Hned na začátku se primátor sešel na dvacet minut s do té doby opoziční ODS a Starostů, aby spíchli dohodu, kterou smetli sdružení Společně pro Jablonec z koaliční vlády.

Při sledování jednání zastupitelstva musel mít jeden pocit, že tady se hraje na banánovou republiku se vším všudy. Zmatečné zařazování nových bodů. Soudružské hlasování ODS, ANO 2011 a Starostů. Přihlouplé řeči a přirovnávání odvolaných k rozmazleným dcerkám. Odvolání a zrušení místa uvolněného radního, odvolání ekonomického náměstka. Oba přitom odkrývali pozadí čarovného přesunu městského kamerového systému do soukromých rukou. Rukou primátora, který si dovolil systém vypnout, aby tak deklaroval svou moc nad městem.

Nejvíce patrná byla doslova nenávist, kterou se oháněly obě strany. Přitom nezúčastněnému na tom všem něco nehraje.

Čím to, že se občanští demokraté tak náhle obrátili a začali se s ANO plácat po ramenou? Proč lídr ODS Miloš Vele tak striktně dbal na dodržování jednacího řádu a zjevně si nepřál, aby náměstek Jakub Chuchlík poodkryl historii kamerového systému? Nebo to jeho ústy mluvil současný předseda představenstva společnosti Telmo, jež spolupracovala s primátorovou společností Grepa?

Městské slavnosti v Doksech se letos nesly v duchu oslav 150. výročí založení sboru dobrovolných hasičů.
FOTO: Městské slavnosti v Doksech se nesly v hasičském duchu

Vše ale do času. ODS již oznámila, že vstupuje do jednání o koalici s ANO. Nepředjímejme, zda Milan Kroupa v křesle primátora skončí. Mnohé tomu ale naznačuje. Jako odchodné si možná odnese ony tři miliony korun, které požadoval po městě za tři roky dodávek datových služeb.

Tak nebo tak se zdá, že jabloneckou radnici povedou lidé, kteří o podivné hře kolem datových toků v městském kamerovém systému ví své. A to stačí, nikdo jiný se do jejich hry míchat nesmí. Natož nějací mladíci ze Společně pro Jablonec.

Největším zklamáním je ale jednání mnohých zastupitelů, jejichž věrohodnost musela po téhle frašce u mnoha Jablonečanů klesnout na nulu. Ale do voleb je daleko a mnozí voliči zase zapomenou.