Předchozí
1 z 5
Další

Jiří Tesař a jeho dílo.Zdroj: FOTO: Petr Červa

Jiří Tesař se narodil v roce 1960, vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou Železný Brod a dlouhá léta pracoval jako rytec v novoborském provozu Exbor. V 90. letech odešel na volnou nohu.

Jiří Tesař a jeho dílo.Zdroj: FOTO: Petr Červa

Od roku 1997 se současně s vlastní tvorbou podílel i na výchově nové generace rytců skla na Vyšší odborné škole a Střední průmyslové škole sklářské v Novém Boru. Původně jako záskok a nakonec tam zůstal dlouhé roky. „Práce s mladými lidmi mne hodně obohatila. Rytí se nedá naučit na žádné vysoké škole, od toho je střední. Učitel může studenty naučit techniky a postupy. Důležité je ale předat i něco navíc a probudit v nich opravdový zájem,“ říká Jiří Tesař.

Jiří TesařZdroj: Foto: Petr Červa

V roce 1997 si zaregistroval na Úřadu průmyslového vlastnictví ČR ochrannou známku Atelier Tesař Jiří, značku představující pro zákazníky vysokou úroveň kvality vlastnoručně vyrobeného uměleckého českého rytého skla. Na objednávku vytvořil portréty významných osobností, jako například prezidenta Řecka Papandrea, prezidenta Sýrie Háfise al-Asada, ale také papeže Jana Pavla II.

Jiří Tesař a jeho dílo. FOTO: Petr ČervaZdroj: FOTO: Petr Červa

„Pro papeže Jana Pavla II. jsem dělal dvě práce. S druhou jsem byl ve Vatikánu a osobně ji i předával. Setkání s ním bylo opravdovým zážitkem. Byl velikou osobností, energie z něj přímo vyzařovala. Jsem rád, že jsem díky své práci mohl toto zažít,“ vypráví uznávaný rytec.

Jiří Tesař a jeho dílo. FOTO: Petr ČervaZdroj: FOTO: Petr Červa

Jeho díla najdeme po celém světě. U nás v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Památníku národního písemnictví, Sklářském muzeu v Novém Boru, v Kamenickém Šenově, v německém Weiswasseru, v Rusku, Vatikánu. „Má díla vlastní soukromí sběratelé v Japonsku, Číně, Austrálii, Německu, USA, Kanadě a dalších zemích,“ dodává Jiří Tesař.