Juchat na produkci dýdžejů mohlo výrazně méně fandů než v minulosti. Přísnější nařízení prověřila pořadatele, kteří museli místo jedné obří akce festival rozdělit na čtyři menší párty. Přijatelnější nápor lidí a propracovanější organizace se vyplatila. Potvrdila rčení, že „méně je více“.

Brajgl a nepořádek v letovisku díky tomu byl snesitelný. Ačkoliv se i tentokrát policistům ozvali stěžovatelé, co jim hlas aparatur vadil. Přestože utichly ve 23 hodin, nikoliv až ráno, jako kdysi.

Festival Mácháč Forever u Máchova jezera.
FOTO: Festival Mácháč byl skromnější, i tak bavil hudbou prvotřídních dýdžejů

Tento fakt ocenili místní, kteří se roky obávali dnů na konci léta, kdy jejich okolí zaplavilo okolo patnácti tisíc rozjařených nadšenců rytmů house, trance a žánrů elektronické hudby.Se skřípáním zubů se nevyspalí vyrovnávali s celonočním duněním hudby, i ucpaným městem. Na druhou stranu si někteří zdejší živnostníci přišli na výdělek, díky svým službám pro účastníky festivalu. A ti noční klid oželeli.

V pátek začíná taneční festival Mácháč, letos proběhne v jiném režimu.
Festival Mácháč i v jeho okleštěné podobě pohlídají policisté

Zásadový postoj dokské radnice v určení jasných mantinelů veleakce byl správný. Nezbytný. Chvályhodná byla i snaha pořadatelů dbát na normy dané městem a hygieniky. I tak, šťastlivce se vstupenkami festival bavil.

Zároveň nepředstavoval už noční můru pro ty, co nekonečný proud techna nemusí. Předjímat budoucnost nelze, ale i kdyby nás za rok čínský virus už neomezoval, fesťák „Mácháč“ by měl zůstat u podoby letošního vydařeného „kompromisu“.