VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vraždí vážně Démoni? Je to zapeklitý případ

Severní Čechy - Vlastimil Vondruška vše prozradí až ve finále.

30.12.2016
SDÍLEJ:

Vlastimil VondruškaFoto: Archiv redakce

Vlastimil Vondruška je plodný severočeský autor, jednička mezi spisovateli. Jeho skvělá monumentální sága rodu Přemyslovců o Velkém králi Přemyslu I. Otakarovi, Jednookém králi Václavu I. a dalších jejich následovnících trhala rekordy.

A úspěch má i jeho obrovitá Husitská epopej. Čtvrtým dílem z let bezvládí 1438 - 1449 ještě nekončí.

Poutá čtenáře historickými krimi v edici Hříšní lidé Království českého. Vydal jich dvacet, nejnověji Jáchymovské démony. Ve všech jeho knihách je spoluautorkou jeho žena Alena.

Autorovo plastické vylíčení 15. století za vlády Ludvíka Jagelonského si v knize „Jáchymovští démoni" v ničem nezadá s dneškem; odehrávají se tu krádeže, podvody, vraždy, korupce.

Hlavním hrdinou je královský písař Jiří Adam z Dobronína (23). „Byl vždycky tvrdohlavý, nerad poslouchal hlupáky," vidí ho Vondruška. V jáchymovském údolí má prošetřit, splňuje-li jeho osada podmínky a král ji může povýšit na královské horní město. V údolí se našlo stříbro, německé investice zajistily otevření dolů, osada kypí životem. Šenky jsou nabité českými i německými horníky, víno i pivo teče proudem. V šencích jsou i tajné místnosti, v nich zakázané hry v kostky. V osadě není bezpečno, obyvatelé nevycházejí bez dýky či nože.

Ulrika je dcera oběti

Hrdina prožívá milostný románek s dcerou šenkýře Margolda Ulrikou, té noci je šenkýř zavražděn. Obdobná vražda řezníka Kreuzigera se stala o dva dny dřív. Vše šetří rychtář, který nechce, aby se mu Adam pletl do vyšetřování. Nakonec souhlasí. Z vraždy řezníka je obviněn lutheránský kazatel Nikolas, ve vztahu Ulriky a Adama nastává zvrat.

Jsou tu i další důležité postavy: prodejce talismanů Rolf (je později zavražděn), Huber chce Adama zkorumpovat, Huberova diplomatická žena, podomek Francek, pomocník Kreuzigera. Adam se vsadí s hornickým předákem, že zvládne práci horníka. Sfárá, je úspěšný, a je tedy přijat do bratrstva. Získá přátele, ti mu pak pomohou s vyšetřováním vražd. Tvrdohlavý Adam se rozhodne vraždy objasnit a zjednat v osadě spravedlnost. Vyslechne luteránského kazatele Nikolase a navštíví Ostrov… Pravda zvolna vyplouvá jako olej na vodu.

Má strach o osud dolů

Osada a pozemky, kde se těží stříbro, patří šlechtici Štěpánu Šlikovi. Na jeho hradu dojde k vraždě urburáře Zikmunda. Šlik pozve Adama, aby mu pomohl odhalit vraha. Šlik chce, aby se prokázalo, že za vraždami nejsou démoni, jejichž krvavé stopy vrah vždy nastraží. Musí uklidnit havíře, kteří z osady prchají a Šlik má obavy o své doly.

Adam vraha odhalí a Šlik mu dá kopu stříbrňáků, aby objasnil i ostatní vraždy. Adam se setká s havířem Henslinem, který mu sdělí důležité svědectví ohledně vraždy Rolfa. Není to zadarmo: Henslin, jehož manželka nemůže mít děti, platí třem ženám alimenty a čtvrté dítě je na cestě. Ale víc už neprozradím…

Knihu neodložíte, dokud se nedostanete na poslední stránku. Nechybí tu humor, též jak vykoupe Adam Rolfa.

Jak se tenkrát žilo

Navíc: dozvíte se, jak se tehdy žilo, jaká jídla se v šenku připravovala (i nadívaný kohout), jak se dolovalo stříbro, jak žili horníci, uvyklí těžké práci. Drsní chlapíci, rozhodní a spravedliví. Bez nich by Adam jako detektiv neuspěl.

Vondruškův příběh graduje. Napínavá četba si vás zkrátka získá strhujícím dějem. A věřte, neodtrhnete se od ní, dokud ji celou nepřečtete.

Arnošt Herman (autor recenze je spisovatel a místopředseda Severočeského klubu spisovatelů)

Autor: Redakce

30.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení