Předchozí
1 z 6
Další

Radek KrajcigrRadek KrajcigrZdroj: soukromý archiv Radka Krajcigra

Pocházím z Havlíčkova Brodu, kde jsem se narodil do sportovně založené rodiny. Od toho se odvíjela skutečnost, že mě táta už od mala vedl ke sportu. Jako malý kluk jsem po jeho vzoru dělal řecko-římský zápas, který mi dal parádní fyzickou průpravu. Začal jsem hrát fotbal a hokej. Obojí jako gólman. Postupem času bylo potřeba se rozhodnout, kterému z těchto dvou sportů se budu věnovat intenzivně. Vybral jsem si hokej a zůstal v bráně, kde je však mnohem těžší se prosadit. A když je ve vašem týmu jedničkou talent jako Dáňa Dolejš, nynější gólman extraligových Vítkovic, je to o to těžší. Příležitostí jsem dostával méně a méně a postupně ztratil o hokej zájem.

Radek KrajcigrRadek KrajcigrZdroj: soukromý archiv Radka Krajcigra

„Přijď si s námi ťuknout florbal,“ vyzval mě jednou kamarád přezdívaný Zelí. A tak jsem šel. Potřeboval jsem změnu, takže jsem se bráně vyhnul pohledem, chopil se florbalky a zůstal jsem na hřišti. Už natrvalo. Začínal jsem s číslem 77 v juniorce Sokol Erupting Dragons Havlíčkův Brod a objevil novou životní vášeň. Mužské Áčko tenkrát hrálo první ligu a motivace se zlepšovat byla obrovská. Za chvíli už jsem byl jedním z nich a dařilo se mi. Dokázal jsem dávat góly a to bylo důležité. Byl jsem vidět. Přičichnul jsem dokonce i k tehdejší extralize, kdy jsem na tři zápasy hostoval v FbŠ Bohemians. A vytvořil jsem si nový cíl.

Radek KrajcigrRadek KrajcigrZdroj: soukromý archiv Radka Krajcigra

Jelikož byl sport vždy na prvním místě, škola šla trochu stranou. Odchodil jsem si střední školu s maturitou, konkrétně jsem studoval Hotelnictví a cestovní ruch, avšak bez jakéhokoli vztahu k tomuto oboru. Na vysokou tenkrát nebyly ambice, protože ve třeťáku přišla první oficiální nabídka z nejvyšší soutěže, konkrétně z Pardubic. Takže když jsem dodělával poslední ročník, už jsem zároveň dojížděl za florbalem do Pardubic. Tehdy jsem právě díky florbalu poznal jednu bezva holku ze Znojma. Všechno to skloubit dohromady dalo tenkrát pěkně zabrat. Florbal, dojíždění, maturitní ročník, holka. Náročné. Byl jsem rád, že jsem úspěšně odmaturoval a získal tak s koncem školy trochu více svobody. S tou bezva holkou jsme se rozhodli přestěhovat do Pardubic.

Radek KrajcigrRadek KrajcigrZdroj: soukromý archiv Radka Krajcigra

Oba jsme můj florbal postavili na první místo a navždy jí za to budu vděčný. Následoval tým Bulldogs Brno, pozvánka do reprezentace, Mladá Boleslav. Strop - nejlepší tým v lize! Stěhování se po republice, větší a větší vzdalováni se rodinám. Tu bezva holku jsem si nakonec vzal, protože lepší bych na světě stejně nenašel. Kam jsem šel, tam šla oddaně se mnou a mnohdy i o krok napřed. Celý ty roky mě nejvíc podporovala a nejvíc mi fandila. Boleslavský klub mi tehdy zařídil práci u jednoho ze svých sponzorů. Bylo to v malé obchodní firmě se strojními součástkami, kde pracuji už pátým rokem. Mým snem je jít jednou k hasičům, ale momentálně je to pro mě nepropojitelné s florbalem.

Radek KrajcigrRadek KrajcigrZdroj: soukromý archiv Radka Krajcigra

Po dvou odehraných sezónách v Boleslavi přišla nějaká osobní florbalová krize, jelikož jsem si lidsky nerozuměl s tehdejším trenérem Honzou Pazderou, potažmo s celou filozofií fungování boleslavského klubu. Všeho bylo už nějak moc. Být "profesionální" sportovec s tréninky pětkrát týdně. O víkendu zápasy, do toho mít civilní zaměstnání s osmihodinovou pracovní dobou, být dobrý manžel a snažit se i o nějaký osobní život - vyčerpávají a dlouhodobě neudržitelné. Najednou už vám ten florbal nedělá takovou radost, když nemáte jedinou volnou chvíli a i z dovolené, kam si jedete jednou za rok odpočinout, musíte zasílat splněnou tréninkovou aktivitu. Čekali jsme tenkrát s manželkou první dítě a přede mnou byla najednou nová a úplně neznámá role. Tole táty, absolutně nezapadajíc do tehdejšího životního stylu. Obě naše rodiny daleko a žádná pomocná ruka nablízku. Moje vyčerpání a nepříliš pozitivní pocity vůči florbalu se projevovaly negativní energií na hřišti i mimo něj a bylo jasné, že je potřeba změna.

Radek KrajcigrRadek KrajcigrZdroj: soukromý archiv Radka Krajcigra

Po nějakých jednáních přišla nabídka z České Lípy, což pro mě z hlediska dojíždění bylo akceptovatelné. Věděl jsem, že ještě chci hrát florbal, ale najednou už jsem nepotřeboval hrát za ty nejlepší, nýbrž hrát zase pro radost a mít více volného času na svoji rodinu. A to se mi v České Lípě splnilo. Nyní žijeme spolu s manželkou, synem Radečkem a dvěma kočičkami v Mladé Boleslavi, v Lípě mám odehrané už tři sezony a vyhlížíme, co si pro nás život přichystal dál.