Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kapoun: Nepodařený zákon zaměstnanost nezlepší

Návrh zákona o Úřadu práce České republiky neřeší politiku zaměstnanosti. Je dokladem toho, jak snad dobrý úmysl se ve špatné může obrátit. A proto jsem ho při hlasování ve čtvrtek 27. ledna 2011 odmítl. Spolu s většinou senátorů.

2.2.2011
SDÍLEJ:

Karel Kapoun.Foto: archiv

Opravdu nevím, proč je v tomto státě naprosto obvyklé postupovat stylem „od zdi ke zdi“. A nebrat z předchozího to dobré a špatné vylepšovat. Proč každá nová vláda, potažmo každý nový ministr, chce vždy všechno zase z gruntu měnit.

Zastupuji oblast Českolipska, která je označena jako hospodářsky slabá a procento nezaměstnanosti je zde poměrně vysoké. Na region dopadla krize plnou silou. Zasáhla drsně sklářské odvětví a v současné době přispěla k ukončení činnosti největšího zaměstnavatele v regionu, firmy Delphi Packard.

Troufám si tvrdit, že právě za takových okolností funguje stávající organizační struktura Úřadu práce v okrese Česká Lípa velmi dobře. To znamená nejen ÚP v České Lípě, ale i jeho dislokovaná pracoviště v Novém Boru, Doksech, Mimoni.

Považuji za zcestné, jestliže podle návrhu zákona vzniknou v našem okrese pouze dvě tzv. kontaktní pracoviště ÚP. Se stejným vybavením, počtem zaměstnanců i zázemím, když jsou velké rozdíly například ve velikosti těchto měst, České Lípy se čtyřiceti tisíci a Nového Boru s deseti tisíci obyvatel…

Z dobře fungujících dislokovaných pracovišť a kontaktních míst státní sociální podpory ÚP by měla být pouhá sběrná místa ÚP. Mimochodem, tento subjekt není v zákoně definován, není známo, jak bude fungovat a k čemu vlastně bude kompetentní. Lze tedy konstatovat, že v době, kdy se díky vládním škrtům a útlumu hospodářského vývoje předpokládá vzrůst nezaměstnanosti, tak se potřebná pomoc lidem naopak obrazně i fakticky neskutečně vzdaluje.

Ještě více jsem znepokojen záměrem ministerstva, že pověřeným obcím II. stupně bude odejmuta odpovědnost za systém dávek hmotné nouze. Odbory sociální péče na obcích fungují nejen jako výplatní místo, ale i na bázi poradenské. Znají dokonale sociální podmínky svých klientů a dokáží jim poradit a pomoci s maximální znalostí místních poměrů. Udělat z nich pouze kontrolní orgán možného zneužívání sociálních dávek se mi zdá skoro zvrhlé.

Proto jsem doporučil ponechat tyto kompetence na obcích, pověřit je případně dalšími úkoly v sociální oblasti a podle potřeby je i posílit některými pracovníky ze současných rušených pracovišť. Na kontaktních místech se nepotkávají pracovníci jen s lidmi, kteří sociální dávky zneužívají, ale především s těmi, kteří pomoc opravdu potřebují. A to jim, i při sebelepší vůli, úředník na míle vzdáleného kontaktního místa „superúřadu“ nebude schopen poskytnout!

Karel Kapoun, senátor

2.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení