Z křesťanského hlediska je také časem příprav na čtyřicetidenní půst, který končí ve středu před Velikonocemi. Také na Českolipsku mají lidé možnost zúčastnit se řady masopustních průvodů, pobavit se a dobře se najíst. Stačí si jen vybrat, kam se vydáte.

Okna - sobota 11. února

Za doprovodu harmonik a kytar odstartuje v sobotu 11. února ve 14 hodin Okenský masopust. Sraz je před místní školou. Starosta Oken a rychtář přivítají průvod a požehnají jeho průchodu obcí. V letošním roce se Masopustní rada domluvila na změně trasy. Účastníci vydaji na okenské hřiště, kde propukne ta pravá masopustní veselice.

Na hřišti se bude vydávat tombola, proběhne vyhlašování nejpovedenějších dospěláckých masek, a zajímavý program připraví šermíři a kejklíři.

Kravaře - sobota 18. února

V Kravařích již tradičně pořádá masopust v sobotu 18. února Vlastivědné muzeum v České Lípě, a to ve své pobočce Vísecké rychtě. Průvod začíná v 11 hodin u rychty. V maskách půjdou jako každoročně žáci Základní školy Kravaře a také členové divadelního spolku NOPOĎ.

Novoborský soubor vystoupí ve 13 hodin v prostorách rychty s představením Dívčí válka.

V prostorách rychty se můžete těšit na řemeslný jarmak, umění svobodného hrnčíře Mejly Hlíny, a dalších řemeslníků. Uvidíte nejen jak se pletly košíky, ale třeba i slaměné ošatky. A protože masopust je především obdobím hodování, nebudou chybět domácí koláče, sýry, studené pivo a teplá medovina, domácí těstoviny, uzeniny a především zabíjačkové pochoutky řeznického mistra Vráti Douši.

Nezapomeňte si proto vzít bandasku na „prdelačku“. Odpoledne pak vystoupí folklorní soubor Horačky z Podještědí a na závěr přijde rozloučení s masopustem a pochování basy.

Doksy a Mimoň - sobota 25. února

V sobotu 25. února se na Českolipsku konají hned dvě masopustní veselice.

Druhý ročník masopustních oslav se na poslední únorový víkend chystá také v Doksech. Startuje v 10 hodin na náměstí srazem masek. Příchozím k tomu zahraje živá hudba a budou se nabízet masopustní pochoutky. Za hudebního doprovodu se průvod vydá z náměstí k centrálnímu parkovišti a odtud vyrazí Jarmilinou stezkou do Starých Splavů k hasičské zbrojnici. Zde čeká účastníky opět hudba a tanec, stánky s dobrotami, řezník a mnoho dalšího.

Dějištěm Mimoňského masopustu bude náměstí 1. Máje. Dobové stánky s rukodělným zbožím, dobrotami a řemesly otevřou v 10 hodin. K dostání bude zabijačkové menu jako jitrnice, jelita, klobásy či guláš.

Odpolední kulturní program odstartuje patnáct minut po třinácté hodině průvodem masek z náměstí přes Mírovou a Malou ulici.

Masopustní veselici a taškařici v Mimoni podpoří lidové písničky v podání dětí pod vedením Jiřího Chudoby, Divadlo V Pytli či kapela ŠrumŠrum. Děti se budou moci vyřádit na nejrůznějších atrakcích a při soutěžích a ti, kdo přijdou v převleku, budou jistě netrpělivě čekat na vyhlášení nejhezčí masky masopustu.

Něco málo o masopustní tradici

V lidovém a křesťanském kalendáři se střídají období půstu a hodů, období rozjímání a bujarého veselí. Masopust představuje právě takové období zábav, hodování a také svateb, uzavřené mezi dvěma půsty, adventním a velikonočním. Délka masopustního období se lišila podle toho, na kdy připadl Boží hod Velikonoční.

Masopust tedy začínal po Třech králích a vrcholil poslední tři dny před Popeleční středou, kterou začínal čtyřicetidenní jarní půst. Tyto poslední tři dny nejbujnějšího veselí, spojené s tancem, vydatným jídlem a pitím, se nazývaly ostatky, končiny, fašank nebo přímo masopust.

Celá masopustní zábava vrcholila v úterý, kdy se konaly obchůzky maškar a bály. Masopustní průvod musel navštívit každý dům a bylo by ostudou, kdyby nějaký dům vynechal. Podoba průvodu a maškar se lišila vesnice od vesnice. Například v Kravařích vedl ještě v 50. letech minulého století průvod medvědář s medvědem.

Jinde chodíval laufr, slaměný, kobyla, kozlík, bába s dědkem v nůši, kominíci, židé a řada dalších maškar. Zábava končila symbolickým pochováním Masopusta, basy nebo Bakuse na znamení toho, že teď muzika po sedm neděl nezahraje. V posledních letech se pak masopustní obchůzky přesouvají na víkend před Popeleční středou a neustále přibývá obcí, kde se masopustní tradice obnovuje.

Veronika Nováková