Předchozí
1 z 5
Další

Světluše Jiráňová je ředitelka  liberecké organizace Protěž, která doprovází pěstounské rodiny.Zdroj: Deník / Petr Vodseďálek
Protěž funguje v Liberci od roku 2016, kdy navázala na práci Centra Generace. To se profilovalo jako rodinné centrum založené na křesťanských principech solidarity, pomoci potřebným, vzájemné podpory a osobnostního rozvoje s cílem prospět především rodinám s dětmi. K dětem měla Světluše Jiráňová vždycky blízko.

Světluše JiráňováZdroj: Archiv Protěž

„Já jsem původní profesí dětská sestra, vždy jsem pracovala s dětmi a zajímala mě rodina a děti obecně. Dá se říci, že je to moje celoživotní zaměření. Po mé mateřské jsme s několika nadšenci zakládali okolo roku 2005 komunitní Centrum Generace. Tam jsme měli mateřské centrum s kvalitním programem, organizovali jsme volnočasové aktivity pro děti, letní tábory pro rodiny s dětmi, vzdělávací programy pro rodiče atd. Čím více a déle jsme pracovali, tím více mi bylo líto, že stále pomáháme převážně zdravým rodinám a nemáme program pro rodiny, které se ocitnou v obtížné situaci,“ vysvětlila průběh své osobní i profesní cesty.

Centrum ProtěžZdroj: Facebook/Centrum Protěž

Když si uvědomila, že v centru mají dobré podmínky proto, aby vytvářeli zázemí i pěstounským rodinám a těm, které procházejí nějakou obtížnější situací, požádali Krajský úřad o pověření k sociálně-právní ochraně dětí.

Centrum ProtěžZdroj: Facebook/Centrum Protěž

„Od té doby tyto rodiny doprovázíme. Později se ukázalo, že programy sociálně-právní ochrany dětí přece jenom vyžadují lepší podmínky a prostor, a tak Centrum Generace založilo Centrum Protěž centrum PRO TĚŽší životní příběhy rodin. Neustále se vzděláváme, rozšiřujeme naše kompetence a objevujeme, že jde o oblast, která si pozornost opravdu zaslouží,“ říká Jiráňová.

Světluše Jiráňová je ředitelka  liberecké organizace Protěž, která doprovází pěstounské rodiny.Zdroj: Deník / Petr Vodseďálek

Hlavní motivací Světluše Jiráňové je pomoci náhradním rodinám a vyhnout se tak tomu, aby byly děti umísťovány do ústavní péče. „Česká republika má v Evropě totiž ošklivé prvenství v počtu dětí v dětských domovech. Pěstounská péče je ohromně obohacující, ale také náročná. Obdivuji lidi, kteří dají místo ve své rodině dalšímu dítěti a věnují mu lásku. Jsou to těžké, ale vzácné zkušenosti,“ dodává Jiráňová.