VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ČESKÁ LÍPA

Počátky města České Lípy spadají asi do třetí čtvrtiny 13. století. Tehdy se začala rychle se rozvíjející starší slovanská osada v podhradí vodního hradu Lipý měnit v město. První výslovný doklad o existenci města však pochází až z roku 1337. Z doby po třicetileté válce, kdy vzhled města obohatily barokní přestavby, novostavby a sochařská díla, pochází také morový sloup na náměstí. Ten připomíná nejen zhoubnou morovou epidemii z roku 1680, ale i s ní související velké nevolnické povstání, jehož několik vůdců bylo na českolipském náměstí popraveno.V 18. století ještě Česká Lípa patřila mezi nejlidnatější česká města a jako jedno z prvních měst v Čechách se otevřela manufakturnímu podnikání. Skutečnou proslulost doma i za hranicemi země zajistily České Lípě kartounky - manufaktury na potiskování textilu. Po osvobození 9. května 1945 se do České Lípy vrátila většina obyvatel, kteří město na podzim 1938 opustili. Zdroj: www.mucl.cz

Divadelní podzim začal vesele

Českolipsko – Dvě komedie v komedii se jmenovalo úvodní představení přehlídky Českolipský divadelní podzim (ČDP). Ve skutečnosti těch komedií v podání souboru Geisslers Hofcomoedianten bylo o mnoho více.

VIDEO: Kapela Mandrage jede za fanoušky do České Lípy

Česká Lípa – Jedna z nejúspěšnějších domácích kapel Mandrage vyrazila na podzimní turné. V pátek 19. října zahraje v KD Crystal v České Lípě.

Platnost tendru na MHD radní Lípy opřeli o rychle zpracovaný právní posudek

Česká Lípa – Zřejmě vyznění článku v Českolipském deníku z 9. října znějící „Tajně ukuli smlouvu o MHD“ přimělo 5 ze 7 odcházejících radních České Lípy k písemné reakci. Romana Žatecká, Juraj Raninec, Alena Šafránková, Petr Máška a Karel Tejnora píší, že autor článku a někteří místní politici si pletou pojmy, pokud naprosto transparentní a veřejné výběrové řízení považují za „tajně ukutou smlouvu“. Jakým způsobem město výsledky tendru schválí, ovšem potají nějakou dobu připravovali.

Na opravu kostela běží sbírka. Potřebuje opravit střechu i varhany

Česká Lípa – Větších či menších sakrálních staveb je v České Lípě a okolí dost. Zatímco o nejrůznější pomníčky u cest se v posledních letech pečlivě stará město, kostely a kaple obhospodařují jejich majitelé církve. Zvlášť ty menší mají ale s financováním nákladnějších oprav problém.

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ K. H. Máchy v Doksech

Českolipsko – Ve středu 17. října přinese tištěný Českolipský deník čtenářům další díl druhého ročníku seriálu Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Českolipského deníku fotografie prvňáků ze škol na Českolipsku.

Lípa náskok ztratila. Dobrý úvod, zlý konec

Česká Lípa - „Věděli jsme, že se zápas bude lámat ve třetí třetině,“ řekl kouč vítězných Bulldogs David Kyzlink.

V České Lípě jsou provozu tři nová dětská hřiště

Česká Lípa - Děti z českolipských sídlišť Sever a Slovanka se tento týden dočkaly tří nových hřišť. Nová hřiště jsou v ulicích Josefa Maštálka, v Okružní a Bendlově.

V České Lípě už je jasná koalice

Česká Lípa - V okresním městě se na vládě dohodly čtyři strany. Příští čtvrtek podepíšou smlouvu.

Poděkování starostky převzalo v České Lípě sedm občanů

Česká Lípa - Jsou to lidé, kteří se svojí prací, umem, pílí podíleli či podílí na rozvoji města. 

Dopravní hřiště v České Lípě slaví 45 let

Česká Lípa - V září 1973 vyjely první českolipské děti na zdejší dopravní hřiště. Uběhlo 45 let a hřiště slouží především základním školám doposud.

Sprejer se vyřádil v depu

Česká Lípa - K nepoznání upravil vlakovou soupravu v depu Českých drah v České Lípě neznámý sprejer.

Českolipský týden plný divadla odstartuje v úterý. Nejlepší místa mizí

Česká Lípa - Čirá radost z divadla. To je hlavní a prakticky jediná odměna, ze které se těší hrstka nadšenců, již po celý rok připravují Českolipský divadelní podzim (ČDP). Dvaačtyřicátý ročník takřka týdenního festivalu odstartuje příští úterý 16. října a organizátoři nabádají případné obecenstvo, aby si včas vybralo z pestré nabídky představení a zajistilo si vstupenky. Permanentky už jsou nadobro vyprodané.

Krajcigr: Díky florbalu jsem poznal úžasnou manželku

Česká Lípa - Florbalista Radek Krajcigr si to v České Lípě užívá a střelecky táhne svůj tým.

Tajně ukuli smlouvu o MHD. Teď se jí budou věnovat právníci

Česká Lípa - Během rána druhého volebního dne zaplnila sociální sítě zpráva o tom, že rada České Lípy předešlý den nečekaně schválila smlouvu o provozování MHD s firmou BusLine na dalších deset let. Stalo se tak na mimořádně svolaném jednání, kde se pro schválení zakázky za tři čtvrtě miliardy korun vyslovilo pět ze sedmi radních. Následně starostka Romana Žatecká a předseda představenstva společnosti BusLine smlouvu podepsali.

Spanilou jízdu Doks zastavil Arsenal i vlastní gól

Česká Lípa /FOTOGALERIE/ - Fotbalisté Arsenalu Česká Lípa dokázali i v deseti mužích porazit v derby krajského přeboru Doksy 2:0.

Studenti gymnázia se učili toleranci

Česká Lípa - Osm studentů z Gymnázia v České Lípě vyjelo třetí týden v září na projekt Let´s play tolerance v polském Bedzinu.

Střelci z Manušic přivezli z MČR sedm titulů

Manušice, Plzeň - Z Mistrovství České republiky ve sportovní střelbě se do České Lípy vrátilo 6 vicemistrů a 1 mistr ČR pro rok 2018.

Zlomili jsme naše zlo, jásala Bartošová

Česká Lípa - Florbalistům České Lípy se povedl husarský kousek - přestříleli Tatran 10:7 a získali druhou výhru!

Škola si v nemocnici pobude. Pokračující stavební práce mají zpoždění

Česká Lípa - Zřejmě až ke konci roku dojde k přestěhování dvou pilotních tříd českolipské pobočky Střední zdravotnické školy do budovy místní obchodní akademie. Budoucí zdravotní sestry přitom měly do čerstvě zrekonstruovaných prostor nastoupit už se začátkem školního roku. Bude je proto dál hostit nemocnice.

OBRAZEM: Lunetic slavili 20 let na scéně i v České Lípě

Česká Lípa – Skupina, která slavila největší úspěchy na konci 90. let, dorazila s živou kapelou i světelnou show.

Mountfield otvírá novou prodejnu v České Lípě

Česká Lípa - Prodejní centra Mountfieldu se rozšíří o další zmodernizovanou prodejnu v České Lípě.

FOTO: Partyzánka hostila studenty z celého světa

Česká Lípa - Třetí zářijový týden proběhl na ZŠ Partyzánská v České Lípě v mezinárodním duchu.

Česká Lípa má nový propagační film

Česká Lípa - Téměř osmiminutový snímek vznikal půl roku.

České dráhy evidují hned několik zájemců o areál bývalého nádraží Česká Lípa

Česká Lípa – Po novém roce se na realitním trhu může objevit zajímavá položka. Rozlehlý brownfield zrušeného vlakového nádraží Česká Lípa-město v těsné blízkosti obchodního centra je územním plánem určený k rozvojové zástavbě. Město už dlouhá léta jedná s Českými drahami o jeho odkoupení.

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Jižní v České Lípě

Českolipsko – Ve středu 26. září přinese tištěný Českolipský deník čtenářům další díl druhého ročníku seriálu Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Českolipského deníku fotografie prvňáků ze škol na Českolipsku.

OBRAZEM: Historické autobusy brázdily českolipské ulice

Česká Lípa - Oblaka modrého kouře a typický zvuk motorů ohlásil již desátý ročník Dne s historickými autobusy. Do města se v sobotu sjelo šest vozů, které zájemce vozily po stejném množství tras.

Nad autodromem se budou na Dnu s policií prohánět drony

Česká Lípa - Letošní Den s policií se uskuteční příští neděli 23. září od 10 do 15 hod. na autodromu v Sosnové.

Nahlédněte do historie. V budově soudu se koná konference 100 let a Českolipsko

Česká Lípa – Plody svého bádání přednese několikero historiků i aktivních amatérských badatelů.

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Partyzánská v České Lípě

Českolipsko – Ve středu 19. září přinese tištěný Českolipský deník čtenářům další díl druhého ročníku seriálu Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Českolipského deníku fotografie prvňáků ze škol na Českolipsku.

Do České Lípy přijedou Lunetic i Koller

Česká Lípa - Pestrou hudební nabídku připravila na následující měsíce Kultura Česká Lípa.

Nejdelší most v České Lípě se drolí. Ředitelství silnic a dálnic chystá opravu

Česká Lípa – V době výstavby se jednalo o nejdelší most v Československu. Po více než 30 letech od dokončení má však 700 metrů dlouhá severojižní estakáda v České Lípě své nejlepší roky za sebou. Na mnoha místech odpadávají větší či menší kusy betonu a odhalují se ocelové armatury.

Českolipané představili veřejnosti návrhy na zlepšení města

Česká Lípa – Lidé už brzy dostanou možnost nasměrovat část rozpočtu České Lípy na příští rok do projektů, které si zdejší obyvatelé sami vymysleli. Celkem město dostalo od občanů přes 40 nejrůznějších návrhů, které přes prázdniny úředníci s jejich autory konzultovali.

FOTO: Vyvrtali studnu pro fotbalové hřiště

Česká Lípa – Pažit už nebude trpět suchem. Město Česká Lípa nechalo ve sportovním areálu Lokomotiva, který před třemi lety převzalo do správy, vyhloubit osmdesátimetrový vrt. Ten bude stát lehce přes čtyři sta tisíc korun. Podzemní vody je v lokalitě zřejmě dost, tryskající pramen na obrázku je z teprve desetimetrové hloubky.

Ženu kopl do obličeje zdrogovaný mladík

Česká Lípa - Veselou náladu rozhodně neměl po požití marihuany 23letý mladík, který bezdůvodně napadl ženu na ulici.

Jedovaté rostliny matou obyvatele sídlišť v České Lípě

Česká Lípa - Louky v České Lípě i okolí pokryla v posledních dnech rostlina, podobající se šafránu.

Hasičská legenda Zdeněk Frydrych převzal čestné občanství města Česká Lípa

Česká Lípa /FOTO/ – Zdeněk Frydrych je čestným občanem města Česká Lípa. Tento titul mu za jeho celoživotní obětavou profesionální i dobrovolnou práci ve sboru hasičů, kterou významnou měrou přispěl k rozvoji požární ochrany města Česká Lípa, předala starostka Romana Žatecká. Mimořádně obětavý, velmi statečný, hasič každým coulem a především chlap. Tak dodnes vidí kolegové Zdeňka Frydrycha, který je žijící hasičskou legendou.

Naši prvňáci: Ve středu se představí prvňáčci ze ZŠ Skalice u České Lípy

Českolipsko – Ve středu 12. září se rozbíhá druhý ročník unikátního projektu Deníku s názvem Naši prvňáci. V následujících týdnech až do konce prvního pololetí v lednu naleznete pravidelně každou středu v tištěném vydání Českolipského deníku fotografie prvňáků ze škol na Českolipsku.

Ministr přijel obhlédnout obchvat Lípy. Stále platí začátek stavby v roce 2020

Česká Lípa, Sosnová – Spanilou jízdu napříč Libereckým krajem zahájil v pondělí ministr dopravy Dan Ťok na okraji Sosnové. Na dohled od masivní estakády, která se v budoucnu stane vyústěním západního obchvatu České Lípy. V současnosti vede jen k místnímu kovošrotu a do průmyslové zóny, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už ale řeší detaily prvního úseku mezi Sosnovou a Dolní Libchavou.

Očekávaný boj přinesl plichtu

Česká Lípa - Exdivizní Arsenal Česká Lípa sehrál s Hrádkem bojovný zápas s remízovým koncem 1:1, o který se postarali Kaňkovský a Švejkovský.

Tvrdá vítkovická lekce přinesla porážku 2:7

Česká Lípa – První a poslední gól zvládli vstřelit florbalisté České Lípy ve svém zahajovacím souboji Tipsport Superligy proti Vítkovicím.

Démoni zaskočili v ligové premiéře favorita

Česká Lípa – Zase ti Démoni! Prokletí Gardenline Litoměřice s tímto soupeřem pokračuje.

Časovka v České Lípě tuto neděli

Česká Lípa - Již tuto neděli si v České Lípě dají dostaveníčko vyznavači silniční cyklistiky a zvláště milovníci jízdy proti chronometru.

Premiéra bude mít extra sílu! „Těším se,“ říká Bartošová

Česká Lípa - Českolipským florbalistům začíná sezona, na úvod je čeká vítkovický vicemistr.

Chadraba: Málo gólů? No nejsme Real Madrid, ale jen Arsenal...

Česká Lípa - Sparta vyměnila trenéra po prvním kole ligy, českolipský Arsenal po druhém.

Fenomén takzvaných fake news dorazil i do komunální politiky v České Lípě

Česká Lípa – Lze je použít k ovlivňování celosvětových nálad společnosti a letos se možná poprvé masivně zapojí jako jeden z významných nástrojů předvolební kampaně během komunálních voleb i na Českolipsku. A to jak ve smyslu prezentace myšlenek kandidátů, tak dezinformační války. Řeč je o sociálních sítích, první vlaštovky už vyletěly.

Neštítili se ukrást sochu ze zahrady rodinného centra

Česká Lípa - Za plotem na zahradě vily v českolipské Mariánské ulici seděla pod stromem pískovcová dívka jménem Viera. Už nesedí, někdo ji minulý týden ukradl.

Olympijský vítěz Emmons vyhrál střeleckou soutěž v Manušicích

Manušice /FOTOGALERIE/ - Významnou střeleckou soutěž ovládli reprezentanti USA, kteří ustanovili i nové rekordy střelnice.

Zdravotní škola začala v provizoriu. Výuka bude probíhat v českolipské nemocnici

Česká Lípa – Jen něco přes rok trvalo Libereckému kraji zřídit v České Lípě pobočku liberecké Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické (SZŠ). Podle původního plánu měly dvě pilotní třídy začít školní rok v budově místní Obchodní akademie. Kvůli zpožděným stavebním úpravám objektu poskytla prvním zhruba čtyřiceti studentkám a jednomu studentovi dočasný azyl českolipská Nemocnice s poliklinikou.

Poznejte město díky nové hře. Česká Lípa vsadila na moderní technologie

Česká Lípa –  Město Česká Lípa si připravilo pro místní i turisty hru o mlynáři a Pekle.

Nevidím žádnou perspektivu oddílu, říká bývalý kouč Arsenalu

Česká Lípa - Na trenérské židli českolipského Arsenalu se Pavel Soukup dlouho neohřál. Po několika týdnech klub opustil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT