Zákonodárci vnesli do „hry“ moderní trendy v podobě alternativních a podmíněných trestů. Nastavený systém je ovšem užitečný jen do jisté míry. Benevolentnost v potrestání je správná jen pro ty, co si shovívavosti a nové šance budou vážit. Bují totiž obec lidí, kteří postrádají základní právní vědomí, asi i instinkt sebezáchovy a tyto šance zahazují.

Na neblahý trend už poukazují sami soudci. Podle nich přibývá odsouzených k podmíněnému odkladu výkonu odnětí svobody, nebo k trestům obecně prospěšných prací, kteří si z takového rozsudku příliš těžkou hlavu nedělají. Pracovat odmítají nebo klidně znovu řídí bez řidičského oprávnění či si pod lží sjednají jinou půjčku peněz. Místo, aby takový provinilec zamířil po druhé podmínce alespoň na pár měsíců za mříže, tak mu stát dál umetá cestičku. Tu evidentně ignorují a dál se jim hromadí upomínky a tresty. Nakonec, když vyčerpají všechny alternativy, tak se u soudu ohromně diví a zlobí nad údajnou nespravedlností.

Vězni ve věznici Stráž pod Ralskem třídí zásilky České pošty.
FOTO: Vězni ve Stráži pod Ralskem třídí poštovní zásilky

Po promarnění všech šancí, nezbývá soudcům nic jiného než uložit i v původně relativně banálních věcech - tvrdý ortel. Tak jak to nyní ilustruje případ mladých manželů z Českolipska, které musel senát poslat na 18 měsíců do věznice za zločin neoprávněného padělání platebního prostředku. Ač nic neukradli, formálně zločin spáchali. Zfalšovali příkaz k platbě nájemného, z účtu příbuzné, který déle společně využívali a měli na něm své peníze. Teď se jim předchozí liknavost, neřešení hromadících se prohřešků, podmínek a neplnění obecně prospěšných prací, ke kterým byli dříve odsouzeni, ošklivě vymstí.