Jenomže to není možné. Přehlídka smělých plánů Karla Hubáčka, Miroslava Masáka, Zdeňka Patrmana a dalších tvůrců jejich zhmotněných, ale také nepostavených nápadů poputuje hned po Liberci do Prahy.

„Netroufám si říci, zda na SIAL chodí rekordní množství návštěvníků, ale určitě je to jedna z nejúspěšnějších výstav v poslední době. Takový zájem jsme dopředu nečekali,“ řekl ředitel galerie Jan Randáček. „Rádi bychom ji u nás prodloužili, jenomže máme pevný výstavní plán a budeme chystat po SIALu další výstavu. A SIAL si půjčuje pražská Galerie Jaroslava Fragnera, která se zaměřuje na architekturu,“ dodal.

Jen za měsíc únor dorazilo do galerie prohlédnout si nákresy i modely a fotografie významných staveb na 1200 návštěvníků. K tomu za první týden v březnu jich už bylo 440 a počet zájemců stoupá. „Ano, je dneska hezky, ale my jsme se dohodli, že půjdeme do galerie. Chceme to vidět. Zajímá nás hlavně Karel Hubáček a oba Ještědy, jak horský hotel s vysílačem, tak i bývalý obchodní dům,“ podotkla dvojice asi pětatřicetiletých návštěvníků, kteří zamířili do galerie v sobotu.

Sdružení inženýrů a architektů založili ve druhé polovině 60. let 20. století Karel Hubáček, Miroslav Masák, Zdeněk Patrman, Václav Voda a další. Čtyři písmena SIAL jsou dodnes synonymem pro originální a invenční architekturu. Zanechal po sobě vynikající stavby, v čele s věží na Ještědu, a ještě víc špičkových, ale neprovedených návrhů. Jejich výběr ukazuje současná výstava a o jejich přehled a historické zhodnocení se pokusila velká kolektivní publikace SIAL z roku 2010. Knížku, stejně jako katalog, si mohou zájemci v galerii koupit.

Výstavu doplňuje dvacetiminutový černobílý film, který zachytil momenty ze stavby vysílače a hotelu Ještěd. „Pro školy děláme doprovodný program, během kterého si žáci a studenti mohou z papíru a dalších materiálů postavit stavbu, která jim ve městě chybí. I o dílnu je velký zájem,“ dodal Jan Randáček.