Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Unikátní varhany rozezní o svátcích kostely v Holanech a Jezvé

Českolipsko - Do dvou obcí na Českolipsku zavítá příští týden Český varhanní festival.

17.12.2013
SDÍLEJ:

Na unikátní varhany z konce 18. století v kostele v Holanech po roce opět zahraje Adam Viktora.Foto: Deník/Vít Černý

Zpívala Dalajlámovi i papeži Janu Pavlu II., nyní si její zvučný hlas vychutnají i návštěvníci vánočních koncertů v Holanech a Jezvé. Sopranistka Gabriela Eibanová zavítá do kostelů na Českolipsku v rámci 7. ročníku Českého varhanního festivalu, doprovázet ji bude varhaník a dirigent Adam Viktora.

Právě dirigent Viktora festival v roce 2007 založil. Od té doby se v kostelech po celém Česku odehrálo více než 100 varhanních koncertů jen letos jich je 21. Výtěžek ze vstupného putuje na opravu a údržbu varhan. Stejně tomu bude i v Holanech a Jezvé.

„Přestože se na vstupném podařilo vybrat celkem téměř milion korun, získávání prostředků na opravy varhan není naším hlavním cílem," řekl Deníku Viktora. Vybrané peníze by podle něj na opravu všech varhan, na které se už během festivalu hrálo, beztak nestačily. Zrestaurování neudržovaných varhan totiž mnohdy stojí milionů několik.

„Za mnohem důležitější dopad naší činnosti považujeme, že se nám významným způsobem daří zvyšovat povědomí o významu historických varhan, coby nenahraditelných svědků naší minulosti," říká Viktora.

Skvosty zblízka

A proč se světoznámá sopranistka Eibanová představí právě v Holanech a Jezvé? „Jsou tam výjimečně cenné historické varhany z 18. století," říká Viktora. „Nejcennější skvosty českého varhanářství se velmi často nacházejí v malých obcích, kde mnohdy ani místní netuší, jaký skvost čeká v úplném zapomnění na objevení," tvrdí Viktora s tím, že Českolipsko je co do počtu dochovaných varhan významnou „varhanní krajinou".

Český varhanní festivalna Českolipsku Holany – 26.12. v 16:00, kostel sv. Máří Magdalény
Vystoupí: Gabriela Eibenová (soprán), Adam Viktora (varhany)
Jezvé – 27.12. v 17:00, kostel sv. Vavřince
Vystoupí: Gabriela Eibanová (soprán), Martin Prokeš (tenor), Adam Viktora (varhany)
Vstupné je dobrovolné.

Návštěvníci všech koncertů v rámci festivalu si mohou varhany také důkladně prohlédnout. Po každém představení se totiž koná exkurze.

„Posluchači mají často poprvé v životě příležitost vidět varhany zblízka, nahlédnout do stroje, dozvědět se mnohé z jejich historie, jak se ovládají, z jakých částí se skládají," tvrdí Viktora s tím, že zájem lidí je to jediné, co může varhany zachránit. „Pro ohrožené varhany, kterých jsou v Čechách tisíce, jsou jedinou nadějí lidé, kteří je budou chtít poslouchat."

Hudbou k záchraně

Podle zakladatele festivalu, který podporuje i ministerstvo kultury, je tím největším úspěchem rozdmýchání zájmu o historické varhany. „Podařilo se nám v mnoha místech, kde se zdála být situace s vyhlídkami na zachování historických varhan beznadějná, podnítit zájem místních takovým způsobem, že se s nadšením pustili do aktivit vedoucích k záchraně „jejich" varhan," tvrdí Viktora s radostí v hlase.

Díky festivalu vznikla občanská sdružení, jejichž cílem je záchrana těch či oněch varhan, byly založeny „varhanní" bankovní účty, kam lidé posílají peníze, byly vypracovány restaurátorské záměry.

„Zapálení lidé, milovníci varhan a varhanní hudby jsou nejdůležitějším elementem v procesu záchrany historických varhan," ví Adam Viktora.

A na co se mohu v příštím týdnu těšit návštěvníci koncertů v Holanech a Jezvé? „Nejen na překrásný zvuk těchto varhan, ale protože se jedná o vánoční koncerty, tak také na vánoční hudbu, varhanní pastorely a vánoční písně v podání vynikajících pěvců sopranistky Gabriely Eibenové a v případě Jezvé i tenoristy Martina Prokeše," zve na nadcházející koncerty AdamViktora.

Autor: Zdeněk Kraus

17.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení