Přesně před rokem touto dobou měli po premiéře úplně nové hry. Tři muže ve člunu nastudovali po čtyřleté pauze a restart a znovuzrození  potvrdili pár týdnů poté podařeným a velmi úspěšným ročníkem Českolipského divadelního podzimu.

Chuť vrátit kultovnímu divadelnímu svátku jeho věhlas, jakého dosahoval v 80. a 90. letech, neztratili ani po roce. Českolipští ochotníci z Divadelního klubu Jirásek vrací Českolipský divadelní podzim už tento týden opět na českolipská divadelní prkna. Velký svátek startuje už ve středu večer.

Kromě domácího remaku slavné inscenace Jak se vám líbí Jak se vám líbí přinese také tři další skvělá představení  ze současné české špičky amatérského divadla.  „Je tu možnost vidět představení, která měla velký úspěch na Jiráskově Hronově. Inscenace Měsíční běs a Testosteron tu patřily jednoznačně k nejlepším," říká Dita Krčmářová z DK Jirásek.

Třetího do party – Gagarina – v podání pražského divadla Športniki oslovili českolipští na festivalu Colours of Ostrava. „Gagarinem se proslavili po celé republice. Je to úžasné představení, ve kterém se kombinují herci, loutky, zpěv, hudební nástroje," popisuje Dita Krčmářová.

Improvizace, jazz i pohádka pro děti

Velké inscenace  v rámci Českolipského divadelního podzimu doprovodí další bohatý program. Ještě před slavnostním zahájením ve středu proběhne vernisáž výstavy českolipského malíře, kreslíře i grafika Atily Vöröse, jenž v sobotu také povede v Progresu workshop Kresba uhlem.  Sobotní finálový večer večer završí v divadle koncert domácí jazzové kapely Babubabu. Zavedený českolipský Improtyjátr je na řadě už ve čtvrtek.

Divadelní podzim neopomíjí ani nejmenší návštěvníky – dětem přiveze pražské divadlo Láryfáry Pohádku o třech námořnících.

PROGRAM

Vstupenky jsou k dostání v pokladně KD Crystal Česká Lípa a na http://www.clvstupenka.cz/

Měsíční běs (DS Snoop Opatovice nad Labem).středa 9. října od 19.30 - Měsíční běs

Komplikovaný milostný příběh lidí, kteří byli vytrženi z vlastního životního kontextu. Manželé Aram a Seta jsou dva z hrstky Arménů, kteří skoro zázrakem přežili vyhlazování Turky, ale přišli při něm o rodinu, domov a vlastní identitu. Aramovi se podařilo zařídit si fotoateliér v americkém Milwaukee, Setu si „objednal" v arménském sirotčinci a snaží se s ní zaplnit bílá místa po svých mrtvých na rodinném portrétu, zacelit krvácející rány v srdci a vytvořit si nový domov a život v jiném místě a čase. Odstřihnout se od vlastní minulosti je však těžší než předpokládal. (Hraje: DS SNOOP, Opatovice nad Labem)

čtvrtek 10. 10. v 19.30 - Improtyjátr DK Jirásek a DKM

Improvizované komediální představení v režii Petra Heřmanského, klubu Progres a hrajícího kapitána Štěpána Kňákala pro mnoho herců, kteří vás baví na vámi zvolená témata. Scénky vznikajíí přímo na jevišti. Součástí vystoupení budou i nástroje, takže prostor dostanou i hudbou nadaní herci. Pokud budete mít chuť se do programu sami zapojit, možnost se během večera jistě najde. Netradiční představení, do něhož se zapojí členové DK Jirásek a Divadelního klubu mladých.

pátek 11. 10. v 19.00 - Jak se vám líbí Jak se vám líbí?

Remake slavné komediální inscenace českolipského divadelního klubu z poloviny 80. let. Komedie o tom, jak se hledá a nachází láska, o tom, jak žijí ti, kteří jsou momentálně u Dvora. Zkrátka divadlo, které chtěli komunisté v 80. letech tak zakázat, až ji čs. televize převzala jako úplně první záznam amatérské inscenace vůbec. Po osmadvaceti letech tak příběh vyhnaného vévody, dvou krásných slečen a statečného mladého šlechtice původně z pera klasika Williama Shakespeara, s novým obsazením, stále však v režii Václava Klapky, baví svým hravým humorem. (Hraje: DK Jirásek)

pátek 11. 10. ve 22.00 - Testosteron

Velmi svižná a zábavná situační komedie polského autora sleduje snahu sedmi zcela odlišných mužů pochopit, v čem tkví jejich živočišná podstata. Jsou odsouzeni k tomu být náchylní k násilí? Jsou odsouzeni k tomu být citově negramotní a jako takoví nikdy nepochopit podstatu ženy? V dialozích se střetávají i zcela protichůdné pohledy na ženy a na partnerské vztahy; zatímco jeden je alfa-samcem zplozeným k plození, druhý je biolog a vidí vše vědecky, což je pro třetího, čerstvě ženatého otce malé holčičky, zase příliš skeptické. Skutečně je rozdíl mezi těmito muži přímo úměrný poměru jejich hladiny testosteronu? Sedm chlapů, sedm povah, sedm nátur, sedm rozdílných hladin testosteronu. Avšak jeden stejný cíl. Stejná radost a stejná bolest. Muži o ženách a také sami o sobě v drsné komedii, která si ani na svatební hostině nebere servítky. (Hraje: Divadlo Point, Prostějov)

sobota 12. října od 15.00 - Pohádka o třech námořnících

Námořnická pohádka o čestném a dobrém kapitánu Hromovi, který se na své lodi Bublině vydává za svým snem, na ostrov Hukakulu. Podle starých námořních legend zde žijí překrásné mořské panny. Při prudké bouři kapitán Hrom zachraňuje piráta Kudličku a ujímá se jeho výchovy. Úkol to však není jednoduchý. Děti společně s Hromem a Marmeládkou jej musí naučit nejen slušnému chování, ale také všemu, co by pravý námořník měl umět a znát. A Kudlička? Pomůže na oplátku kapitánu Hromovi najít jeho sen? (Hraje: Divadlo Láryfáry, Praha)

Gagarin! (Divadlo Športniki Praha).sobota 12. 10. v 19.30 - Gagarin!

Inscenace pojednává o životě a díle Jurije Alexejeviče Gagarina, prvního člověka ve vesmíru. Ale nejen o něm, o celém sovětském vesmírném programu, o myšlení a politice, které nám tenkrát vládly, o tom, jak se to odráželo v tehdejším Československu, o tom všem, čím jsme také byli. S velikou a chytrou nadsázkou, s humorem, s písněmi, které máme ještě pod kůží. Hravá inscenace, která v sobě kombinuje loutkové, hudební, pohybové, činoherní i improvizační divadlo, kromě výjevů Gagarinova života zobrazuje také běh dějin v polovině dvacátého století. Gagarin! se zkrátka řadí k tomu nejpříjemnějšímu, co současné české autorské divadlo nabízí. (Hraje: Divadlo Športiniki, Praha)