Nic nového, náš svět zahlcujeme odpadem všeho druhu a jeho likvidace se stává třaskavým problémem lidstva. Patrioti Českolipska ale teď mohou být pyšní, že na vymýšlení unikátních technologií a efektivních, i ekologicky šetrných řešení pro likvidaci odpadů se s úspěchem zaměřují vědci a technici společnosti Millenium Technologies ve svém vědecko-technickém parku v Dubé na Českolipsku.

Právě teď tu představili nový reaktor pro plazmové zplyňování. Ten umožní proměnit všemožné odpady na cenné materiály pro další využití, nebo z odpadů vyrábět elektrickou a tepelnou energii. Oproti velkým a vzdáleným spalovnám jejich zařízení není žádný kolos a nemá žádné emise. Reaktor, který odborníci představují v Dubé je vskutku pozoruhodná věc. A i člověk nehovící fyzice a chemii tady užasne nad výsledkem jejich práce, invence a snažení.

Ve vědecko-technickém parku v Dubé na Českolipsku představili nový reaktor pro plazmové zplyňování.
Odborníci v Dubé představili nový reaktor, vidí v něm budoucnost ničení odpadů

Uvědomí si, jak přínosný pro naši budoucnost je takový výzkum v nenápadném vývojovém středisku na venkově (na rozdíl od většiny tuzemských „montoven“). Vyvinutá metoda je v Dubé k vidění a je vhodná pro organizace a firmy, čistírny odpadních vod, zdravotnická zařízení či samosprávy měst a obcí, které musí řešit stále přísnější normy a citelné prodražování odpadů.

Proto by se sem měli na obhlídku vypravit jak starostové, tak manažeři továren nebo nemocnic. Prostě všichni, co je nemine zvládnutí stále složitěji řešitelné a raketově zdražované likvidace odpadů. Jsem si jist, že alespoň část z nich zde najde inspiraci, nebo odpovědi na otázku „Kam s ním.“