Farmáři se mohli radovat, jelikož je vláda zařadila do první vlny uvolňující bezpečnostní opatření proti šíření koronaviru. Díky tomu mohli nabídnout lidem produkty vyráběné v domácích chovech a farmách.

Stánky v rozestupech dva metry, vůně desinfekce, používání roušek a rukavic a absence ochutnávek a přímého občerstvení jejich obvyklé konání narušily. Přesto především prodejci jejich znovu konání ocenili. V době koronaviru finanční příjmy většiny z nich klesly na nulu a případná pomoc od státu zatím zůstává v teoretické rovině. „Jsme sezonní podnikatelé a musíme si našetřit peníze na zimu. Kompenzace od státu pro nás zatím vypadají bledě. Čeká nás pořádný zápřah,“ okomentovala situaci Jindra Šancová z hospodářství Pod Strážným Vrchem v Merbolticích. Farmářské trhy totiž oproti normálu fungují se šestitýdenním zpožděním.

Přímo v České Lípě měli možnost po dobu pozastavení trhů prodávat své výrobky prostřednictvím výdejního okénka jednou týdně. A překvapivě se zvedla vlna solidarity. Lidé vedle záchranářů, hasičů a policistů nezapomněli i na regionální maloobchodníky a koupí jejich produktů přispěli na zachování podnikání. Je vidět, že těžké časy v českém národu odhalují lepší stránku.

Vždyť právě malopěstitelé a malovýrobci jsou solí naší země. Z jejich oklepání budou mít užitek ve výsledku všichni.