Putování za pohádkou

27. května od 9.00, Stráž pod Ralskem

Start je ve Stráži pod Ralskem u kulturního domu U Jezera. Během asi pětikilometrové trasy uvidíte kromě čertů také čarodějnice, loupežníky, víly a celou řadu dalších pohádkových bytostí. Startovné je 20 Kč. Děti dostanou bonbony, buřty i diplom.

Zdislavina pouť a městské slavnosti

27. května od 7.00, Jablonné v Podještědí

Mší svatou v Bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy odstartuje v sobotu 27. května v 7 hodin tradiční Zdislavina pouť a městské slavnosti v Jablonném v Podještědí. Po ranní mši, která se bude sloužit přímo v kryptě u sarkofágu s ostatky sv. Zdislavy, patronky Libereckého kraje, bude další mši svatou v bazilice celebrovat biskup litoměřický Jan Baxant a po něm také kardinál Dominik Duka.

Hlavní program městských slavností bude probíhat na náměstí od 10 hodin. Během dne vystoupí řada pěveckých sborů, šermíři a hudební kapely. Den otevřených dveří chystají na sobotu také místní mokřady u zámku Nový Falkenburk, kde se budou konat komentované prohlídky a badatelské exkurze. Slavnosti na celý den uzavřou náměstí v Jablonném.

Kompletní program ZDE

Císařské slavnosti

27. května od 10.00, zámek Zákupy

Císař Ferdinand Dobrotivý s chotí, císařovnou Marií Annou Karolínou Savojskou, dorazí v sobotu 27. května na pátý ročník historických Císařských slavností na zámku v Zákupech. Od 10 hodin se mohou návštěvníci v zámku i přilehlém parku těšit na hudební i taneční vystoupení, závody historických kol, pohádku ukázky agility či dobového sportování. Nebude chybět polní obvaziště nebo pracovní dílničky. Vstup na program Císařských slavností je volný s výjimkou představení Treperendy, které je zpoplatněno částkou 50,- Kč na osobu. Kompletní program najdete ZDE

Festival Proměny

27. května od 10.00, Ralsko-Jabloneček

Ralsko Geopark v Ralsku si připravil 2. ročník landartového česko-německého setkání v Jablonečku. Místo konání je netradiční – leží v srdci bývalého vojenského prostoru Ralsko - v obci Jabloneček, která zanikla krátce po skončení druhé světové války. Díky festivalu se život do obce na několik dní vrátí. Bude patřit přírodnímu umění, tvořivým dílnám pro děti i celé rodiny, hudbě a dobrému jídlu. Festival je zdarma. Bude na něj vypravena také speciální festivalová doprava z Mimoně a Ralska.

Landart je ekologicky laděný umělecký směr a také způsob, jak se navrátit ke kořenům kraje, k přírodě a k historii místa. Akce propojí výtvarníky, básníky, hudebníky, sochaře a místní znalce. Festival bude zahájen v 10.00. Pro účastníky jsou připravené výtvarné nebo landartové workshopy, jóga v přírodě, jablečné slavnosti, hudební vystoupení či večerní světelná procházka. Pro děti aktivní tvoření s přírodninami. V okolí Jablonečku budou umístěna zajímavá výtvarná díla a expozice Krajina s nábytkem.

150 let hasičů Nový Bor

27. května od 10.00, u Crystalexu Nový Bor

Ve velkém stylu oslaví novoborští dobrovolní hasiči 150 let existence už v sobotu 27. května u Crystalexu. Na návštěvníky čeká přehlídka, ukázky techniky a zásahů jejich profesionálních kolegů a desítek dobrovolných hasičských sborů z Čech i zahraničí, policistů, záchranářů, vojáků nebo třeba i jízdní jednotky pražských strážníků. V bohatém programu nechybí hudba všech žánrů, tanec, ohňová show a ohňostroj. Více ZDE: Hasiči z Boru budou slavit ve velkém

Dospělí dětem

27. a 28. května, Městské divadlo Nový Bor

Ještě čtyři představení nabídne o víkendu 35. ročník oblastní přehlídky divadelních souborů hrajících pro děti, které od pátku do neděle hostí Městské divadlo v Novém Boru. Sobota i neděle nabídnou po dvou představeních a připraveny budou i soutěže pro děti. Vstupné na každou pohádku je 50 korun.

sobota 27. 5. v 10.00 - ČÁRY BÁBY COTKYTLE aneb tři zlaté zuby děda Vševěda
Král Makovec Bohabojný, ve snaze, aby jeho dceru Zlátenku nedostal chudý Honza, ale syn sousedního krále, vyhlásí, že ji dostane ten, kdo přinese tři zlaté zuby Děda Vševěda.

sobota 27. 5. v 15.00 - KRAKONOŠŮV KLOBOUK
Veselá pohádka plná kouzel a proměn, na které stačí kouzelný klobouk přímo od samotného Krakonoše.

neděle 28. 5. v 10.00 - JAK SE DO KRÁLOVSTVÍ VRÁTILO ŠTĚSTÍ
Na zahradě zámku je pramen štěstí. Kdo se z něho napije je hned veselý a šťastný. Hodný král dá vodu každému, kdo ji potřebuje. Objeví se ale zlá hraběnka, která chce celé království pro sebe, a k tomu se spojí i s čertem.

neděle 28. 5. ve 14.00 - BUDULÍNEK, ČERVENÁ KARKULKA
Divadelní představení dvou mini muzikálových pohádek s písničkami Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

Dětský den

27. května od 12.00, malá pláž u vleku Stráž pod Ralskem

Moderátor Honza Bažant nabídne spoustu hitů, vystoupí ZUŠ Mimoň, k vidění budou ukázky techniky SDH Stráž, zásahu psovodů vězeňské služby a výcviku služebních psů. Atrakce - skákací hrad, mini bike, šlapadla, skákací boty, poweriser show, jízda na malém vleku. Vstupné zdarma.

Maňáskový zámek

27. května od 13.00, zámek Horní Libchava

Další akce pro děti na zámku Horní Libchava. Od 13 do 17:30 budou v zámku probíhat prohlídky s princeznou Zdeničkou: Jak maňásci ožili. V 15:15 uvidíte v zámeckém amfiteátru (v případě nepříznivého počasí v kulturním sále Ogoh) předpohádku a pohádku: O kouzelném maňáskovi. Mimo program na vás bude čekat dětská dílna a soutěže s indiány. Za příznivého počasí bude také otevřena půjčovna dětských kostýmů. Akce se uskuteční za každého počasí. Po celý den bude nealkoholické pití zdarma. Pro děti, které si donesou vlastního maňáska, vstupné 40 Kč.