Republika upadá, život je drsnější. Poslanci stav země zatím nevylepšují. Část z nich jen těchto pár týdnů a dnů za 4 roky usiluje o přízeň občanů. Kandidáty, co už mají náročné funkce do Sněmovny nevolme, nikdy by se jich nevzdali.

Celkem 17 volebních stran se bude koncem týdne ucházet v Libereckém kraji o naše hlasy pro získání poslaneckých mandátů. Žádná velká překvapení, ani „kuriozity“ nevidíme. Za výhru nepokládejme, že čela partajních kandidátek, jako už tolikrát v minulosti, opanovali dosud úřadující poslanci. Není to osobní, ale stav země říká, že se neosvědčili.

Mysl totiž dokola atakují otázky: Žije se nám lépe? Fungoval v uplynulých čtyřech letech tento stát dobře? Zjednodušili zákony? Odpovědí jsou záporné odpovědi. Krize se na nás řítí ze všech stran. Přesto kandidáti září samochválou, nešetří sliby o lepších zítřcích, nebo občana straší hrozbami. Falší čpí i to, jak si k jménům někteří připisují třeba jak pracovali u záchranky, pomáhali hasičům, nebo vyučovali děti. Přestože to bylo dávno.

Volební urna. Ilustrační foto.
Volby se blíží. V Libereckém kraji kandiduje řezník, neslyšící nebo anarchistka

Budiž, snahy zapůsobit na city občanů jsou běžnou součástí hry o hlasy. Horší je, že někteří z uchazečů o křeslo ve Sněmovně jsou přesvědčeni o své schopnosti sedět nejen na něm, ale zároveň ještě v „X“ funkcích. Ústavní pozici (však v kraji máme dost příkladů z minulých let) prý dokáží zastávat s funkcí ředitelů nemocnic, firem a společností, domovů důchodců, náměstků kohokoliv, radních statutárních měst či kraje, starostů.

Těm hlasy nepatří, protože právě podle takových přístupů a jejich modelů chování naše republika vypadá. Pro nás je zásadní, aby poslanecký mandát poctivě odpracovali. K tomu stačí přirozená inteligence, všeobecný rozhled, a především obyčejná lidská slušnost.