Předchozí
1 z 6
Další

Roman Mach.Zdroj: Archiv Romana Macha

Pětatřicetiletému obecnímu zastupiteli, sportovci a odborníkovi na osvětlení totiž život změnily podzimní krajské volby a s nimi spojený úspěch zdejšího dlouholetého starosty Jana Svitáka, který se stal statutárním náměstkem hejtmana Libereckého kraje. Ten svoji ves vedl 18 let a proslavil řadou nevšedních projektů.

Roman Mach.Zdroj: Archiv Romana Macha

„V Prysku s rodinou žiji desátý rok, ale prakticky jsem tady vyrostl, protože zde žije část mé rodiny, ke kterým jsem často jezdíval z nedalekého Kamenického Šenova,“ uvádí Roman Mach. Přestože je novopečeným starostou, tak se komunálním problémům věnuje již druhé volební období a jako zastupitel měl tu čest být i u toho, když Prysk získal druhé místo v celostátní soutěži Vesnice roku 2016.

Roman Mach.Zdroj: Archiv Romana Macha

„Mým dlouhodobým cílem na pozici starosty je navázat na skvělou práci, kterou pro obec vykonával můj předchůdce Jan Sviták,“ prohlašuje Roman Mach a zdůrazňuje, že je hrdý na soudržnost a bodrou povahu nejen místních občanů, která bude více než kdy jindy potřeba v těchto nelehkých časech.

Roman Mach.Zdroj: Archiv Romana Macha

V následující době se plánuje zaměřit na rekonstrukci komunikací, veřejného osvětlení a prostranství, dále pak chce podporovat činnost spolků a rozvoj turistiky v obci a okolí. Pokud to epidemiologická situace dovolí rád by navázal na úspěch kulturních akcí v Prysku. „Jsem si vědom toho, že laťka je nastavena opravdu vysoko, což může být vnímáno i jako nevýhoda. Na druhou stranu je výhodou že mohu využít Honzových obrovských zkušeností a že přebírám obec, která prostě šlape ve všech směrech,“ míní začínající starosta.

Roman Mach.Zdroj: Archiv Romana Macha

Jak vzpomíná, po absolvování stavební průmyslovky v Děčíně měl to štěstí, že mohl působit jako profesionální sportovec téměř do svých třiceti let. Jakmile ukončil kariéru ve fotbale, nastoupil do místního závodu společnosti Preciosa a později do novoborské firmy Jakub. Tam působil v oddělení lighting, kde měl na starosti elektroprojekty a také zahraniční trh. Díky tomu dostal příležitost navštívit řadu evropských zemí.

Roman Mach.Zdroj: Archiv Romana Macha

Fanoušci fotbalu ho znají, jak hrál za třetiligový SK Slovan Varnsdorf, poté následovalo dvouleté hostování v týmu FC Vítkovice, kde si mohl vyzkoušet druhou českou ligu. Když ale i tým Varnsdorfu postoupil do druhé ligy, byl jeho jasnou volbou návrat zpět domů. „Za Varnsdorf jsem hrál téměř do mých třiceti let. Jako můj největší úspěch beru to, že jsem se dvanáct let mohl živit svým koníčkem. Jinam mám rád ale skoro každý sport,“ říká Mach.