Kdy naše země vybředne z kůrovcové kalamity nikdo nepoví. Odpověď nepřinesla ani návštěva ministra zemědělství v mizejících lesích u obce Svor. V uplynulém týdnu sem přijely i špičky podniku Lesy ČR, i státní ochrany přírody,aby konstatovaly, že na většině území ČR je kalamita pod kontrolou.

Bohužel, dodaly, že naopak začala gradovat právě tady - v Lužických horách. O tom vypovídá i „měsíční krajina“, rozježděné terény a cesty, až kolony kamionů odvážejících vykácené smrky. Lesníci slibují nasadit všechny síly, potlačit řádění kůrovce, co nejrychleji.

Kůrovcová kalamita v Lužických horách.
Kůrovec se šíří jako lavina. Deptá Lužické hory

Po vytěžení opravit cesty a vysazovat už jen smíšené lesy. Jisté je, že vzpamatovávat se z řádění lýkožrouta smrkového budeme další desítky let. Obyvatelé regionu se zlobí, že stát drtivému dopadu nepředešel dříve. Už před pěti, šesti lety, kdy bylo jasné, že narůstající kalamitu není možné běžnými způsoby zvládnout. Navíc zdrojem brouka bylo i dřevo, popadané po častých vichřicích, i suché roky.

Stát měl mít vyřešenou související legislativu, zajištěný dostatek pracovníků a techniky. Nestalo se. Politici na sebe svalovali vinu a odvolávali ředitele státního podniku Lesy ČR, který spravuje nejvíce lesů v zemi. Už tehdy bylo nutné měnit skladbu lesů, vyhledávat napadené stromy, zvýšit tempo těžby a asanace. Jak připustil současný šéf Lesů ČR Josef Vojáček, boj proti šíření kůrovce skutečně mohl být dříve rychlejší. Má pravdu i v tom, že boj proti kůrovci může být úspěšný jen když síly spojí všichni vlastníci lesů.