Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Demokracie naruby

Deklarovali jsme, že máme demokracii a zapomněli, že to nestačí. Demokracie se nestala tvůrčím systémem nadaného lidu, ale pouhým schématem. Půjdete k volbám a dost.

25.5.2010 3
SDÍLEJ:

Zdeněk Pokorný, historik, středoškolský profesor a bývalý starosta České LípyFoto: Deník/Eva Vlastníková

Limitováni předloženým výběrem. Nemůžeme se divit, že mnohými je politika chápána jako prašivina. Dovolili jsme, aby se do ní nacpal kdekdo. Často stačila drzost. Morálka? Široké vzdělání? Odpovědnost? Jakoby to nebyl základ.

Stalo se to v našem městě a nejen v něm, že padla rozhodnutí naprosto nedemokratická. Dvakrát byla znásobena domovní daň. Její původní smysl vyprchal a stala se zdrojem mámení peněz z některých občanů. Předpokládá se, že bohatých, protože ti by měli všechno platit.

Je však dnes každý majitel rodinného domku boháč? Z ubohých učitelských platů, bez jakékoliv cizí pomoci, jsme při velkém omezování celé rodiny, po dlouhou dobu, nastřádali zdaněné peníze. Podobných není málo. Právě teď máme platit přes 2.100,- Kč této daně. Proč? Něčím jsme se provinili? Využíváme něčeho na úkor jiných občanů? Jaksi navíc? Přispívá nám někdo na výdaje s naším bydlením?

Česká Lípa zrušila poplatek za likvidaci odpadů. Všem. Znásobila domovní daň. Část občanů tedy nyní kryje náklady za odpadky jiné části občanů. Ale proč? Je to v demokracii vůbec možné? Snad to není oblíbená solidarita? Sajrajt produkují všichni. Všichni by měli nést náklady. Až neuvěřitelně zněl argument, že jako město stejně u mnohých poplatek za odpad nevymohlo. Nemohl jsem uvěřit!

Pokud instituce volených zástupců a množství více než dvou set úředníků radnice není schopno vymoci, co je nutné a spravedlivé, zpochybňuje sama sebe. 31 milionů dluží taky občané svému městu. A nic. Prý to nejde. Je řada možností. Možná i ve výjimečných případech si dluhy odpracovat.

Zastupitelstvo města, má-li ukončit své volební období se ctí, nesmí po sobě zanechat nevybraných 31 milionů! Na úkor poctivých občanů. Jak to vyřeší? TO JE PRÁVĚ POLITIKA! Nesmí popřít základy demokracie tím, že vše hodí na ty, u kterých předpokládá, že zaplatí.

Zdeněk Pokorný, bývalý starosta České Lípy

25.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Českolipský deník.

KRÁTCE: Na cyklostezku si v Ralsku ještě počkají. Centrum Lípy je rozkopané

EET. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by vláda zrušit plánované rozšíření EET?

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Českolipsko /FOTOGALERIE ZE STRÁŽE/ - Přinášíme tradiční výsledkový servis ze sportovních utkání různých soutěží, jež se odehrály o víkendu.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Česká Lípa – Českolipská nemocnice plánuje nákladné investiční akce, nad jejichž rámec chystá změny na porodním oddělení. Žádá o podporu i starosty.

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení