Jak uvedla Václava Medalová Hůdová z Dětského oddělení Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, vybírat mohou malí čtenáři z dvaceti tisíc knih, časopisů, her i audioknih, které vědecká knihovna ve svém fondu má. Ty zde mají rozdělené na beletrii pro nejmenší čtenáře, střední a starší školní věk a naučná literatura.

Zábava i učení 

„Absolutním a dlouhodobým vítězem je Deník malého poseroutky autora Jeffa Kinneyho,“ prozrazuje paní knihovnice. Po Deníku tu sahají jak začínající čtenáři, tak ti, kteří se stali čerstvě náctiletými. „Vzhledem k tomu, že překlad prvního dílu u nás vyšel v roce 2009 a celá série již čítá osmnáct dílů, můžeme mluvit o skutečně kultovní záležitosti. Greg, který vyvádí jednu vylomeninu za druhou, a tak nerad čte, totiž přivedl ke čtení celou řadu dětí. A to se rozhodně počítá! Jeho příběh navíc mnohé z nich provází téměř celou základní školu,“ nastiňuje Václava Medalová Hůdová příběh.

V čem všem může pomoct rodinná terapie? S problémy se potýkají nejen děti, ale také rodiče. Jaké jsou ty nejčastější a jak moc běžné je dnes vyhledávání pomoci odborníků:

Dodala, že u nejmenších dětí a jejich rodičů je dlouhodobě v oblibě Kouzelné čtení, které kombinuje klasická leporela a využití techniky. „Ke každé knize tak lze využít Albi tužku, která zvládne přehrát melodie, zvuky zvířat nebo dopravních prostředků, klást otázky týkající se porozumění textu i malého čtenáře celou knihou provést,“ říká.

Mezi hojně půjčované patří například Lidové říkanky, Zpívánky, Mořské pohádky či Zvířátka na statku. Rodiče chodící do českobudějovické knihovny často sahají i po těch, které dětem zprostředkovávají první seznámení s cizím jazykem, nejčastěji angličtinou a němčinou.

Škola hraje v životech dětí důležitou roli. Velký význam jí přikládají samozřejmě také rodiče. Je ale dítě s dobrými známkami a několika kroužky úspěšné a šťastné, jak si řada rodičů myslí: 

Malí školáci si dle slov Václavy Medalové Hůdové rádi půjčují knihy se zvířecími hrdiny, jako jsou například série Příběhy se šťastným koncem, Ema a její kouzelná ZOO, Příběhy o malých zvířátkách a další. „Díky emotivním zápletkám se děti učí, jak se chovat k domácím i divokým zvířatům,“ vysvětluje, proč jsou tyto knihy oblíbené.

Obliba komiksů 

Ze zcela jiného soudku, ale stejně oblíbené, jsou u dětí knihy s tematikou hry Minecraft. „Školáci si kromě herních příruček a průvodců hrou mohou půjčit i beletristické minecraftové příběhy, jako je Deník malého Minecrafťáka,“ říká paní knihovnice.

Ještě v roce 2008 se doma učilo jen několik stovek dětí. Dnes jich je bezmála šest tisíc: 

Důležité místo zaujímají v literatuře pro děti i komiksy. Ve výpůjčkách v dětském oddělení českobudějovické knihovny tak stále figuruje klasický Čtyřlístek, ale například i Simpsonovi nebo Spider-Man, Batman a další. „Výrazně narůstá obliba manga komiksů, které jsou charakteristické specifickým stylem kresby a také odlišným způsobem čtením – zprava doleva,“ prozrazuje Václava Medalová Hůdová s tím, že do dětského oddělení si čtenáři chodí pro série Ateliér špičatých klobouků, Dívka ze země Venku, Holmes z Kjóta či Jednou rozkvetu i já.

Dodává, že manga cílí spíše na čtenáře středního až staršího školního věku, mladší čtenáři mohou sáhnout třeba po sérii Pokémon.

Před třemi lety otevřeli v Českých Budějovicích nově přistavenou část knihovny na Lidické třídě: 

| Video: Youtube