Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlastimil Vondruška: Dobrodružství Fiorelly píši, aby pobavila má vnoučata

Doksy, Brno - Na šest set tisíc knih, těch historických i historiky dobrodružných, už prodal úspěšný i uznávaný spisovatel ze severočeských Doks

11.2.2014
SDÍLEJ:

Vlastimil Vondruška.Foto: archiv Vlastimila Vondrušky

Více než 600 tisíc výtisků knih za dvanáct let u vydavatelství MOBA Brno prodal Vlastimil Vondruška, prozaik i odborník na české i evropské dějiny. Deníku to řekla Johana Turnerová, spolupracovnice MOBY i nadšená čtenářka knih tohoto úspěšného nakladatelství.

„Jen loni autorovi, který dnes žije a píše poblíž Máchova jezera na Českolipsku, vydala MOBA dvacet jedna titulů. Nejúspěšnější bezesporu byly novinky Přemyslovská epopej III - Král rytíř Přemysl II. Otakar (květen 2013) a Přemyslovská epopej IV - Král básník Václav II. (říjen 2013). Řadu knih vydal v několikátém vydání či v dotiscích," řekla Turnerová.

„Loni jsem vydal pět nových titulů a dalších šestnáct vyšlo v dotiscích nebo ve 2. vydání," upřesnil pro Deník úspěšný spisovatel.

Krev na kapradí

Autorovi těchto řádek udělala velkou radost, doporučuje knihu Vondruškových středověkých krimi povídek Krev na kapradí z ledna 2013. A těší se na další příběhy ze série o středověké „kriminalistce" Fiorelle, chytré dospívající dívce, dceři alchymisty císaře Rudolfa II. a jejích přátelích. Loni v listopadu z této série vyšla u MOBY poprvé, ale jinak ve druhém vydání, kniha Fiorella a záhada mrtvého netopýra. A předloni autor u MOBY vydal dobrodružství Fiorella a hřbitov upírů. Tu s chutí četli děti i dospělí a Deník tedy zajímalo, jak knihy o Fiorelle vznikají. A proč je vlastně spisovatel Vondruška začal psát.

Prozraďte, jakou roli ve vaší tvorbě hrají středověké dobrodružné příběhy dívky Fiorelly z Prahy a okolí? Píšete je tak, jak byste si je sám rád četl, když jste byl ještě malý kluk?

Literární vkus se s věkem mění. Kdybych psal příběh svýma klukovskýma očima, umístil bych ho na anglická vřesoviště, jezera a řeky ve společnosti Amazonek a Vlaštovek (pro neznalé autor Arthur Ransome).

Příběhy Fiorelly píši tak, aby pobavily má vnoučata, až dorostou věku, kdy je mohou oslovit. Přiznám se ale, že jsem jim při psaní sám podlehl, takže místo jedné knihy už vyšly tři příběhy. A doufám, že někdy najdu čas v nich pokračovat.

Máte i reakce od čtenářů? Jak vlastně děti příběhy Fiorelly vnímají?

Nedávno mi na besedě jakýsi chlapec prozradil: „Pane spisovateli, musím vám říci, že to je skoro tak dobré, jako Harry Potter." Nemusím snad podotýkat, jak jsem se nadýmal pýchou.

Dějiny dnes lidi zajímají

Co ve vás loni v kultuře vyvolalo euforii, velkou radost, nadšení?

Určitě přijetí mé románové ságy Přemyslovská Epopej, s níž jsem se dostal na přední místa bestsellerů roku 2013. Každý autor je rád, pokud se jeho knihy prodávají, ale co mi opravdu přineslo radost, bylo zjištění, kolik lidí má dnes zájem o naše vlastní dějiny.

Řekl jste si loni také někdy „Tak takhle tedy ne!", nebo dokonce „Je to marný boj?"

V jisté oficiální polemice jsem se dočetl, že smyslem umělecké tvorby není točit filmy pro prostého člověka, ale hledat umělecky originální pohled na svět. Zakladatel Magnesie litery zase napsal, že cena je určena těm autorům, jejichž knihy jsou sice hodnotné, ale čtenáři o ně nemají příliš veliký zájem.

Naprosto nesouhlasím s podceňováním těch, pro něž by měla být umělecká tvorba určena. Pokud se jim nějaké dílo nelíbí, není chyba v nich, ale v autorovi. No a řeči o umělecké výlučnosti jsou jen zbabělá zástěrka.

Máte z loňska i svůj literární objev? Někoho, koho si stojí zato přečíst, a pobaví nebo alespoň zábavně poučí? Klidně ze zahraničí či od nás z Česka.

Vybrat jen jeden titul by bylo asi hodně nespravedlivé, protože u nás stále vychází řada vynikajících autorů a velice dobrých knih. Z celé té plejády jsem si s chutí přečetl od Jiřího Sequence Hříšní lidé města brněnského a od Františka Neidla Útěk do pekel. Z odborných pak naprosto fascinující soubor dokumentů v knize Křížové výpravy očima arabských kronikářů

Přestaňte už fňukat

A prozradíte, co vás letos čeká. Co si od roku 2014 slibujete?

Především chci na podzim vydat novou historickou ságu, která bude pojednávat o době husitské. Jinak ale od roku 2014 ekonomicky i společensky očekávám, že to bude rok pro náš národ klidnější než ten uplynulý. A na tvářích lidí že se začnou zas objevovat úsměvy. To neustálé mediální fňukání mne už unavuje.

Autor: Radek Strnad

11.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení