Pokud jste milovníky cestopisů, pak si v sobotu dopřejte v dokském kině Máj plnou nálož exotických filmů. Devět nejlepších cestovatelských, horolezeckých nebo vodáckých filmů uplynulé sezóny se začne promítat v sobotu 5. března od třech odpoledne. Vítězné snímky z mezinárodních festivalů doplňují i snímky českých sportovců a dobrodruhů.

„Druhý ročník filmového festivalu Expediční kamera se koná v Doksech poprvé. Domnívám se, že zájem o tento festival, soudě alespoň podle dosavadních ohlasů, bude značný, takže zájemcům doporučuji pořídit si lístky v předprodeji,“ upozorňuje Miloslav Lomič, který v Doksech festival organizuje.

Jak podotýká, pokud přehlídka v Doksech sklidí úspěch, určitě ho uspořádá i v příštím roce, kdy nezůstane jen u promítání filmů, ale chystá se připravit také doprovodný program, mezi které chce zařadit například zajímavé cestopisné přednášky.

Riskantní výstup

Letos během jednodenního festivalu mají diváci s režisérem Pavolem Barabášem možnost navštívit Mongolsko. S filmem Sám ve stěně, který získal řadu mezinárodních ocenění, se návštěvník vydá na strmou horskou stěnu vysokou šest set metrů, aby společně s protagonistou filmu Alexem Honnoldem podnikl velmi riskantní výstup volným lezením, bez jakéhokoliv jištění.

S dalšími filmy se dostaneme do oblastí standardně nepřístupných, jako je oblast na hranicích Indie a Tibetu, na nejvyšší vrcholy Himalájí a Karakoramu v zimě, kam se odváží jen opravdový dobrodruh. Návštěvníci Expediční kamery proniknou teritoriem severozápadní Kanady k řece Mackenzie a k Severnímu ledovému oceánu.

Návštěvníci festivalu, kde se představí devět filmů, mají kromě jiného možnost získat i zajímavé ceny s outdoorovou tématikou v rámci losování vstupenek. A protože takový maraton filmů nemůžete absolvovat o žízni a hladu, bude občerstvení zajišťovat Nadační fond Antonína Bennewitze, který podporuje vzdělávání, kulturu a volnočasové aktivity.

Miluje exotiku

Podle organizátora Miloslava Lomiče je důvodů k uspořádání filmového festivalu Expediční kamera několik: „Jedním z nich je trvalý zájem obyvatel Doks a Starých Splavů o cestopisnou tématiku. Dalším důvodem je úspěch nedávného Festivalu litevských animovaných filmů, který se pod názvem Litevský večer konal v Doksech v listopadu loňského roku.“

A jak přiznává v neposlední řadě je to i jeho vztah k filmům s tématikou dobrodružství a exotiky, ale i ke snímkům některých tvůrců, jakým je například slovenský režisér Pavol Barabáš, dokumentarista světového formátu. „Jeho úchvatné i moudré filmy jsou mimo jiné svědectvím o nesmírné odvaze lidí, vydávajících se do exotických krajin,“ dodává Lomič.

Jaké filmy budou k vidění?

Mongolsko - Ve stínu Čingischána
Úžasný a cenamí ověnčený film. Mongolsko je magická země, hledající svou současnou tvář v odkaze ze 13. století, kdy se pod jménem Pax Mongolika stala najvětší říší jaká kdy uzřela světlo světa. Obávaná, proklínaná i obdivovaná - taková jako její zakladatel, za života nikdy neporažený vojevůdce, Čingischán. V dobrodružném putovaní nehostinnou přírodou, mimo obvyklých cest, objevujeme také druhou, neznámou a překvapivě osvíceneckou tvář výbojného dobyvatele, jehož novátorské snahy zanechaly mnohem hlubší stopu v myšlení a vývoji celé lidské společnosti než jsme ochotni přiznat.

Sám ve stěně (Alone On the Wall)
Film při kterém se tají dech i extrémním horolezcům. Třiadvacetiletý Alex Honnold posouvá riskantní volné sólo lezení do nových dimenzí. Skutečně úctyhodné stěny zdolává bez lana a s nulovou šancí na přežití v případě pádu. Vždy zachovává chladnou hlavu (tedy pokud nedojde na holky). Teprve pokus o zdolání 600 metrů vysoké stěny na Half Dome, tedy o největší sólo výstup, o jaký se kdy člověk pokusil, ho konečně naučí, co je to strach. Podaří se?

Brahmaputra
O prvosjezd horního toku jedné z největších řek se pokouší česká expedice. Složitým vyjednáváním se podařilo proniknout k začátku sjezdu do oblasti na hranicích Indie a Tibetu pro běžné cestovatele nepřístupnou. Po dramatickém začátku a nehodě v extrémně obtížných peřejích padlo rozhodnutí prvosjezd přerušit. Na scénu však přichází indická armáda a hrozba zatčením za nevědomé přestupky. Nezbývá než sestoupit rychle do kaňonu a pokračovat ve sjezdu řeky, jejíž vlny připomínají tsunami.

Poslední lovci
Jen několik lidí na světě dokáže stále ulovit velrybu bambusovou harpunou z domorodé kanoe. Návštěva vzdáleného světa, plná otázek a zamyšlení, je pohledem na drsný život v indonéské vesnici Lamalera, kde domorodci loví stejně jako před sto lety jejich předkové.

Ztracený horizont
Manaslu, Gasherbrum, Šiša Pangma. Výpravy na nejvyšší vrcholy Himalájí a Karakoramu v zimě, kdy se sem odváží jen opravdoví dobrodruzi. Úspěchy a prohry. Ledovcové trhliny a laviny. Zákulisí dnešních horolezeckých expedic.Tři expedice, tři příběhy, které vypráví tři lidé. Pojítkem je polárník a horolezec Milan Wlasák.

Projekt Kačkar
Východní Turecko, tajemné pohoří Kačkar. Jarní tání. Voda v řekách stoupá a dříve malé potoky se mění v brutální peřeje. Na některé z nich se ještě nikdo neodvážil. Dokud sem nepřijelo pár kluků z Čech. Svižný film, který vás strhne stejně jako dravá řeka.

Entre Nós - Mezi námi
Drama, které prožívá náctiletá Luísa o prázdninách, když se jejímu otci a zároveň horolezeckému partnerovi Auréliovi stane během výstupu na vysoký vrchol vážná nehoda. Zkušený horolezec se zřítí stovky metrů a zmizí v hloubce deštného pralesa. Dívka se náhle octne sama daleko od pomoci, uprostřed bouře, sama a prochladlá. Využije veškerou svou sílu a odvahu, ale dokáže přežít?

Jako staří Argonauti
Šesti ostřílených českých vodáků proniká po vodě i po souši Severozápadními teritorii Kanady k řece Mackenzie a Severnímu ledovému oceánu … stejně jako kdysi staří objevitelé, zlatokopové a lovci kožešin. Sen každého čtenáře westernů a knih Jacka Londona.

Asgard Projekt
Ambiciózní pokus Leo Houldinga o volný prvovýstup na Severní věž Asgardu na Baffinově ostrově hluboko v Arktidě. Leo se spojí s dalším přeborníkem v lezení na obří stěny - Stanley Learym z USA. Navíc oba doufají, že se jim z vrcholu podaří uskutečnit seskok ve wingsuitu. Když přijedou, sezóna se již chýlí ke konci a jejich výlet se začíná komplikovat. Po počátečním úchvatném skydivingu nad vrcholem Asgardu se proti týmu brzy spiknou okolnosti, takže i ze samotného pokusu dostat se do základního tábora se rázem stává nadlidský úkol.

Tomáš Mařas