Právě před dvaceti lety v Ralsku padl světový rekord hasičů v délce natažených hadic a dálkové dopravě vody. Tu dobrovolní hasiči z celé republiky táhli ze Starých Splavů až na bývalé vojenské letiště u Hradčan. Celkem 131 jednotek dokázalo propojit hadice do délky 47, 2 km. A vystříknout!

Pokud se nám dnes takový projekt a nápad zdá ztřeštěný či neskutečnou recesí, byl to – i podle zkušených hasičů - neopakovatelný počin. A ze všech soutěží a rekordů, které se kdy v hasičské komunitě odehrály, byl tento jediný opravdu praktický. S dopadem na výcvik, na hasičské „řemeslo“. Při ohlédnutí je nutné vědět, že v květnu 2001 vybavení a technika ve sborech vypadala hodně odlišně než je tomu nyní.

Jiří Sucharda a Jiří Havner.
Dvacetileté výročí: Hasiči v Ralsku zavzpomínali na svůj světový rekord

90 procent jednotek mělo pouze avii a vlek. Postrádali skoro vše a k požárům bylo nutné natahovat hadice. Doprava vody na dálku tehdy byla fenomén i téma častých školení. Dnes už sice mají vesnické jednotky cisterny, které vodu zvládnou snadněji k plamenům dopravit, přesto si uvědomují, že jsou okolnosti, kdy je dobré umět si s dlouhými hadicemi poradit.

Tak, jako tehdy, když se vyhecovali při pokusech o neobvyklé rekordy v Ralsku. Ať už si po dlouhém čase dobrovolní hasiči zase zorganizují obdobnou soutěž, nebo ne, je užitečné aby i dnešní začínající členové hasičských jednotek uměli natahovat hadice jako jejich předchůdci -třeba k lesním požárům v obtížně dostupných terénech. Zopakování nezapomenutelného setkání, jaké bylo bylo před dvaceti lety v Ralsku, rozhodně stojí za úvahu.