Přesně devět dní trvala zimní sezóna ve skiareálech. Poznamenala je totiž vládní opatření spjatá s epidemií koronaviru. Jejich provozovatelé teď mohou jásat, jelikož v pondělí 10. května mohou zprovoznit vleky a lanovky. Tedy pokud do té doby vláda ještě nezmění názor.

Že toto rozvolnění přišlo pozdě, není pochyb. Přestože se díky klimatickým podmínkám mohlo jednat o nejlepší sezónu za posledních sedm let, opak je pravdou. Tržby skiareálů se blíží nule. Rozhodnutí o otevření pro ně znamená uvolnění rukou pro nastartování letní sezóny.

Ta ovšem nemůže vykompenzovat zimní ztráty. „Opravdová sezóna pro nás začne, až se spustí ubytovací služby, budou v provozu restaurace a bude povolena přeshraniční turistika,“ řekl Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov.

Bída s nouzí a ztráty ve výši desítek milionů. Tak lze shrnout dopady vládních opatření na horská střediska. A to se hlavně projeví odložením a znatelnou redukcí všech plánovaných investic. Teď zbývá jen doufat, že turisté budou nadále mířit do přírody a za sportovními aktivitami. Aby aspoň ten letní provoz za něco stál…