Zdánlivě výhodná koupě z jara 2019, tehdy ještě celkem zachovalé budovy bývalé České pojišťovny, se v souvislosti s připravovanou modernizací začala nebezpečně prodražovat. Česká Lípa dům pořídila za 18 milionů a ještě nedávno oznamovala, že jsou náklady na přestavbu odhadnuté na 55 milionů korun (bez DPH). Překvapení proto bylo, když nyní českolipští zastupitelé na modernizaci schválili už sto milionů.

Město sem hodlá přesunou většinu přepážkových pracovišť pro 60 úředníků. Logiku má záměr udělat hned v počátku přestavbu, co nejdokonalejší, dům šetrný k životnímu prostředí, s velkou mírou slibované energetické soběstačnosti a tak dále. Faktem je, že administrativní sídlo pojišťovny vystavěné v polovině 90. let neodpovídá současným standardům.

Českolipská radnice.
Cena za nový úřad letí vzhůru. Zastupitelé v Lípě schválili už sto milionů

Ovšem nárůst nákladů o desítky miliónů, a to ještě bez vybavení, je přehnaný. Poměrně reálné je že konečná cena díla ještě o dost vzroste. Tolik utracených miliónů navíc pak nepochybně bude městu chybět třeba při ještě zásadnější obnově jiného městského majetku – jako pár kroků vzdáleného, vyhořelého domu Kouniců, s nímž má Lípa také velké plány.

Za takové situace a v krizové době je otázkou, proč dům neupravit skromněji, přepážky jednotlivých oddělení raději nezřídit a nezačít provozovat bez některých „vychytávek“. Na svém smyslu by přitom nic neztratil jeden z nejlepších záměrů vedení radnice v tomto realitním obchodu – oživit okolní část města. Úřad, byť zatím ne tak luxusní a technologicky supervyspělý, by mohl začít sloužit dříve.