Předchozí
1 z 8
Další

Fotoreportáž z akce pro děti  v prostorách zámku v Horní Libchavě na Českolipsku.Zdroj: Miloslava Kroužková

Na zámku Horní Libchava jsem již od roku 2011 a v roce 2012 jsem uspořádala první akci s názvem Strašidla na zámku. Tehdy jsem zjistila, že tomu se chci věnovat celý život. Že nejšťastnější budu obklopená houfem rozesmátých dětí.

Zámek v Horní Libchavě je pohádkový.Zdroj: Miloslava Kroužková

V roce 2014 pak odešli téměř všichni členové tehdejšího osazenstva zámku a pořádání akcí po celý rok tak spadlo na mě. Protože mi ale bylo 18 let, na uspořádání akce jsem neměla žádné finance. A tak jsem začala psát scénáře, které jsme se spolužáky secvičili a dětem zahráli. To byl počátek našeho divadla. Po maturitě na gymnáziu jsem se rozhodla, že nechci dále studovat a zůstala jsem na zámku napořád.

Na zámku v Horní Libchavě zahájili letošní sezónu pohádkou a prohlídkou s princeznou.Zdroj: Deník / Kamil Košun

Založila jsem Princeznino pohádkové divadlo. V roce 2018 jsem se provdala za zámeckého pána, změnila jsem příjmení z Dařílková na Kiliánová a spojili jsme zámek i divadlo pod jednu značku Pohádkový zámek Horní Libchava.

Zámek v Horní Libchavě je pohádkový.Zdroj: Miloslava Kroužková

Být princeznou je krásné i hodně těžké. Bohužel to není jen vystupování na pódiu a hraní s dětmi. Za tímto pozlátkem se skrývá úklid celého zámku, starosti s jeho chodem, zařizování technických věcí, jednání s úřady, nedostatek času pro osobní život a nekonečný boj s větrnými mlýny.

Fotoreportáž z akce pro děti  v prostorách zámku v Horní Libchavě na Českolipsku.Zdroj: Miloslava Kroužková

Asi nejvíce doplácím na předsudky. Představte si během nějakého důležitého chlapského jednání čtyřiadvacetiletou holku, o které víte, že je princezna ze zámku, jak se snaží prosadit důležitou technickou věc ve prospěch zámku. Často se mi stává, že je mi na takových jednání i tykáno.

Vánoce na zámku v Horní Libchavě.Zdroj: Jiří Čejka

Nikdy bych ale svou práci nevyměnila. Práce s dětmi mě nabíjí neuvěřitelnou energií. Například téměř nikdy nemám hezky čisté své princeznovské šaty. Vždy se na nich najde nějaký čokoládový nebo lízátkový obtisk malé ručičky po obejmutí. Princezny v pohádkách jsem sledovala celé dětství, ale asi nikdy jsem neměla tu jednu nejoblíbenější. Prince ano (smích). Vždy jsem měla nejraději zakletého prince v netvora.

Strašidla na zámku v Horní Libchavě.Zdroj: Miloslava Kroužková

Během koronavirové epidemie jsme natočili jsme 24 dílů tvořivých videí pro děti. Děti se přes internet mohou setkat s princeznou Zdeničkou, panem králem a paní královnou nebo rytířem. Ve videích zpíváme, tvoříme, děláme pokusy a také se zaměřujeme na výchovné prvky.

Fotoreportáž z akce pro děti  v prostorách zámku v Horní Libchavě na Českolipsku.Zdroj: Miloslava Kroužková

Obdrželi jsme mnoho pozitivních reakcí. Rodiče nám zasílají fotografie, jak děti tvoří podle nás. Taktéž jsme začali uveřejňovat díly s názvem Princeznina cesta, což jsou sepsané vzpomínky na začátky našeho divadla. I tento počin se setkal s milým hodnocením veřejnosti. Vše je k dispozici na našich stránkách www.pohadkovy-zamek.cz nebo Facebooku Pohádkový zámek Horní Libchava