Jak uvázat rebozo šátek na těhotenské břicho nejlépe poradí porodní asistentka, nebo fyzioterapeut. Rebozo úvazy jsou vhodné také pro ženy po císařském řezu. Přínosný je především pro ženy s předchozími porody, které mohou mít břišní svaly a šlachy povolené. To může způsobit problémy s uložením miminka.

Rebozo slouží ale také jako běžný šátek nebo dečka. Po porodu jej mohou rodiče využívat k běžnému šátkování, tedy nošení novorozence na těle.

Rebozo: Mexické dědictví

Rebozo šátek pochází z Jižní Ameriky. Jedná se o tradiční mexický hustě tkaný šál. Dnes je vyráběný z bavlny, vlny, mušelínu nebo hedvábí. Délka se liší, nejčastěji měří do tří metrů.

„Může sloužit jako přikrývka v chladnějších dnech, pomocník v těhotenství a u porodu a poté také na nošení dětí,“ vysvětluje porodní asistentka Lenka Vrlová na svém webu.

Rebozo šátky a zavinování byly předávány z matky na dceru a měly tak silný duševní a rituální význam.


Nahrává se anketa ...

Rebozo v těhotenství

Rebozo šátek najde v těhotenství bohatého využití pro uvolnění fyzické i psychické, ale má také vliv na miminko. Při porodu mu může pomoci dostat se do správné polohy. V těhotenství poslouží úvazy rebozo šátku k relaxaci a uvolnění pánve, ale i zad. Správný úvaz podpoří dělohu a bedra a pomůže od bolestí.

Rebozo šátky nabízí nastávajícím maminkám například ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Rebozo nabízí na podporu nošení těhotenského bříška, úlevy od bolestí zad a kyčlí nebo prevence diastázy v poporodním období. Pomáhá ženám, které mají oslabenou břišní stěnu, ať už z důvodu nižší kondice, diastázy nebo několika porodů.

Rebozo doporučuje na svém instagramu ženám také fyzioterapeutka Jana Zlámalová Kuchrýková. Úvazy pomocí rebozo šátku podle ní uleví při statické zátěži, ať už v zaměstnaní nebo při práci v domácnosti. Také ochrání břicho před rozjetím diastázy v době nemoci, kdy kašel břicho a pánevní stěnu silně namáhá.

Jak rebozo šátek vázat pro úlevu v těhotenství:

| Video: Youtube

Rebozo při porodu a po něm

Rebozo využijete také při porodu a po něm. Při porodu samotném jej maminka může použít k zavěšení, jemné uvolňující masáži, ale také ke správnému napolohování miminka.

Rebozo po porodu doporučuje pro podporu zavinování dělohy také porodní asistentka Julie Bischofová na instagramu Deník porodní báby, kde ji sleduje přes 40 tisíc lidí.

Chystáte se na dovolenou? Tipy, na co si dát s dětmi pozor:

Zavinovat rebozem bříško mohou i ženy po císařském řezu. „Podpora pánevního dna je v poporodním období zásadní pro ženy po vaginálním porodu i pro ženy po císařském řezu,“ uvádí Lenka Vrlová.

Rebozo šátek se dá také použít pro nošení novorozence a kojence a při menstruačních bolestech.

Jak uvázat rebozo šátek

Technik pro uvázání rebozo šátku je mnoho. Záleží, pro jaký účel žena šátek váže.

Při porodu se může v kleku do šátku zapřít, zatímco partner nebo porodní asistentka drží šátek za oba konce a jemnými pohyby pomáhá k uvolnění. Také může rebozo využít k závěšení.

V těhotenství je možné šátek vázat přes celé břicho nebo od kyčlí k pupíku. Je vhodné vyzkoušet více úvazů a najít ten, který přináší pohodlí a úlevu.