Po dlouhých deseti letech jednání se státní železnicí se teď konečně stal areál bývalého městského nádraží v České Lípě vlastnictvím města. Sláva! Území o 6 hektarech, poblíž středu města Lípa nakonec získala od Českých drah za necelých 23 milionů korun.

Možnosti převzít strategické pozemky začala radnice sondovat před 10 lety. Čtvrť upadala ještě déle. U celkem jednoduchého a správného kroku byl odprodej nepochopitelně vleklý proces. Stát totiž dlouho nevěděl, co od města za tento majetek, chtít.

Kdysi rušné nádraží nakonec dráhy vytrháním kolejí odepsaly úplně. Majetnických práv se ovšem jen tak vzdát nechtěly, přestože se až do poslední chvíle se o tyto své konkrétní nemovitosti hrubě nestaraly. Podle toho to tam vypadá. Zoufale, jako jeden velký „smeťák“. Stejně tak nádražní budova, která se zanedbáváním povinností majitele proměnila v ruinu. Létající papíry, střepy skla, plasty, vypálené místnosti, brlohy bezdomovců.

Před 120 lety ovšem bývala stanice Ústecko-teplické dráhy Česká Lípa – město, architektonicky krásná, přesně taková jaká je dnes k vidění v Litoměřicích horním nádraží, která je stále funkční. V Lípě je jen symbolem zmaru. V tuto chvíli už je pochopitelné, že musí jít k zemi. Ještě dříve než radní představí pěkné vizualizace, architektonické návrhy o budoucím využití zajímavé lokality, se musí, co nejrychleji postarat o velký úklidu a nápravu letitých selhání dosavadního vlastníka. Úkoly Lípu sice vyjdou draho, jsou ale neodkladné.