Limitováni předloženým výběrem. Nemůžeme se divit, že mnohými je politika chápána jako prašivina. Dovolili jsme, aby se do ní nacpal kdekdo. Často stačila drzost. Morálka? Široké vzdělání? Odpovědnost? Jakoby to nebyl základ.

Stalo se to v našem městě a nejen v něm, že padla rozhodnutí naprosto nedemokratická. Dvakrát byla znásobena domovní daň. Její původní smysl vyprchal a stala se zdrojem mámení peněz z některých občanů. Předpokládá se, že bohatých, protože ti by měli všechno platit.

Je však dnes každý majitel rodinného domku boháč? Z ubohých učitelských platů, bez jakékoliv cizí pomoci, jsme při velkém omezování celé rodiny, po dlouhou dobu, nastřádali zdaněné peníze. Podobných není málo. Právě teď máme platit přes 2.100,- Kč této daně. Proč? Něčím jsme se provinili? Využíváme něčeho na úkor jiných občanů? Jaksi navíc? Přispívá nám někdo na výdaje s naším bydlením?

Česká Lípa zrušila poplatek za likvidaci odpadů. Všem. Znásobila domovní daň. Část občanů tedy nyní kryje náklady za odpadky jiné části občanů. Ale proč? Je to v demokracii vůbec možné? Snad to není oblíbená solidarita? Sajrajt produkují všichni. Všichni by měli nést náklady. Až neuvěřitelně zněl argument, že jako město stejně u mnohých poplatek za odpad nevymohlo. Nemohl jsem uvěřit!

Pokud instituce volených zástupců a množství více než dvou set úředníků radnice není schopno vymoci, co je nutné a spravedlivé, zpochybňuje sama sebe. 31 milionů dluží taky občané svému městu. A nic. Prý to nejde. Je řada možností. Možná i ve výjimečných případech si dluhy odpracovat.

Zastupitelstvo města, má-li ukončit své volební období se ctí, nesmí po sobě zanechat nevybraných 31 milionů! Na úkor poctivých občanů. Jak to vyřeší? TO JE PRÁVĚ POLITIKA! Nesmí popřít základy demokracie tím, že vše hodí na ty, u kterých předpokládá, že zaplatí.

Zdeněk Pokorný, bývalý starosta České Lípy