Divákům představí zbrusu nové písně a zajímavé zahraniční hosty. Hudba UJD je punkově přímočará, přitom ale po kompoziční i textové stránce skvěle propracovaná. Živá vystoupení navíc oplývají nespoutanou energií. Hostem UJD bude na novoborském koncertu francouzská skupina Stanley Kubi, jejíž texty písní tvoří dialogové listiny z filmů Stanleyho Kubricka, vyřvávané charizmatickým zpěvákem Macariem.

Vše je zdánlivě chaotické, ale je to chaos organizovaný a zaštítěný vynikající výkony jednotlivých hudebníků i nápaditými aranžemi. „Diváci se mohou těšit také na tajného hosta našeho koncertu, který pochází z Francie. Rád by se ale představil sám. Prozatím se skrývá v přítmí jeskyně,“ říká Miroslav Wanek, vůdčí duch UJD. Nové album Už jsme doma se stejnojmenným názvem „Jeskyně“ vyjde letos na podzim.

„Bude v sobě skrývat kromě jednotlivých témat písní i téma celistvé. Jeskyně může znamenat úkryt, může to být místo tajemství, může to být útěk do samoty, také místo objevu a touhy pronikat stále hlouběji do poznání. Jeskyně má mnoho podob a v básnické rovině může sloužit k velkému množství metafor. Vezměte tedy helmy a svítilny a vydejte se na koncert. Třeba tam dole něco objevíte nebo se odtamtud dostanete ven,“ zve Wanek, který má k Novému Boru blízký vztah.

„Studoval jsem tady sklářskou průmyslovku a město mi přirostlo k srdci. Shodou okolností náš dvorní výtvarník Martin Velíšek studoval přes kopec SUPŠS v Kamenickém Šenově. Na novoborský koncert se už moc těším a zvu všechny příznivce UJD, bývalé spolužáky a kamarády, aby nás přišli povzbudit. Je to výjimečný projekt, který se nám podařilo zorganizovat se slavnou francouzskou kapelou Stanley Kubi,“ dodává Wanek. Po koncertech v novoborském Městském kině to bude jejich první koncert v divadle.

UJD pronikli po roce 1989 do evropských klubů a vzápětí i na severoamerický kontinent a do Japonska. V USA a Kanadě odehráli více než 600 koncertů, díky nimž jsou tam dnes rozhodně nejznámější českou rockovou kapelou. Fanoušky však mají prakticky po celém světě.