Věk, kdy děti začínají rozeznávat barvy, se pohybuje kolem 6 měsíců věku. Do té doby vidí svět černobíle a rozeznávají kontrasty mezi těmito barvami. Nejlepší způsob, jak dát dětem tento základ, je ukázat jim především tři základní barvy – žlutou, červenou a modrou. Ve chvíli, kdy začínají děti malovat, je pro ně orientace v barvách pak mnohem snazší.

Skutečný zájem o barvy začínají děti projevovat okolo věku 18 měsíců, avšak každé dítě je v tomto individuální a vyvíjí se vlastním tempem. Poznávání některých barev může být pro děti jednodušší, u jiných odstínů to může trvat o něco déle, píše specializovaný web Edu&Kate’s.


Nahrává se anketa ...

Se kterými barvami začít a jak?

V první řadě je nutné začít se základy. Ukažte dětem na jednotlivých příkladech postupně žlutou, červenou a modrou barvu a nechte je, aby je samy poznávaly. Stačí k tomu jednoduché předměty, jako kostky nebo oblíbené hračky, radí web Edu&Kate’s.

Zábavu a výuku zároveň představují jakékoli interaktivní metody učení barev. Jako účinná se ukázala metoda malování prsty, kdy děti zapojí i jiné smysly. Prstové barvy pořídíte v mnoha specializovaných výtvarných prodejnách a nemusejí obsahovat pouze základní odstíny. Vybrat si můžete ze široké škály barevných variant.

Malování rukama je i zábava:

| Video: Youtube

Web Begin sestavil několik tipů, jak dítě povzbudit při této aktivitě.

Jak na prstové malování:

  • Abyste uchránili nábytek před zašpiněním, nejdříve rozložte na stůl noviny nebo igelit. Na něj umístěte papír, na který se bude malovat.
  • Nechte děti, aby se „vyřádily“ a vytvořily pomocí prstů krásně barevné obrázky podle své fantazie. Ze tří základních barev, které smícháte, můžete vytvořit další odstíny – fialovou, zelenou nebo oranžovou.
  • Během této činnosti nezapomeňte s dětmi mluvit a povídat si o barvách, kterými zrovna malují, nebo o těch, co mícháním vznikají. Stačí použít výrazy jako „Podívej, jak jsou tvé prsty modré“ nebo „Dívej se, jak z modré a žluté vzniká zelená“.
  • Když je malba hotová, nechte děti samotné vyprávět o tom, co vytvořily a co malba znázorňuje. Povzbuďte je, aby při popisu mluvily také o konkrétních barvách. („To je krásné! Jak že se tato barva jmenuje?“)

Z prstového malování může vzniknout „abstraktní“ obraz, konkrétní malba nebo obtisky:

Pokud chcete pokročit dál
Když cítíte, že vaše dítě už ovládá základní a některé další barvy, můžete zkusit začít pracovat s jejich zesvětlováním nebo ztmavováním. Můžete je nechat samotné hádat, jak asi vznikne světle žlutá nebo tmavě modrá, a poté jim to názorně ukázat. Není to ovšem jen o černé a bílé barvě, ale experimentovat můžete i s více barvami naráz, radí specializovaný web Kids’R’Kids. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Proč malovat prsty a k čemu je to dobré

Kromě toho, že se díky prstovému malování naučí vaše dítě rozeznávat základní barvy a odstíny, rozvíjí tím i svůj mozek. Tato aktivita totiž pomáhá informace vstřebávat postupně, což je dobré i pro pozdější rozpoznávání prostorových útvarů, matematiky nebo jazyka. V neposlední řadě je malování prsty pro děti uvolněním emocí a kreativním vyjadřováním svých pocitů, zmiňuje web Care a lot, který se specializuje na dětský rozvoj a výchovu.

Malování prsty zapojuje hned tři smysly dítěte – hmat, zrak a čich. Dětem dává možnost využít maximum své představivosti. A také posiluje prsty i celou ruku, což zlepšuje jemnou motoriku, píše specializovaný výukový web Learning Zone.