Předchozí
1 z 6
Další

Vladimír Tregl.Zdroj: Archiv Vladimíra Tregla

Narodil jsem se v Mladé Boleslavi, kde jsem bydlel do svých osmi let. Pak jsme se přestěhovali do Bakova nad Jizerou a zpět do Boleslavi mě přivedla středoškolská studia.

Vladimír Tregl.Zdroj: Archiv Vladimíra Tregla

Po maturitě jsem šel na Pedagogickou fakultu University Karlovy (němčina-dějepis), ale nakonec jsem přestoupil na Katolickou teologickou fakultu a vystudoval tam bakalářský obor Dějiny křesťanského umění. Magistra jsem si dodělal na Universitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, obor Kulturněhistorická regionalistika stavební historie.

Vladimír Tregl.Zdroj: Archiv Vladimíra Tregla

Od dětství jsem neměl problém vystupovat na veřejnosti, byl jsem např. členem dětského divadelního kroužku. Už v patnácti letech jsem začal provázet na zámku Mnichovo Hradiště, a tak jsem získal velmi silný vztah k hradům a zámkům, který mě dodnes neopustil.

Vladimír Tregl.Zdroj: Archiv Vladimíra Tregla

Pak přišlo provázení i jinde, na zámcích Sychrov, Nebílovy, Hořovice nebo Boskovice. Zvláště v Boskovicích se mi moc líbilo, neboť je to empírový zámek a empír je můj oblíbený umělecký styl.

Vladimír Tregl.Zdroj: Archiv Vladimíra Tregla

V roce 2006 jsem nastoupil na tehdy nově vzniklé liberecké pracoviště Národního památkového ústavu a dostal jsem na starosti expozice a péči o mobiliář na zpřístupněných státních hradech a zámcích v Libereckém kraji. Stal jsem se tak autorem nových prohlídkových tras např. na Hrubém Rohozci, Grabštejně a Lemberku. Poslední dva jmenované objekty patřily Clam-Gallasům a právě výstava o nich v Oblastní galerii Liberec byla labutí písní v mé kariéře na této pracovní pozici, v rámci které jsem se stal i autorem či spoluautorem několika publikací.

Vladimír TreglZdroj: Archiv Vladimíra Tregla

Když jsem se dozvěděl, že se uvolní místo kastelána v Zákupech, což je zámek, který je už dlouho mou srdeční záležitostí, nerozmýšlel jsem se a projevil o tuto pozici zájem. Vyšlo to a od 1. července letošního roku tak mám nové zaměstnání. Zákupy dobře znám a rozmanitost mě na té práci baví, takže mi ani nevadí, že mi ubylo času na mé osobní zájmy pěší turistiku, kolo a v zimě lyžování. Hlavní je dát mým milovaným Zákupům to nejlepší!