VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: ČESKÁ LÍPA

Počátky města České Lípy spadají asi do třetí čtvrtiny 13. století. Tehdy se začala rychle se rozvíjející starší slovanská osada v podhradí vodního hradu Lipý měnit v město. První výslovný doklad o existenci města však pochází až z roku 1337. Z doby po třicetileté válce, kdy vzhled města obohatily barokní přestavby, novostavby a sochařská díla, pochází také morový sloup na náměstí. Ten připomíná nejen zhoubnou morovou epidemii z roku 1680, ale i s ní související velké nevolnické povstání, jehož několik vůdců bylo na českolipském náměstí popraveno.V 18. století ještě Česká Lípa patřila mezi nejlidnatější česká města a jako jedno z prvních měst v Čechách se otevřela manufakturnímu podnikání. Skutečnou proslulost doma i za hranicemi země zajistily České Lípě kartounky - manufaktury na potiskování textilu. Po osvobození 9. května 1945 se do České Lípy vrátila většina obyvatel, kteří město na podzim 1938 opustili. Zdroj: www.mucl.cz

Na svobodě byl jeden den a hned okradl další seniorku. Dostal deset let žaláře

Česká Lípa – Desetileté tresty rozdává Okresní soud v České Lípě jen výjimečně, ale co je moc, to je moc.

V České Lípě vzplálo vrakoviště. Požár likvidovaly čtyři cisterny

Česká Lípa - Jedovatý kouř a nedaleké skladiště pohonných hmot, hasiči museli rychle zasáhnout při požáru v areálu Kovošrotu.

Lípa chce koupit jen část zaniklého nádraží. Vznikne tam nová čtvrť

Česká Lípa – Na ploše dávno zrušeného vlakového nádraží Česká Lípa město má vzniknout nová čtvrť. Město chce od drah koupit jen plochy, kde budou silnice a jiné veřejné stavby.

Nejednoznačná otázka budoucnosti ruiny historické stavy má další dvě odpovědi

Česká Lípa - Se dvěma zajímavými nápady, jak případně využít vyhořelý Kounicův dům, přišlo nedávno vedení České Lípy.

Klienti ze stacionáře znovu bodovali na zimních hrách

Česká Lípa – I když nepochází zrovna z hor, bodovali klienti českolipského stacionáře na Národních zimních hrách speciální olympiády, které se uskutečnily v Horní Malé Úpě v Krkonoších. Přivezli bronz i stříbro.

Ministerstvo přes Českou Lípu podpoří kulturní památky ve městě

Česká Lípa – Opadává vám omítka ze zapsané památky? Zateká střechou a profukuje okny? Zkuste si do 28. února požádat o dotaci na nápravu.

Zástupci karate klubu Shobu Academy reprezentovali

Česká Lípa - Karatisté z českolipského klubu Shobu Academy se o víkendu zúčastnili přípravné akce reprezentace JKA Czech Republic.

FOTO, VIDEO: Českolipský masopust přilákal stovky lidí

Česká Lípa - Všeobecné veselí zavládlo během uplynulého víkendu na mnoha místech nejen na Českolipsku. Větší či menší oslavy hýření a hodování proběhly v sobotu v Zákupech, Okrouhlé, Kamenickém Šenově, Oknech nebo v Prysku.

Muzeum v Lípě chystá archeologický seminář

Česká Lípa - Možnost bezplatně se dozvědět plno zajímavostí o archeologii budou mít lidé z České Lípy a okolí.

Školáci z Českolipska soutěžili v podání první pomoci

Česká Lípa - Soutěž s názvem „Českolipský laický záchranář," kterou připravila Střední zdravotnická škola z Děčína, hostila ve středu Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. 

Benefiční futsal pomůže dětskému domovu v Lípě

Česká Lípa - Fotbalový útočníci jako Horst Siegl nebo Pavel Kuka dorazí tuto neděli do Sportovní haly v České Lípě. Právě zde proběhne od 16 hodin sportovní utkání, které bude mít benefiční závěr.

VIDEO: Hazardér projel přejezdem v Lípě na červenou přímo před strážníky

Česká Lípa – Přímo před kamerou, která je umístěná v autě městské policie, projel přejezdem v Bezručově ulici v České Lípě osmatřicetiletý řidič osobního automobilu.

Florbalová Česká Lípa prostě musí vyhrát

Česká Lípa - Důležitý zápas o záchranu se blíží: florbalisté České Lípy hostí v pátek Znojmo.

Záchranáři v České Lípě budou mít nové zázemí i vozy

Česká Lípa - Českolipská záchranná služba už několik let sídlí v nevyhovujících podmínkách. Do března ji čeká stěhování. Jako bonus Liberecký kraj zaplatí i nové sanitní vozy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT