Velkou pozornost by rodiče měli v dětském pokojíčku věnovat nejen výběru kvalitního nezávadného nábytku, ale třeba i textiliím či výmalbě. Zohlednit by také měli fakt, že k miminku budou oba vstávat ve dne i v noci.

Na co by se měli budoucí rodiče při úvahách o podobě pokojíčku zaměřit?
Kromě zdravotní nezávadnosti kompletního vybavení by měl být pokoj včas vymalován jednotnou pastelovou barvou s důrazem na hygienické normy, jež zohledňují zdravotní nezávadnost či dopady na životní prostředí. Maminky by mělo zajímat, zda nábytek a plošný materiál náhodou neuvolňuje nějaký formaldehyd do ovzduší a sledovat, jestli výrobce deklaruje příslušné normy.

To ale může být pro běžného uživatele složité. Proto si myslím, že je vždy lepší obrátit se na firmu či truhláře, kteří se výrobou vhodného nábytku zabývají a mají dostatek potřebných informací. Na českém trhu je ale o takové odborníky celkem nouze.

Dáváte přednost přírodním materiálům. Proč?
Kromě složení výrobku by se měl klást důraz na přírodní materiály jako je masiv a dýha oproti laminům a plastům. Proto je lepší vyhledat zakázkovou truhlářskou výrobu nebo koupit kusový upravený výrobek. A díky projektu na míru pak v místnosti nezbývají nevyužité prostory přitahující třeba prach.

V pokojíčku pro miminko samozřejmě nesmí chybět přebalovací pult vybavený praktickými zásuvkami s dotahem a bez úchytů kvůli minimalizaci nějakého zranění. Nepředpokládám, že by tam byla postýlka, protože ta má být první dva až tři roky v ložnici rodičů. Dala bych si také velký pozor na recyklované věci, i když tento trend je dnes velmi moderní.

V tomto případě totiž neohlídáte záruku hygieny, když nábytek jde z ruky do ruky a je čímsi třikrát přelakovaný. Přitom je to první věc, s níž dítě přijde do styku – sahá na ni, později ji může olíznout. 

Takže na úplném počátku je vhodné si vybavení pokoje pečlivě promyslet?
Je určitě fajn, když je rozmístění a výběr nábytku od samého počátku pečlivě promyšlený, kdy dokáže svým způsobem s dítětem růst. Pak je možné plánovat určité úpravy i dopředu a v budoucnu vybavení postupně obměňovat, což rodičům vřele doporučuji.

Problém vidím v tom, že člověk stejně neví, jaké dítě v budoucnu bude, zda sportovec či umělec a podle toho mu pokojíček předpřipravit. Třeba teď jsem se setkala s požadavkem na patrovou postel, na níž by mohl odpočívat i tatínek. Ten uspává nahoře, naopak maminka dole, takže nosnost postele musela být extrémní.

Kromě úložné skříně na prádlo a lůžkoviny s tyčemi, policemi či šuplíky je nutné také myslet na další úložné prostory. Děti postupně mají spoustu hraček, které se skládají nejlépe do úložných boxů či kontejnerů, jež by šly jednoduše vysunovat na kolečkách.

Jak uspořádat pokojíček tak, aby se z něj stalo malé království:

| Video: Youtube

Setkala jsem se třeba i s požadavkem na budoucí umístění klavíru, který měl být obestavěný nábytkem tak, aby celá sestava zabírala co nejméně místa a byla sladěná s nábytkem. Mám také radost, když lidé mají zájem o psací stůl, i když se v dnešní době může zdát, že ho již dítě tolik nepotřebuje. Rodiče své úvahy můžou směrovat i tak, že připraví jakousi druhou oddělenou ložnici, kde jeden z nich může uspávat potomka a druhý odpočívat hned vedle.

Jak důležité je osvětlení dětského pokojíčku?
Na správné světlo by rodiče měli klást velký důraz. Obecně jde totiž často o opomíjený prvek v místnosti, kde se spí. Vhodné je jedno centrální světlo, ale daleko důležitější je přiměřené přítmí, které by mělo odpovídat normám dnes již ve společnosti zažitým. Světlo by mělo spíš být žluté než bílé, rozhodně ne modré.

Má mít také nižší hodnoty, než je 3 tisíce kelvinů, vhodné je teplé osvětlení se žlutými tóny. Zajímavou věcí také je, že osvětlení by před spaním mělo vycházet zespoda nahoru a nikoliv obráceně, jak je obvyklé. Vhodná je i varianta postupného osvětlení prostoru podle potřeby.

Jaká by měla být v pokojíčku podlaha?
Ideální je využít přírodní či umělé materiály jako je dřevěná podlaha či vinyl. Vhodné je marmoleum, což je přírodní linoleum z pryskyřice, lněného oleje, dřevité nebo korkové moučky, juty, vápence a přírodních barviv. Právě ze zajímavých barviček marmolea pak lze vytvářet různé obrazce, každý rodič má své představy.

Osobně vždy vycházím z toho, s jakým požadavkem zájemce přijde. Když si u něj doma prohlédnu celý byt, na základě jeho dispozic pak vytvořím koncept. Naposledy třeba paní, která čekala třetí dítě, chtěla vytvořit pokoj pro chlapečka, a ještě nenarozenou holčičku. Již tehdy jsme proto celou místnost koncipovali pro děti 4+ s vestavěnou skříní, postelí a psacím stolem.

Byt a hlavně dětský pokoj pro miminko by měl být vybaven tak, aby rodičům umožnil naplno si užívat každou chvilku s jejich ratolestí. Zařizování pokoje patří mezi nejkrásnější činnosti, proto si ho můžete zařídit ještě před narozením miminka nebo v prvních měsících po narození. Pohodlně to stihnete i v době, kdy přestěhujete miminko ze společné ložnice do samostatného pokoje.