Ve středu uplynulo 143 let od smrti pražského továrníka Františka Ringhoffera, jehož firma v roce 1870 postavila na zámku v Zákupech osobní výtah pro stárnoucího císaře Ferdinanda Dobrotivého.

Právě unikátní výtah je jedním z lákadel, které zákupský zámek chystá na úvod letošní sezony. Tu zahájil už ve čtvrtek, o den dříve než ostatní památky v kraji.

Zámek chystá na velikonoční víkend také speciální prohlídky sklepení pod východním křídlem, které návštěvníci dosud vidět nemohli. „Několik desítek let fungovaly jako depozitář českolipského muzea," uvedl kastelán zákupského zámku Petr Weiss. Ve dvoupodlažních monumentálních prostorech se podle něj návštěvníci dozvědí něco o nejstarší historii zámku. Panské sídlo tu stálo už ve 14. století.

Historický výtah na zámku v Zákupech.Císařův osobní výtah z roku 1870 se váže k nejslavnější éře zámku, podle kastelána jeho prohlídku nabídnou zhruba po roční pauze. „Návštěvníci uvidí jak luxusní kabinu, tak se dostanou do všech zastávek. Uvidí také běžně nepřístupnou strojovnu s rumpálem," řekl Weiss.

Otázka prestiže

V Česku je to technický unikát. Šachta, v níž výtah jezdí, je z roku 1718, starší výtah mají jen v pařížském Louvru. Zázemí výtahu není součástí běžných prohlídkových tras. „Původní barokní kabina výtahu z počátku 18. století se nedochovala, na jejím místě vybudovali v roce 1870 pro císaře Ferdinanda výtah, který teď návštěvníkům ukazujeme," uvedl již dříve kastelán.

Původní výtah nechala postavit tehdejší majitelka panství Anna Marie Františka velkovévodkyně Toskánská. „Byla to otázka prestiže, na rozdíl od císaře ho k pohybu po zámku nepotřebovala," poznamenal kastelán. To Ferdinandovi moderní technika usnadňovala pohyb po zámku. Kabina má dvě sedačky proti sobě, a mohla tak přepravit celý císařský pár.

Hlavní novinkou letošní sezony v Zákupech bude rozdělení prohlídkového okruhu na dvě trasy. K tomu ale dojde až na začátku června. V části interiérů se stále pracuje, přibudou takzvané hostinské pokoje v křídlech zámku.

Dnešní podoba zámku i jeho interiéry odkazují hlavně na druhou polovinu 19. století, kdy tam pobýval poslední korunovaný český král Ferdinand I. Dobrotivý. Císaři a období před ním bude věnována jedna trasa, druhá se bude věnovat době po jeho smrti. „Jezdili sem i další příslušníci rodu Habsburků," řekl kastelán. Trasa bude končit v kapli, v níž měl 1. července 1900 svatbu následník trůnu Ferdinand d'Este s Žofií Chotkovou.

Zákupy patří k nejcennějším památkám Libereckého kraje. V Česku je to ojedinělá ukázka císařské habsburské rezidence. Zájem o zámek v posledních letech výrazně stoupl. Zatímco ještě v roce 2013 si ho prohlédlo přes 16.000 lidí, v posledních dvou sezonách jich bylo dvakrát více.

Další hrady a zámky v kraji se návštěvníkům letos poprvé otevřou v pátek 25. března a přístupné budou celý prodloužený víkend až do pondělí. Na Lemberku si připravili speciální prohlídky velikonočně vyzdobeného clam-gallasovského apartmá včetně zámecké kaple s ukázkami velikonočního slavení a zvyků šlechty.

DALŠÍ KULTURNÍ TIPY Z ČESKOLIPSKA

PAŠIJOVÉ HRY
25. března od 13.00, Vodní hrad Lipý Česká Lípa

Tento pátek 25. března se na českolipském vodním hradě Lipý koná další ročník oblíbených Pašijových her. Pašije se na vodním hradě konají pravidelně od roku 2004, kdy s podáním posledních dnů Ježíše Krista přišel tehdejší kastelán hradu Lipý Petr „Brambor" Nárovec. Tento rok se k tvůrcům představení přidal i František Zborník, režisér Divadelního klubu Jirásek. Ten slibuje společně s ostatními autory propracovanější podobu díla a lepší propojení hrané části s hudbou. Orchestrální doprovod pro hry napsal ředitel českolipské Základní umělecké školy Marek Kučera a hudebníci zahrají své party pod taktovkou dirigenta Pavla Hrice.

Návštěvníci se během události mohou těšit i na koncert středověké hudby v podání skupiny Řemdich a na tematické stánky a občerstvení. Herci, hudebníci i organizátoři se na akci v současné době pilně připravují a ladí poslední detaily. Brány Vodního hradu se návštěvníkům otevřou od 13 hodin.

PAVEL STEJSKAL FOTOGRAFIE
25. března od 17.00, KC Sever Cvikov

Zahájení výstavy fotografa Pavla Stejskala. Narozen v roce 1942. Fotit začal relativně pozdě. Do Fotoklubu Dopravního podniku Liberec vstoupil v roce 1980. V roce 1985 nastoupil do Fotografické výtvarné školy v Horní Bečvě. V roce 1992 utrpěl silnou pravostrannou mrtvici s ochrnutím pravé ruky a částečně i nohy. Půl roku byl v nemocnici. Po dalším půl roce vzal fotoaparát do levé ruky. Na výstavě uvidíte fotografie před mrtvicí a po. Od roku 1997 jezdí na výlety, i vícedenní, po celé České republice.

NEBE & EWA FARNA & SUPPORT LESBIENS
25. března od 19.00, KD Crystal Česká Lípa

Zpěvačku Ewu Farnou a skupiny Support Lesbiens a Nebe svede dohromady koncertní šňůra s názvem On Stage Tour, která startuje už dnes v České Lípě a celkem obsáhne deset vystoupení. „Mám ráda, když na koncertech kapely zahrají pro lidi to, co mají nejraději nebo znají nejlépe. My tedy taky zahrajeme singly, zařadíme i úplně nový Na ostří nože, zazní i Boky jako skříň plus výběr z předchozích desek. Písničky, které prostě naživo fungují," říká Ewa Farna. Vstupenky za 290 Kč jsou v prodeji na pokladně KD a na webu www.clvstupenka.cz

Zpěvačku Ewu Farnou a skupiny Support Lesbiens a Nebe svede dohromady koncertní šňůra s názvem On Stage Tour, která startuje už v pátek v České Lípě.

SKLÁŘSKÉ VELIKONOCE
25. - 26. března od 9.00 do 20.00, Sklárna Ajeto Lindava

Celodenní program: foukání skla, malování velikonočních kraslic, zdobení velikonočních perníčků, pletení pomlázky, práce na sklářském kahanu, rytí skla, malování skla, korálkování, květinkování. Vstup volný.

SNĚHURKA A SEDM TRPASLÍKŮ
26. března od 15.00, Jiráskovo divadlo Česká Lípa

Jevištní adaptace známé pohádky o krásné Sněhurce, zlé královně maceše, kouzelném zrcadle, otráveném jablku a o sedmi trpaslících, kteří se o Sněhurku starají a nakonec jí přivedou i statečného zachránce. Vstupenky za 80,- Kč zakoupíte na webu www.clvstupenka.cz

PAVEL VĚTROVEC & COMPANY
26. března od 19.00, Navrátilův sál

Swingový večer. Vstupné je 100 korun.

TVOŘIVÉ DÍLNIČKY
27. března od 10.00, Koruna Žandov

Přijďte si vlastnoručně uplést pomlázku, vyrobit velikonoční výzdobu z obřích vajec, ošatky na vajíčka, krabičky oblepené ubrouskovou technikou, šperky z fimo hmoty nebo svíčky z včelího vosku. V Koruně se budou také péct velikonoční mazance a organizátoři připraví i na ochutnávku velikonoční nádivku z kopřiv. Vstup zdarma, platí se jen za využitý materiál.