Velká břišní operace, která má ovšem blíže k porodu. Tak vypadá laskavý císařský řez, který prozatím v České republice nabízí jen několik porodnic. Například v Kroměříži nebo v Ostravě. Od běžného císařského řezu se liší především respektem a laskavostí.

„Většinou se k němu odváží ženy, které za sebou už císařský řez (či řezy) mají, nevzpomínají na něj úplně rády a při dalším porodu chtějí být více zapojené do procesu narození svého dítěte. Pro některé je to také způsob, jak zahojit předchozí traumatický zážitek,“ píší na instagramovém účtu Císařovnám.

Laskavý císařský řez se vkrádá do českých porodnic:

| Video: Youtube

Když si žena miminko může vytáhnout sama

U laskavého císařského řezu se žena neuspává, je při vědomí a aktivně se porodu účastní. Pokud chce, může si dokonce sama miminko z břicha vytáhnout.

„Samozřejmě ne každá žena o to stojí, ale důležité je mít tu možnost,“ komentuje dula Kateřina Černá, která provázela ženy jak při běžném, tak při laskavém císařském řezu.

„Po operaci tam jsem s novou rodinou zpravidla celý den. Pomáhám s péčí o miminko a s prvním kojením, zajišťuji jídlo a pití a pečuju o ženu. Je skvělé, když dula má znalosti o péči o ženu po císařském řezu a podporuje ženu v co nejranějším pohybu a kontaktu s novou jizvou,“ vysvětluje roli duly u císařského řezu Kateřina Černá.

Dotepání pupečníku a bonding

Miminko se uvelebí na hrudi a čeká se na dotepání pupečníku. „V době narození miminka je až 1/3 objemu jeho krve mimo jeho tělo, každá kapka krve, kterou dostane, je ku prospěchu jeho zdravotního stavu a i poporodní adaptace,“ vysvětluje Kateřina Černá.

Dotepání pupečníku je obzvláště vhodné u nedonošených dětí.

Někde zdarma, někde za několik tisíc. Za rajský plyn si mnohde rodičky připlatí:

„Prospěšnost této praxe je potvrzena mezinárodními studiemi. U nedonošených novorozenců pomáhá stabilizovat oběh dítěte, je prevencí těžkých komplikací nezralého dítěte a snižuje mortalitu dětí narozených před 32. týdnem těhotenství,“ vysvětluje lékař Karel Fousek z Městské nemocnice Ostrava.

Po přerušení pupečníku operatéři zašívají ránu a maminka s miminkem si užívají bonding. „Bonding znamená mít miminko v kontaktu kůže na kůži, kdy se můžou plně rozjet instinktivní reakce – miminko hledá prso, aby se nakojilo, ženě se spouští hormonální koktejl, který pomáhá s navázáním vztahu k miminku, s laktací i se zavinováním dělohy a menší míře krvácení,“ popisuje Černá.

Při porodu laskavým císařským řezem:

Bez separace

Pokud to zdravotní stav ženy a miminka dovolí, je velice důležité rodinu neseparovat.

„Jsou porodnice, které umožňují nejít na oddělení JIP, ale být rovnou na rodinném pokoji, kde může být žena s miminkem po celou dobu. Jsou to drahocenné první minuty a hodiny, které jsou velmi důležité pro oba a to jak z pohledu psychiky, tak i rekonvalescence, kojení i třeba rodičovství,“ popisuje svou zkušenost dula Černá.

Takto vypadal laskavý císařský řez v kroměřížské porodnici:

Bez ohledu na porodní zkušenost ženy

Pokud si rodička přeje rodit laskavým císařským řezem, musí často cestovat do vybraných porodnic. Tomuto fenoménu se říká porodní turistika. Na instagramovém profilu Císařovnám se přitom s negativní zkušeností s běžným císařským řezem podělilo mnoho maminek.

Píší o separaci, dlouhých hodinách, kdy o svém dítěti nic nevěděly. Bez dotepání pupečníku, bez bondingu, bez ohledu na porodní zkušenost ženy. Výjimkou není ani situace, kde na sál s maminkou nesmí ani otec dítěte.

„Změny se dějí a dějí se hlavně proto, že ženy jsou informovanější a vyvíjí na porodnice tlak, aby se ta změna udála. Čím vyšší bude tlak, tím rychleji se změna uskuteční,“ myslí si Kateřina Černá.