VYBRAT REGION
Zavřít mapu

To nejlepší z divadla pro děti uvidíte v Liberci

Liberec - To nejlepší z profesionální tvorby pro nejmenší děti. Tak lze ve stručnosti charakterizovat mezinárodní festival loutkových divadel Mateřinka s inscenacemi pro děti předškolního věku. Jeho letošní ročník pod jednoznačným názvem Mateřinka „11“ se po dvou letech opět koná v Liberci.

7.6.2011
SDÍLEJ:

Festival loutkových divadel pro děti, Mateřinka. Foto: Foto: Jan Škvára

A jeho tradiční maskoti, létající sloni, dorazí do ulic města už příští týden v termínu 14. – 18. června.

Historie festivalu je dlouhá a bohatá. Již jeho první ročník, který vznikl právě na zdejší půdě v libereckém Naivním divadle na začátku sedmdesátých let, získal značný ohlas. Festival se stal záhy akcí oficiální, vyhledávanou v pozdějších letech stále častěji domácími a zahraničními odborníky. Potřeba přehlídky je totiž vysoce aktuální a žádoucí.

Zvláště v současnosti, kdy komerce proniká do řady sfér našeho života a ovlivňuje děti již od nejútlejšího věku, je důležité podstupovat možná nerovný, přesto však zásadní souboj s brutálním přívalem braku a kýče. Nemluvě pak o způsobu, jakým na děti i jejich rodiče útočí nejrůznější forma zejména televizní reklamy. Řada tvůrců se proto pokouší tento neutěšený stav pozitivně ovlivnit i v oblasti divadelní tvorby pro děti. Jejich snaha je zcela konkrétní - alespoň částečně pomáhat nejmenším divákům na cestě k poznávání důležitých lidských hodnot.

Akce, která k městu již patří

Festival Mateřinka si navíc během let vydobyl i pevné místo mezi evropskými loutkářskými festivaly. Bez nadsázky lze konstatovat, že se jedná o akci mezinárodního významu, která poskytuje nejen důležitou uměleckou konfrontaci na poli domácím, ale rovněž možnost porovnání tohoto specifického druhu tvorby v širším mezinárodním kontextu. Významným počinem jubilejního 20. ročníku v roce 2009 byla realizace publikace „MATEŘINKA – festival profesionálních loutkových divadel s inscenacemi pro nejmenší děti“, která podrobným způsobem mapuje historii festivalu.

„Potěšitelný je rovněž fakt, že liberecká veřejnost přijímá festival jako akci, která již k městu neodmyslitelně patří,“ dodává k tomu ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava.

Herci od Japonska po Izrael

V letošním roce se koná již 21. ročník. Festivalu, který je otevřen statutárním divadlům, nezávislým skupinám i jednotlivcům, se zúčastní na základě doporučení výběrové komise 10 českých a 5 zahraničních divadel a skupin. Řada z nich patří k těm vůbec nejlepším, co v tomto žánru může jak dětský, tak i dospělý divák zhlédnout.

Z dálného východu přijíždí například skvělý japonský soubor stínového divadla KAKASHI-ZA. Mezi dalšími budou moci diváci zhlédnout Train Theatre z Izraele, Slovensko reprezentuje Staré divadlo z Nitry a Maďarsko je zastoupeno dokonce dvakrát, z toho jednou ve společném projektu s Belgií. Z domácí tvorby se diváci mohou těšit na Divadlo Alfa Plzeň, proslulé Divadlo Drak Hradec Králové, Divadlo Minor Praha, Buchty a loutky Praha, Divadlo LokVar Praha, Divadlo U staré herečky Hradec Králové, Divadlo rozmanitostí Most, Divadlo Neslyším Brno, Divadlo dobré kávy Praha a Sdružení SERPENS spolu s pražskou DAMU. Samozřejmým účastníkem a zároveň hostitelem je Naivní divadlo Liberec.

Hvězdné války a Kuky se vracejí

V Severočeském muzeu bude navíc od 2. června 2011 během festivalu a poté celé divadelní prázdniny probíhat reprezentativní výstava „Loutky z Naivního divadla“, která po několika letech ukáže v tradičním lesku loutky z depozitářů NDL a Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Ve foyer Naivního divadla zase bude k vidění výstava „Setkání s Květou Pacovskou“, světoznámou českou malířkou a ilustrátorkou.

Pro návštěvníky se ale chystá i originální vědecko-futuristická videoinstalace Hvězdné pohádky inspirovaná myšlenkami slovutného astrofyzika Stephena Hawkinga. Autorem projektu, který bude instalován v netradičním prostředí kotelny NDL, je mladý výtvarník, absolvent UMPRUM, Pavel Švec. V rámci festivalu se však dostane loutkám pozornosti i prostřednictvím stříbrného plátna. Kino Lípa uvede v této souvislosti projekci úspěšného českého loutkového filmu režiséra Jana Svěráka „Kuky se vrací“, který byl festivalu laskavě zapůjčen společností Biograf samotného tvůrce.

Hodnocení s ohledem na děti

Pozoruhodná a atraktivní je ale Mateřinka nejenom pro svého diváka, ale také z pohledu hodnocení odborné poroty, na jejíž návrh jsou v závěru festivalu odměňovány nejlepší individuální výkony. Čestným uznáním následně porota oceňuje dvojici nejzdařilejších inscenací, a to v kategoriích pro děti od 3 do 5 let a 5 - 7 let.

Tímto krokem organizátoři reflektují výrazné recepční rozdíly mezi oběma věkovými adresami a s tím spojené rozdíly v možnostech a přístupech inscenátorů a rovněž zohledňují fakt, že v posledních letech významně stoupá počet dětí, které přicházejí do školy až ve svých sedmi letech. Z tohoto už asi příliš nepřekvapí, že na festival, který svým významem dlouhodobě přesahuje hranice České republiky, se chystají zahraniční pozorovatelé z USA, Kanady, Japonska, Ázerbajdžánu, Hongkongu, Francie, Německa, Španělska, Slovenska a dalších evropských zemí.

V jeho průběhu navíc proběhne zasedání Komise pro mezinárodní festivaly UNIMA INTERNATIONAL, které předsedá ředitel Naivního divadla Liberec, Stanislav Doubrava.

Autor: Ivan Šiler

7.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V českolipském muzeu se v pátek křtila Zlatá kniha českých pohádek.
9

OBRAZEM: Novou knihu pohádek pokřtila herečka Sandra Nováková

Českolipský deník.

KRÁTCE: Řidič nadýchal 2,5 promile. Nové hřiště se těší oblibě

OBRAZEM: Právě jsme se narodili - miminka 42. týdne 2017

Česká Lípa - Miminka narozená v uplynulém týdnu. K blahopřání všem šťastným rodičům se připojuje i redakce českolipského Deníku.

Mám opravdu strach, co z toho vzejde, říká poslanec Horáček

Liberecký kraj – Tři současní poslanci skončí. U Starostů i Pirátů zamíchalo pořadím kroužkování. Atmosféru  ve volebních štábech i reakce krajských lídrů shrnují  slova: Radost, obavy a  zklamání.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Českolipsko, Liberecký kraj - Některé z plánovaných změn jízdních řádů vlaků a autobusů se setkaly s kritikou. Dotknou se i oblíbených turistických destinací.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

Česká Lípa /ROZHOVOR/ - Novinkou letošního ročníku MHF Lípa Musica je umělecká garance.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení