V Česku je to technický unikát. Šachta, v níž výtah jezdí, je z roku 1718, starší výtah mají jen v pařížském Louvru. Zázemí výtahu není součástí běžných prohlídkových tras.

„Původní barokní kabina výtahu z počátku 18. století se nedochovala, na jejím místě vybudovali v roce 1870 pro císaře Ferdinanda výtah, který teď návštěvníkům ukazujeme," uvedl kastelán zámku Petr Weiss. Původní výtah nechala postavit tehdejší majitelka panství Anna Marie Františka velkovévodkyně Toskánská. „Byla to otázka prestiže, na rozdíl od císaře ho k pohybu po zámku nepotřebovala," poznamenal kastelán. To Ferdinandovi moderní technika usnadňovala pohyb po zámku. Kabina má dvě sedačky proti sobě, a mohla tak přepravit celý císařský pár.

Moderní typ

Historický výtah na zámku v Zákupech.Technologii výtahu dodala pražská vagonka Ringhoffer. Už tehdy měl výtah moderní systém, kdy byla kabina zavěšena na nekonečném laně se systémem protizávaží. „Je to vlastně moderní typ výtahu, jen tam chyběl elektrický pohon. Obsluhován byl ručně, sloužící museli otáčet rumpálem. Výtah měl strojovny v přízemí a druhém patře a velkou strojovnu na půdě, tam všude se návštěvníci v rámci prohlídek mohou podívat," poznamenal Weiss. Výtah měl signalizační zařízení, obsluha navíc věděla, kolikrát musí kolem otočit, aby výtah zastavil na správném místě. Mechanismus není podle Weisse funkční, rád by ho ale v budoucnu nechal zrenovovat.

Zámek Zákupy patří k nejcennějším památkám v kraji, loni ho navštívilo téměř 16 000 lidí. V Česku je ojedinělou ukázkou habsburské rezidence. Sídel, která v zemi tomuto panovnickému rodu patřila, je sice víc, přístupných je jich ale minimum. Nebo, jako Pražský hrad, prezentují spíše jiná období a Habsburky připomínají jen okrajově. Dnešní podoba i jeho interiéry odkazují hlavně na 19. století. „Ve výtahové šachtě mohou ale návštěvníci nahlédnout do nejstarší části zámku, vidět nejstarší krov i pozůstatky původní renesanční fasády s typickými psaníčky," upozornil kastelán.