Vánoční zpívání

pátek 16. prosince od 17.00, kostel Nejsvětější Trojice Svor

Vystoupení žáků ZŠ Svor.

Vánoční koncert

pátek 16. prosince od 17.00, obecní kostel Kravaře

Účinkují členové a přátelé sboru Levamentum Liberec v doprovodu smyčcového kvarteta a varhanice Marie Truncové.

Vánoční koncert Českolipského dětského sboru

pátek 16. prosince od 18.00, kostel Narození Panny Marie Česká Lípa

Zazní tradiční i méně známé adventní a vánoční koledy. Vstupné je dobrovolné.

Vánoční piánové zpívánky

pátek 16. prosince od 18.00, Centrum pro vzdělávání a kulturu Nový Oldřichov

Příjemným večerem plným nejen vánočních koled vás provede vynikající klavírista David Mašek. Svým něžným hláskem ho zpěvem doprovodí talentovaná Anežka Blažková. Přijďte si posedět, zazpívat si a naladit se na vánoční atmosféru u příjemné muziky a nechat se pohostit drobnými pokrmy. Vstupné 50 korun.

Vánoční koncert - Jaroslav Svěcený

pátek 16. prosince v 19.00, kostel Narození sv. Jana Křtitele Kamenický Šenov

Kouzlo Vánoc přiblíží houslový virtuos Jaroslav Svěcený s doprovodem cembalisty J. Navrátilové a varhaníka J. Popelky. Vstupné je zdarma.

Česká mše vánoční, Truverská mše

pátek 16. prosince od 19.00, bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy Jablonné v Podještědí

Za doprovodu orchestru učitelů a žáků ZUŠ a konzervatoří a spojených pěveckých sborů (pěvecký sbor Václavky, dětský pěvecký sbor Noktuelky, Babíny di Doksy, Camella a Českolipský pěvecký sbor) vystoupí sólisté Lucie Martínková (soprán), Naděžda Kovářová (alt), Lukáš Sidorják (tenor), Vladimír Müller (bas). Dirigent: Václav Filip.

Adventní koncert

pátek 16. prosince od 19.00, kostel sv. Vavřince Jezvé

Věra Klásková (zpěv, kytara), Ondřej Pour (kytara).

LA BANDA DE CONTENEDOR AKA WASSERBAND

pátek 16. prosince od 21.02, klub U bílýho černocha Česká Lípa

Večer plný latinských rytmů s parádním bandou „Jazz-Lo-fi/Hrob". Což vypadá na první pohled jako vtip, ale není. Nejedná se tedy o svépomocí spíchnutý hrob jazzu, ačkoliv si to možná taky někdo myslí. Jazz tvoří základ repertoáru, surovinu, kterou kapela zpracovává způsobem zčásti čerpajícím z tradice jihoamerických pouličních orchestrů bicí nástroje recyklované z toho, co se najde na smeťáku, vytvářejí rytmický podklad někde na spojnici samby a bossanovy odtud Lo-fi. Do základu se přidávají tradičnější nástroje piáno, kontrabas a zpěv. Část kapely bydlí ve Hrobu kousek od Duchcova odtud Hrob.

Den tenisu

obota 17. prosince od 9.00, tělocvična ZŠ K. H. Máchy Doksy

Jsou zváni nejen žáci tenisové školy Vladimíra Pecolda, ale také ostatní příznivci mládežnického tenisu z regionu. Pokud nemáte tenisovou raketu, rádi vám ji tady půjčí. Pro všechny účastníky budou připraveny ceny a dárky.

Předvánoční turnaj ve stolním tenise

sobota 17. prosince od 9.00, sál Kulturního domu Sosnová

Pořádá sportovní komise obce Sosnová.

Předvánoční pohoda v zámku i podzámčí

sobota 17. prosince od 10.00, Zákupy

Eduard Held Muzeum:
- dílničky pro děti, kde si mohou vyrobit vánoční ozdoby, jmenovky k dárkům, ozdobné papíry na balení dárků nebo namalovat medvědí masky, výroba svých vánočních dobrot a zdobení perníčků
- výstavka Šmoulí Vánoce
- od 10 do 21 hodin pro dospělé posezení u kávy a vánočního čaje ve vlastních šálcích či hrníčcích po babičce + soutěž o šálek s nejlepším příběhem, ukázky pečení vánoček a zdobení vánočního cukroví, předvánoční bazárek
Děkanský kostel sv. Fabiána a Šebestiána:
- od 14.00 komentovaná prohlídka s adventní tématikou
Státní zámek Zákupy:
- v 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00 „Císařské Vánoce" prohlídky vánočně vyzdobených interiérů po vzoru slavných panovnických dvorů, ukázky varhanní hudby v podání Evy Navrátilové
- mezi 10.00 a 14.00 na 2. nádvoří stánkový prodej
- ve 14. 30 pěvecké vystoupení žáků 1. tříd ZŠ Zákupy
- v 15.00 předání nadílky medvědu Medouškovi
- v 16.00 vystoupení Vánoční orloj v podání členů DS Havlíček Zákupy
- v 17.00 adventní koncert Jaroslavy Filipové-Kynclové a Renaty Svobodové-Fraisové s prohlídkou vánočně vyzdobených zámeckých interiérů
- od 15 do 17 můžete získat od zákupských skautů Betlémské světlo

Čekání na Ježíška

sobota 17. prosince od 10.00, Vlastivědné muzeum a galerie Česká Lípa

Zastavte se v předvánočním shonu a načerpejte novou inspiraci. Ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii připravila již tradičně celodenní program „Čekání na Ježíška" zejména pro děti a jejich doprovod. Připomeneme si tradice a zvyky vztahující se k adventu a času až do Tří králů, z nichž si budou moci návštěvníci sami mnohé vyzkoušet. Nebude chybět ani ochutnávka staročeských vánočních pokrmů a pečení cukroví. Pro malé i velké bude připravena řada tvůrčích stanovišť, vztahujících se k období zimy a Vánoc. Odnesete si domů dekorace, dobré nápady či jen drobnosti, které potěší. Samozřejmě nezapomeneme na osvětu v péči o zvířátka v zimě. Předvánoční atmosféru doplní koledy a pohádka divadla Rolnička pro nejmenší, s představením „O tom, co se možná stalo". V rámci akce si mohou návštěvníci zdarma prohlédnout muzeum a galerii, včetně vystavovaných betlémů.

Velký vánoční workshop

sobota 17. prosince od 10.00, Centrum textilního tisku Česká Lípa

Nejen pro děti budou nachystány tvořivé dílničky v Centru textilního tisku. Budou se vyrábět přáníčka, ozdoby na stromeček a mnohé další vánoční dekorace a dárečky.

Betlémské světlo v Doksech

sobota 17. prosince od 13.00, náměstí Republiky Doksy

Plamínek převezmou skauti v dopoledních hodinách na nádraží Českých drah (cca 11:20) a pomalou procházkou kolem kina ho donesou na náměstí k soše. Tam a během cesty budou připalovat svíčky a svícínky.

Betlémské světlo v Boru

sobota 17. prosince od 13.00 do 16.00, u kostela Nanebevzetí Panny Marie Nový Bor

Plamínek přivezou skautští „kurýři" na vlakové nádraží rychlíkem z Nymburku krátce před polednem. Lidé si mohou pro Betlémské světlo přijít s lucernami nebo svíčkami ke kostelu na náměstí Míru, kde jej budou novoborští skauti ze Střediska Klíč rozdávat od 13:00 do 16:00.

Betlémské světlo v Náhlově

sobota 17. prosince od 14.00, Muzeu vystěhovalectví do Brazílie Náhlov

Spolek historie Mimoňska zve již po deváté na předvánoční posezení do Náhlova, kde budete mít možnost si zažehnout a odnést domů světlo, které k nám doputuje z Betléma. V kapličce bude postavený krásný, velký, hliněný betlém. Ve vyhřátém muzeu různé dobroty, vánoční cukroví, něco na zahřátí a brazilská káva je samozřejmostí. Nebude chybět ani zvon splněných přání, také malá výstavka starých ozdob. Zpívání koled.

Betlémské světlo

neděle 18. prosince od 16.00, u kostela Volfartice

Přineste si tedy lucerničky. Budete si moci prohlédnout kostel a poslechnout si o něm zajímavé informace.

Česká mše vánoční

sobota 17. prosince od 17.00, kostel sv. Jakuba Většího Horní Libchava

Břevnovský chrámový sbor za podpory členů Salvátorského chrámového sboru a Severočeského filharmonického sboru Česká Lípa Liberec, Filharmonie Horní Libchava. Žáci ze ZŠ v Horní Libchavě zahájí večer zpěvem vánočních koled.

Vánoční koncert: Česká mše vánoční

sobota 17. prosince od 17.00, kostel Narození Panny Marie Česká Lípa

Za doprovodu orchestru učitelů a žáků ZUŠ a konzervatoří a spojených pěveckých sborů Babiny di Doksy, Camella, Českolipský Evergreen, Pěvecký spolek Václavky a Českolipský pěvecký sbor.

11. Vánoční Všudybud

sobota 17. prosince od 19:30, Cascada Česká Lípa

Hudební festival.

Gerald Clark Blues (JAR)

sobota 17. prosince od 21.00, klub U bílýho černocha Česká Lípa

Zpěvák a bluesový kytarista Gerald Clark z Johannesburgu patří k předním představitelům jihoafrické bluesové scény. Na kontě má dnes už čtyři alba. Kromě skladeb v afrikánštině zpívá Gerald Clarktaké klasické Mississippi delta blues, známé skladby.

Vivat Carolus Quartus

neděle 18. prosince od 16.00, Rytířský sál zámku Doksy

Koncert v podání kytaristy Štěpána Raka a s průvodním slovem Alfréda Strejčka. Komponovaný pořad Koncertní hold Otci vlasti, králi Karlu IV. přináší nový pohled na muže, který je právem pokládán za největšího Čecha.

4. adventní koncert

neděle 18. prosince v 17.00, kostel Nanebevzetí Panny Marie Nový Bor

Představí se komorní sbor Camella. Vstupné 90 korun.

Vánoční koncert Laurus

neděle 18. prosince od 17.00, kostel sv. Petra a Pavla Mimoň

Vokální kvarteto Laurus vás provede nejen vánočními melodiemi. Vstupné dobrovolné.

Adventní koncert

neděle 18. prosince od 18.00, kostel sv. Jiljí Bezděz

Ženský pěvecký sbor Carillon.