VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava Evy Vlastníkové nehrozí depresí

Liberec /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Jsou lidé, kteří cítí puzení štětce od malička. A tvorba je trápí. Jsou ale i druzí, které si plátno jednoho dne přivolá a řekne: Rozdávej radost. A on poslechne. Třeba jako naše českolipská kolegyně Eva Vlastníková.

9.10.2010
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy Evy Vlastníkové s názvem Koho by pořád bavily ty deprese.Foto: Vít Černý

Není tajemství, že jste s tvorbou začala teprve nedávno, je to pravda?
Je to něco přes rok. Štětec jsem vzala do ruky poprvé 6. července 2009. Tedy ne úplně poprvé, ale neumělé pokusy na základní škole nepočítám. Tehdy jsme kreslili prvomájové průvody, plakáty k VŘSR a podobně, což mě vůbec nebavilo. A vlastně jsem až do čtyřiceti šesti let vůbec netušila, že mi v životě něco chybí. Mám tvůrčí práci, a tak byl můj potenciál v tomto směru dost využitý.

Co vás k malovaní vlastně přivedlo?
Byli to přátelé, kteří vymysleli sympozium amatérských výtvarníků. Manželé Krejzovi, kteří založili Umělecké sdružení Nový Dvůr, pozvali pár přátel. Původně jsem si myslela, že budeme dělat plastiky z betonu, tak jsem jela také. Ale program se změnil a já najednou stála ve velkém ateliéru s čistými velikými plátny. Nejprve jsem se jich lekla, ale pak jsem přijala výzvu prázdné plochy, vzápětí přišel nápad, co na ni namaluji. A pochopila jsem. V životě to chodí tak, že člověk pozná cenu toho, co měl, teprve ve chvíli, kdy to ztratí. Mně se stal opak: poznala jsem cenu toho, co mi chybělo ve chvíli, kdy jsem to dostala. Od té doby maluji stále.

Vymýšlíte vlastní techniky malování… S čím nejraději pracujete?
Pracuji s akrylovými barvami na sololitu. Vyhovuje mi, že akryl rychle schne. I když někdy jsem tak netrpělivá, že vezmu fén a suším, abych mohla pokračovat.

Máte nějaký vzor mezi malíři?
Neřeknu, že vzor. Líbí se mi tvorba abstraktních expresionistů. Jsou mi cítěním nejbližší.

Kde berete inspiraci?
V životě. Jako psavec vím, že je někdy velmi složité slovy vyjádřit pocity. Barvami a tvary to jde podle mě mnohem lépe. Někdy zavřu oči a obraz vidím celý. Někdy prostě vezmu desku, barvy a začnu. Pocity mají barvu, dynamiku, někdy i tvar. Mám obraz, který jsem namalovala za půl hodiny, jiný dělám dva měsíce.

Výstava nese název Koho by pořád bavily ty deprese… Je to i vaše životní krédo?
Tak to není. Název vznikl tak, že první výstavu jedna z návštěvnic zhodnotila slovy: Z tohoto nikdo depresi nedostane. V tu chvíli jsem si uvědomila, že jsem už viděla spoustu děl, která byla smutná, čišela z nich trýzeň autora, bezmoc nebo naštvanost na celý svět. U mě to tak není. Když maluji, jsem šťastná, na desku se usmívám, je to jako by vznikající obraz komunikoval. Obecně mám raději umění, které baví, potěší, lahodí oku. A když je v něm alespoň špetka humoru, je to skvělé. Sama ráda čtu humoristické knihy, dívám se na komedie… Myslím, že život každého přináší i to smutnější, temnější. Tak proč se na to ještě dívat na obrazech nebo ve filmu?
Jedno moje životní krédo je na obraze, který se jmenuje Čelem do centra výbuchu.

Kde vznikl nápad k té „vzpomínce“ , uloupnutí si obrazu s sebou, říkala jste, že se tím taky obraz ještě dál dotvoří..
Techniku popraskané barvy jsem poprvé použila na obraze Anděl smrti. Chtěla jsem vyjádřit sílu křídel a zároveň konec života. Barva popraskala, já jsem jí část odloupala, pak teprve byl obraz takový, jaký měl být. Vzpomínky měly být částečně uloupané také, protože žádná z nich neodráží skutečnost úplně přesně. Lidé často na to špatné zapomínají, což je myslím dobře. Ale pěkné vzpomínky si rádi uchovávají. Tak jsem si řekla, že když si návštěvníci vernisáže budou moci kousek hmatatelné Vzpomínky odnést, pobaví je to a obrazu to jenom prospěje. V životě to je podobné. Můžeme si myslet, že něco „ničíme“, ale ve skutečnosti tomu pomáháme.

A teď: jak dlouho potrvá výstava na krajském úřadě a co dalšího chystáte?
Mé obrazy mohou lidé vidět v budově Krajského úřadu v Liberci do 29. října. Žádnou další výstavu zatím nechystám. V nejbližší budoucnosti budu dál rozvíjet svou originální techniku popraskané barvy, protože ještě nabízí spoustu možností a variant. Myslím, že ty tři letošní výstavy jsou pro začátečníka dost velkým povzbuzením.

LENKA MARKOVIČOVÁ, JANA ŠVECOVÁ

9.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2444 - Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v18 810 Kč

Úředníci v oblasti daní vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ředitel Finančního úřadu pro Liberecký kraj jako služební orgán příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále též „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo č. 260257 – vrchní referent/rada v Oddělení kontrolním I, Odbor kontrolní, Sekce Územní pracoviště v České Lípě, v oboru služby „Daně, poplatky a jiná obdobná peněžitá plnění. Služební místo je zařazeno do 10. platové třídy. Pracoviště: Finanční úřad pro liberecký kraj, územní pracoviště v české lípě, Pátova, č.p. 2892, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavel Holčák, +420 487 808 340.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská100 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Posezónní údržba rekreačního střediska. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplní práce budou drobné opravy, natírání., , Vhodné pro cizince, vhodné pro absolventy, vhodné pro mladistvé., , Nabízíme: pracovněprávní vztah uzavřený Dohodou o provedení práce, hrubou hodinovou mzdu od 100 Kč do 140 Kč. Pracovní úvazek je možno upravit dle dohody., , Místo výkonu práce: Svor.. Pracoviště: Cestovní kancelář star line, s.r.o. - 001, 471 51 Svor. Informace: Zora Houšková, +420 725 455 115.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič/ka sk. C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Nádražní 253, Zákupy., Pracovní doba od pondělí do pátku, víkendy a svátky volné!, ŘP sk. C a profesní průkaz - podmínkou!, Základní mzda 19.000 Kč+prémie+benefity!, První kontakt telefonicky nebo emailem!. Pracoviště: Alimpex food a.s. - 001, Nádražní, č.p. 253, 471 23 Zákupy. Informace: Iveta Gondolová, +420 737 389 160.

539490 - Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář v odboru17 400 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Údržbář v odboru správy majetku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovního místa: celoroční údržba veřejného prostranství s využitím ručního nářadí a mechanizačních prostředků. Manipulace s odpadovými nádobami a těžkými břemeny v rámci zákonné úpravy. Údržba bytového a nebytového fondu města. Drobné zámečnické práce. , Místo výkonu práce: Městský úřad Česká Lípa , Platové zařazení a platové podmínky: 4. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (17 400 Kč), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, Kvalifikační předpoklady a požadavky:, " střední vzdělání (vyučení), " manuální zručnost, Výhodou:, " praxe s prací se sekačkami, křovinořezy, motorovými pilami, sněžnými frézami apod. , " průkaz odborné kvalifikace , , Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na doplňkové penzijní spoření, zvyšování kvalifikace formou školení., , Náležitosti písemné přihlášky: jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu, o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, , Přílohy přihlášky: , - životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, - kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 12.03.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Údržbář" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, náměstí T. G. Masaryka 1/1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně Městského úřadu Česká Lípa , , Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Zdenka Břoušková, +420 487 881 178.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fontána byla vrcholem Hasičských slavností.

Hasiči z celé země, spojte se. Chystá se největší hasičská fontána na světě

Zklamaní čeští hokejisté pro prohraném semifinále s Ruskem na olympijských hrách v Pchjongčchangu.
AKTUALIZOVÁNO
8

Hokejisté v bitvě o finále padli s Ruskem. Zahrají si o olympijský bronz

Opařené dítě, Štěpánkova nová role a marné skandování bělehradských: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 22. února 2018.

Postižené ženy se z Jestřebí přestěhují na okraj centra České Lípy

Česká Lípa – Konec bydlení v ústavu. Na jaře začne rekonstrukce domu v České Lípě, kde naleznou nový domov ženy s postižením.

ANKETA: Rusové budí respekt. Češi je ale mohou porazit

Páteční hokejová bitva s olympijským týmem ruských sportovců se blíží. Dokážou Češi zastavit rudou mašinu?

Jak jsme žili v Československu: Život v obci Prysk

Českolipsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. února.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT