V mládí četl knihu Timothy Learyho Záblesky paměti, s mladšími kolegy z činoherního souboru Divadla F. X. Šaldy na její motivy volně nazkoušeli hru LSDown. Herec Václav Helšus v rozhovoru vzpomíná na své mládí, experimentování s lehkými drogami, ale i fotbal, ke kterému se vrátil ve své roli rozhodčího v úspěšném představení Šťovík, pečené brambory. Po sedmadvaceti letech také oprášil roli hejtmana v Gogolově inscenaci Revizor.

LSDown nazkoušel Václav Helšus s mladými kolegy.V poslední době jste hodně překvapil rolí ve hře Divadla F. X. Kalby LSDown. Kdy vám tuto roli mladí herci nabídli? Čím je vám tato hra blízká?

Když mě v šatně při zkoušení jiné inscenace oslovil Tomáš Dianiška, autor většiny textů, předloh pro naše mladý (Divadlo F. X. Kalby), jestli bych s nimi nechtěl hrát v nově připravované inscenaci LSDown, která vychází z knížky Záblesky paměti od Timothy Learyho, byl jsem velmi potěšen. Nicméně hned jsem se odebral do svého nedalekého domova a za čtvrt hodiny se vrátil s touto knihou, kterou jsem rok a půl před tím přečetl. Kluci, když ji viděli, zařvali „Ty seš náš!". Byli překvapení a zároveň nadšení podobně jako vy.

Když jste tu knihu četl, napadlo vás, že by Learyho příběh šel zdramatizovat?

V době, kdy Leary svou knihu vzpomínek psal, jsem já byl mladý hipík a na vlastní tělo jsem požil nějaké psychedelické látky, o kterých ta hra je. Vždycky se mi při tom udělalo špatně, takže do dneška mám od těchto drog pokoj. Nicméně ta doba volnosti a nových otevřených společenských oken, v mém případě jóga a studium východoasijského stylu. To všechno probíhalo v době mé emigrace v Anglii v letech 1968 1969. Byl jsem tedy stejný mladík jako moji nynější kolegové.

Takže jste se v této hře tak nějak vrátil do svého mládí?

Osobně v inscenaci hraji otce Learyho a druhou roli, která se pro nás pracovně nazývá ďábel. Jsem rád, že mohu vystupovat v takovém představení. Obloukem jsem se vrátil k něčemu, co mě v mládí velice inspirovalo. Tedy ke světu svobody, někdy až absurdnímu. Teď jsem to mohl zúročit v LSDown. Tato hra zároveň ukazuje i na nebezpečí absolutní svobody. Nepřišel jsem do úplně neznámého světa. Spolupráce s mladými kolegy mě určitě nabíjela energi

VÁCLAV HELŠUS

v Divadle F. X. Šaldy a Malém divadle

Čtvrtek 30. května od 19 hodin

Tomáš Dianiška: LSDown

Středa 5. června od 19 hodin

Nikolaj Vasiljevič Gogol: REVIZOR

Sobota 15. června od 19 hodin

Zoltán Egressy: ŠŤOVÍK, PEČENÉ BRAMBORY

Čtvrtek 20. června od 10 hodin

David Mamet: LISTOPAD (předpremiéra)

Do mládí se vlastně vracíte i v další hře, která má v Malém divadle velký úspěch. Mám na mysli nejen fotbalovou komedii Šťovík, pečené brambory.

Dá to práci, ale herec má povinnost zůstat stále mladý. Tělo stárne a srdci a rozumu se otvírají nová a nová hrací pole. Netýká se to jen herců. Právě proto tomu rozumí i širší divácká obec.I ROZHODČÍ JE ČLOVĚK. Má svůj osobní život i problémy. Šťovík, pečené brambory v Malém divadle v Liberci.

Vy jste také v mládí hrával fotbal, že ano. I to jste zúročil v roli rozhodčího? Hodně vám asi také pomohl happening na utkání Slovanu.

Je to stejné jako v divadle. Když čekám ve fotbalové šatně, cítím to stejně jako před představením. Jakmile vběhnu na plac, nervozita je pryč. Chtěl bych k tomu podotknout a poděkovat managementu Slovanu, který nám tam připravil pěkné antré. Nikdo na nás nebyl protivný, nikdo se nedivil, co tam vlastně děláme. Rozuměli jsme si. Myslím, že je to vidět i z fotek.

Šťovík, pečené brambory diváci přijímají velice dobře, už je to nějakou dobu, co byla premiéra a docela často ještě míváte vyprodáno. Čím si myslíte, že to je? Chodí na představení i dámy?

Měli jsme trochu obavy, jestli na naše představení, které je z prostředí sportu, budou chodit ženy. Jsme příjemně překvapeni. Na posledních dvou reprízách dokonce dvě řady vstávaly a dělaly nám mexické vlny při děkovačce. Pravidla sportu se hodně podobají pravidlům lidského života, a to i divákům, kteří nejsou přímo fandové fotbalu, umožňuje rychlý vstup do děje, který se týká vztahů mezi lidmi ve vypjaté situaci. To dramatik Zoltán Egressy vystihl velice dobře. Hlavní postavou na jevišti je žena Mariana, ačkoliv na place vůbec nevystupuje.

Je to velice chytrá a rychlá hra. Možná, že rychlejší než samotný fotbal a jsem rád, že ji mohu hrát se dvěma chytrými a rychlými kolegy Martinem Poláchem a Ladislavem Duškem. Jeden bez druhého nemůžeme být.

Kde Václav Helšus hraje?

Bouřlivá plavba

Listopad

LSDown

Penzion pro svobodné pány

Revizor

Šťovík, pečené brambory

Po sedmadvaceti letech jste oprášil svou roli hejtmana ve hře Revizor. Vidíte nějaké rozdíly v uvádění této hry? Přeci jenom je to více jak čtvrt století.GOGOLŮV REVIZOR se na prkna Šaldova divadla vrací po sedmadvaceti letech.

Před sedmadvaceti lety pro nás bylo „jednodušší" hrát tuto hru, protože vtipy a narážky přijímali diváci jako přímé útoky na totalitní režim, který představovali komunisté a v tomto případě Rusové. Musím říct, že miluju staré ruské klasiky. Většina z nich znala duši člověka líp než jejich francouzští učitelé a nebáli se pojmenovat zlořády své doby.

V čem to podle vás bylo jednodušší?

Do dneška mi nejde do hlavy, jak vůbec takový Revizor mohl být v tuhém samoděržaví inscenován na první scéně v Petrohradu. Bez toho, aby jejího autora zavřeli. N. V. Gogol přímo pojmenovává ty nejtěžší zločiny lidské společnosti, se kterými se setkáváme až do dneška. Jen forma se mění. Když inscenujeme Revizora dnes, víme, že se dotýkáme těch samých věcí, ale v mnohem rafinovanější a jemnější podobě. V naší současné inscenaci jsme se snažili zaměnit slova kupec za podnikatele a podobně, ale rychle jsme z toho ustoupili, protože ta hra je tak silná, že to není třeba. Každý se tam sám najde.

GOGOLŮV REVIZOR se na prkna Šaldova divadla vrací po sedmadvaceti letech.Co vás na Revizorovi baví?

Je tam jeden takový fór, který jsem si našel já, když jsme hru začali zkoušet, byla mezi námi taková diskuze, že v celé hře vystupují příšerné kreatury, odsouzeníhodné typy lidí, že z toho vlastně může padnout na diváka pouze smutek, deprese z celkového stavu současné společnosti. Je tam jeden hlavní optimistický prvek, hrdina osvobozující smích diváků. Smích je ta naděje a podle několika posledních repríz, kdy se diváci nejenom smějí, ale přímo i chechtají, to s námi nevypadá ještě tak špatně.

Teď zkoušíte novinku Listopad. O jaké představení jde, koho byste na něj pozval?

Novou inscenaci, kterou připravujeme pro příští sezónu, jsme začali už tento měsíc. Na první čtené zkoušce jsme nemohli ani hru pořádně dočíst, jak jsme se všichni smáli. Autorem hry je David Mamet, dělal například scénář k filmu Vrtěti psem. Listopad pojednává o zpackaných volbách, ačkoliv se odehrává v oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu, má velmi blízký vztah k našemu prvnímu pokusu o přímé prezidentské volby. Teprve to začínáme zkoušet, ale je to propracované. Americká schopnost přímo rovně se vyjadřovat je osvobozující, je nečekaná a pro mě radostná.