Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica.

V jiném světě - Karma

20. května od 19:00, Jiráskovo divadlo Česká Lípa

Talk show záhadologa a exorcisty Milana Doležala, tentokráte na téma: Karma, etický přírodní zákon příčiny a následku.

Žabí noc

20. května od 20:30, výzkumná plocha u Obecního lesa Česká Lípa

Povídání o obojživelnících, jejich výzkumu a ochraně v naší přírírodě. Od 20.30 v Obecním lese mezi Českou Lípou a Sosnovou – výzkumnou plochou muzea. Svítilny a holínky nutno mít s sebou. Více ZDE: Páteční noc bude v Lípě patřit žábám

Za kvetoucí měsíčnicí

21. května od 6.00, Kulturní dům Kamenický Šenov

17. ročník tradiční turistické a cykloturistické akce vedoucí nádhernou přírodou v okolí Kamenického Šenova, Lužickými horami a letos poprvé s některými trasami i k sousedům do Německa. Pěší trasy od 3 do 55 km, cyklistické od 38 do 75 km. Pěší trasy 3, 6, 14 a 28 km budou spojeny s jízdou historickým autobusem RTO a anglickým autobusem. V cíli každý účastník obdrží pamětní list a upomínku na akci. Pro všechny účastníky je u kontroly Křížový buk připraveno malé občerstvení, pro účastníky pěší 55km trasy i v cíli. Přijďte se podívat na místa, která navštívila třeba Pyšná princezna a samozřejmě na měsíčnici vytrvalou, jejíž největší výskyt v ČR je v přírodní rezervaci Líska.

Hasičská soutěž dvojic

21. května od 9.00, vyhlídková věž Jablonné v Podještědí

Rozvinutí a smotání hadic, zdolání překážky, přenos barelů i zraněného. A jako „třešnička“ výstup na věž. To vše patřilo k soutěži hasičů v Jablonném.Fyzickou kondici hasičů prověří už zítra klání v centru Jablonného v Podještědí. Místní sbor dobrovolných hasičů pořádá v sobotu 21. května od 9 hodin soutěž dvojic ve výstupu na vyhlídkovou věž u někdejšího pivovaru v Jablonném. Na dvoučlenné hlídky, sestavené ze členů dobrovolných hasičských jednotek z celého Libereckého kraje, tu v kompletní hasičské výstroji, obuvi a s nasazenými naplněnými dýchacími přístroji čeká zdolat několik disciplín. Po rozvinutí a následném smotání hadic, přenesení třicetikilových barelů a sedmdesátikilové figuríny na nosítkách vše završí výstup na třicet metrů vysokou věž, na kterou vede 186 schodů.

Den respektu k porodu

21. května od 9:00, Ekocentrum Brniště

Česká republika se letos již pojedenácté připojuje ke Světovému týdnu respektu k porodu, festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství. Tento rok se akci rozhodlo podpořit a uspořádat i Ekocentrum v Brništi u České Lípy. Ústředním tématem jednodenního festivalu Den respektu k porodu, který proběhne v sobotu 21. května, je pro tento rok Moje tělo, moje dítě, moje rozhodování. Zájemci se na akci dovědí, jak předejít nejrůznějším problémům při porodu, dostanou spoustu rad od laktační poradkyně, od porodní asistentky Ivany Königsmarkové a od zkušené duly Šárky Seifertové. Dále se můžete těšit na Divadelní představení Divadla Fórum Nástřih a na večerní promítání českého filmu o přirozeném porodu. V prostorách akce bude zajištěný dětský koutek a možnost zakoupení zdravého občerstvení. Podrobný program ZDE

1. dobročinná aukce obrazů Provance

21. května od 10.00, Florian café Česká Lípa

První veřejnou dobročinnou aukci pořádá spolek Českolipským kočkám a pejskům v sobotu 21. května od 10 hodin ve Florian café v České Lípě. Výtěžek dražby děl, která spolku věnoval výtvarník Jiří Hypš, bude využitý pro potřeby zvířat. Tři desítky akvarelů a olejomaleb věnoval spolku, který pečuje o opuštěné a nemocné psy a kočky, akademický malíř Jiří Hypš. Ztvárňuje především krajinu, která ho fascinuje už od dětství. Na mnoha obrazech se objevují kopce severních Čech, Tater, Himálaje a v poslední době také typicky fialová krajina Provence. A právě francouzské náměty jsou na všech obrazech, které budou nabízené v dobročinné aukci. Spolek vznikl 15. října 2012 jako završení neorganizované a dobrovolné činnosti několika občanů, kteří se již mnoho let věnovali činnosti ve prospěch zvířat, zvláště koček a psů.

Po stopách Karla Hubáčka

21. května od 10.00, Kino Máj Doksy

Prohlídka exteriéru a interiéru kina Máj. Spolupořádá hotel Port Doksy.

Otvírání jezera

21. května od 10.30, Bezděz a Doksy

V letošním roce si připomínáme významné výročí, a sice 700 let od narození císaře Karla IV., který ze zanedbaných a zpustošených Čech vytvořil během své vlády prosperující zemi v srdci Svaté říše římské. Na území dnešního Libereckého kraje se nejvýrazněji otiskla zakladatelská ruka Karlova na Českolipsku, a to v Doksech u Máchova jezera. Když v roce 1366 dal Karel IV. pokyn k založení Velkého rybníka u nevýznamného městečka Hirschberg (Doksy) pod hradem Bezdězem, možná tímto velkorysým činem chtěl oslavit své padesátiny.

Proto Doksy řadou kulturních akcí budou po celý rok připomínat toto významné výročí. 30. července se bude slavit na Starosplavské pouti, 13. a 14. srpna si na městských slavnostech Doksy připomenou významná městská privilegia, která jim císař udělil a položil tak základy dnešních Doks. „V sobotu 21. května uvítáme Karla IV. s jeho družinou na královském hradu Bezdězu a ve 13.45 na Máchově jezeře, aby se podíval, jak prosperuje jeho dílo. Po několika desítkách let jsme letos na Máchovo jezero opět vrátili sportovní rybolov. A tak se domnívám, že se nemáme za co stydět, protože pro nás tak důležitou vodní plochu řádně opečováváme," říká Eva Burešová, starostka Doks.

„Odpoledne si můžete zpestřit okružními jízdami na lodi s hudebním doprovodem za snížené jízdné. Pro návštěvníky za Starých Splavů jsme zajistili na hlavní pláž do Doks dopravu lodí. Odjezd lodi ze Starých Splavů je ve 13.15 hodin," říká Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero. Kulturní program na hlavní pláži bude doplněn atrakcemi pro děti a stánkovým prodejem. Vstupné na oslavy na Máchově jezeře je samozřejmě zdarma.

Program

BEZDĚZ

10.30: přivítání císaře pod hradem starostou Bezdězu
11.30: vystoupení císaře Karla IV., historický šerm
12.30: přesun k Máchovu jezeru. Návštěvníci se mohou přesunout historickým motoráčkem, který bude odjíždět z vlakového nádraží Bezděz ve 13.20 hodin. Od hradu Bezdězu zajistí dopravu k vlaku autobus.

HLAVNÍ PLÁŽ MÁCHOVA JEZERA, DOKSY

Bohuš Matuš. Ilustrační foto.13.45: odchod průvodu císaře Karla IV. od loděnice na hlavní pláž slavnostní ceremoniál o založení jezera a předání zakládací listiny
14.35: MŠ Libušina, MŠ Pražská
15.00: Bohuš Matuš písně z muzikálu Noc na Karlštejně
15.50: ZŠ Staré Splavy divadelní vystoupení
16.05: Enliven Centre Doksy taneční vystoupení
16.15: ZUŠ Doksy, dětský houslový soubor Fidula
16.30: Míša Dolinová show pro děti
17.25: Babíny di Doksy ženský pěvecký sbor
17.35: SK 3D Doksy taneční vystoupení
18.00: kapela TURBO

Dětský den

21. května od 12.00, areál malé pláže u jezera Horka Stráž pod Ralskem

Zábavné odpoledne, které navazuje na Cestu do pohádky, kterou pořádá již tradičně spolek Šešule Stráž pod Ralskem. Cíl putování je v areálu lyžařského vleku. Program: moderátor Honza Bažant se spoustou hitů a písniček, taneční vstup ZUŠ Stráž, atrakce skákací hrad, mini bike, šlapadla, skákací boty, poweriser show, ukázka techniky DSH Stráž + ukázka zásahu hasičů, psovodi vězeňské služby s ukázkou výcviku služebních psů, malování na obličej, jízda na malém vleku.

Princezna a pan Plamínek

21. května od 13.00, zámek Horní Libchava

Od 13 do 17:30 budou v zámku probíhat prohlídky s princeznou, které nesou název: Jak se pan Plamínek dostal na zámek. V 15:15 hodin proběhne na nádvoří předpohádka s pěveckou soutěží a v 15:30 pohádka Pan Plamínek-posměváček. Mezi programem si děti budou moci zasoutěžit.

Hrad Bezděz (nejen) pro děti

21. května od 13.00, hrad Bezděz

Skřeti z Pána prstenů obsadí Bezděz: historické a fantasy vystoupení skupiny Ignis. Děti si vyzkouší v aréně boj s maskami a kostýmy. Soutěže pro děti i dospělé na třech stanovištích.

Noc hradních kaplí aneb Ve stínu májové noci

21. května od 19:00, hrad Bezděz

Tradiční noční výstup na hrad Bezděz. Uvidíte kapli osvětlenou jen svíčkami, výstup na Velkou věž, hudební skupina Melissa a šermířské vystoupení. Na závěr ohnivá show. Občerstvení zajištěno. Baterky s sebou.